عبور بورس از دوران نقاهت کرونا

برای اولین بار پس از شیوع ویروس کرونا، بورس ایران و جهان همسو شدند

بورس ایران امروز هم با روند افزایش همراه بود. با این تفاوت که اینبار بورس جهان نیز اندکی صعود کرد و از ویروس کرونا رهایی یافت.

شاخص کل بورس ایران امروز با ۵.۶۹۴ واحد رشد به ۴۴۵.۸۹۳ واحد رسید. تعداد معاملات امروز به ۸۱۷.۱۴۲، ارزش معاملات به ۴۳.۰۶۸.۱۵۹ میلیارد ریال و حجم معاملات نیز به ۸.۵۲۹.۸۳۲ میلیون سهم رسید. شاخص کل فرابورس نیز با ۱۰۹ واحد رشد به ۵.۶۵۴ واحد رسید. تعداد معاملات در فرابورس ۳۹۴.۷۲۸، ارزش معاملات به ۲۰.۳۱۱.۲۷۶ میلیارد ریال و حجم معاملات به ۲.۵۱۸.۰۲۶ میلیون سهم رسید.

نمادهای تاثیرگذار بر شاخص کل نیز وبملت، اخابر، شپنا، تاپیکو، شبندر بودند.

صف های خرید متعلق به نمادهای ذوب، وتجارت، فروی، وپارس، شتران، شپنا، حکشتی، وصنعت، ونوین، شبندر، وپارس، وخاور، خپارس، سمگا، میدکو، وملل، وسبحان، ثتران، فرابورس، بمپنا بود.

نمادهای وآوا، غگلستا، کسعدی، ثغرب، تکالا، بالاس، قصفها نیز صف های فروش عظیمی داشتند. در این میان نماد وآوا هیچ خریداری هم نداشت. این نماد که از زمان عرضه اولیه بسیاری معتقد بودند رشد آن حباب است اکنون روی دست سهامدارانش باد کرده است.

رهایی بورس‌ها از کابوس کرونا

شاخص‌های بورسی جهانی با افزایش محسوسی بسته شدند. به گزارش سی ان بی سی، ورود جدی بانک مرکزی چین به بازارهای مالی این کشور برای جلوگیری از هرج و مرج بیش‌تر، موجب دلگرمی معامله‌گران شده است. پس از آن که بورس شانگهای بدترین روز ۵ سال اخیر خود را سپری کرد و ارزش دلار به بالای ۷ یوان رسید، بانک مرکزی چین اقدام به تزریق ۱۷۳ میلیارد دلار به بازارهای مالی کرد و با تداوم این روند در این هفته، کل نقدینگی تزریق‌شده توسط بانک مرکزی به ۲۴۲ میلیارد دلار رسیده که این مساله با استقبال معامله گران روبرو شده است.

با اینهمه حدود دو سوم اقتصاد چین این هفته نیز به منظور کاستن از شدت شیوع بیماری ویروسی جدید تعطیل خواهند بود.

به گفته کارشناسان رشد اقتصادی نقاط مختلف به ویژه در شرق آسیا تحت تاثیر این ویروس در ۳ ماهه نخست امسال کاهش می یابد. هنگ کنگ، چین، تایلند، مالزی و کره جنوبی از جمله کشورهایی هستند که احتمالا بیشترین آسیب را متحمل خواهند شد.

بورس های آمریکا از چنگ کرونا رهایی یافتند

در وال استریت، همه شاخص‌ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص مهم بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند.

شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۱.۴۴ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۲۸ هزار و ۸۰۷.۶۳  واحد بسته شد. شاخص “اس اند پی ۵۰۰” با ۱.۵ درصد افزایش تا سطح ۳۲۹۷.۵۹ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی ” نزدک کامپوزیت” با صعود ۲.۱ درصدی در سطح ۹۴۶۷.۹۷ واحدی بسته شد.

اروپا متاثر از برگزیت

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص‌ها تحت تاثیر برگزیت قرار داشتند تا جایی که شاخص «فوتسی ۱۰۰» بورس لندن با ۱.۵۵ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۷۴۳۹.۸۲ واحد بسته شد.

شاخص «کک ۴۰» بورس پاریس با صعود ۱.۷۶ درصدی در سطح ۵۹۳۵.۰۵ واحد بسته شد و شاخص “دکس ۳۰” بورس فرانکفورت در آلمان با صعود ۱.۸۱ درصدی و ایستادن در سطح ۱۳ هزار و ۲۸۱.۴۷ واحدی به کار خود خاتمه داد. در مادرید شاخص “ایبکس ۳۵” ۱.۶۸ درصد بالا رفت و به ۹۵۶۲.۹۰ واحد رسید.

بورس آسیا هم رشد کرد

از سوی دیگر در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد مشابهی داشتند؛ تا جایی که شاخص “نیک کی ۲۲۵” بورس توکیو ژاپن با افزایش ۱.۱۲ درصدی تا سطح ۲۳ هزار و ۳۴۲.۱۵ واحدی بالا رفت. شاخص ” هانگ سنگ” بورس هنگ کنگ ۰.۰۶ درصد ریزش کرد و در سطح ۲۶ هزار و ۶۵۸.۷۰ واحد بسته شد.

در چین شاخص «شانگ‌های  کامپوزیت» جهش ۰.۶۸ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۳۸۱۱.۵۲ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص «اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰» بورس سیدنی با ۰.۳۹ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۶۹۷۶.۱۰ واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص ” تاپیکس” ژاپن صعودی بود.

طلای سیاه از سقوط رهایی یافت

در بازار طلای سیاه روند قیمت‌ها صعودی بود. هر بشکه نفت« وست تگزاس اینتر مدیت» با ۰.۸۱ درصد افزایش به ۵۰.۰۲ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با صعود ۰.۹۶ درصدی به ازای ۵۴.۴۸ دلار در هر بشکه مبادله شد.

کامودیتی ها هم رشد کردند

همچنین در بازار فلزات گران‌بها، بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با ۰.۴۳ درصد افزایش نسبت به روز قبل در سطح ۱۵۵۹.۵۴ دلار معامله شد. هر اونس نقره با صعود ۰.۶۵ درصدی به ازای ۱۷.۶۸  دلار مبادله شد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.