حکم آزادی برای خودروهای دپو شده در گمرک

در آخرین تصمیم دولت ، حکم ترخیص خودروهای متوقف شده در انبارهای گمرک صادر شد

۵۱۰۰ خودروی دپو شده در گمرک با موافقت دولت احتمالا به‌زودی ترخیص می‌شوند؛ خودروهایی که چند سالی هست علاوه‌بر گمرک در مناطق آزاد و بنادر خاک و باران می‌خورند و مردم در همه این سال‌ها بلاتکلیف مانده‌اند. این اظهارنظری است که یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفت‌وگو با «فراز» مطرح می‌کند. به گفته ولی ملکی «دو سال پیش 6هزار و 400خودرو به شکل غیرقانونی وارد کشور شدند درحالی که به دلیل ارز خارج شده پول مملکت رفته بود و مردم نیز متضرر شدند».

ماجرای دپوی خودروها به چند سال پیش برمی‌گردد؛ حدود ۱۲ هزار و ۲۶۱ دستگاه خودرو که به دلایلی از جمله تغییر شرایط ارزی و همچنین ممنوعیت ثبت سفارش و واردات خودرو ترخیص آنها متوقف و در گمرک‌ها دپو شد. در نیمه دوم سال گذشته و با مصوبه هیات دولت در مهلت 6ماهه‌ هفت هزار و ۱۵۳دستگاه از آنها ترخیص شد و پنج هزار و ۱۰۸دستگاه دیگر به دلیل پایان مهلت تعیین شده باقی ماند.

بلاتکلیفی این خودروها همچنان ادامه داشت تا اینکه وزیر اقتصاد از گمرکات بوشهر بازدید کرد و پیشنهادهایی را در مورد تعیین تکلیف این خودروها به دولت ارایه کرد و در نهایت هیات دولت در جلسه چهارشنبه خود با این پیشنهادها موافقت کرد و احتمالا به زودی ترخیص خودروها آغاز می‌شود.

تخلیه گمرک خوزستان، بوشهر و هرمزگان

متن مصوبه هنوز منتشر نشده اما پیشنهادات وزیر اقتصاد در هیات دولت مطرح و مصوب شده در اختیار ایسنا قرار گرفته که به شرح زیر است: دولت به‌منظور رفع مشکلات خودروهای موجود در گمرک‌ استان‌های خوزستان، بوشهر و هرمزگان مصوب کرد که واردات خودروهای سواری (بدون رعایت سال ساخت) که تا ۱۶ دی ۹۷ دارای ثبت سفارش و قبض انبار اماکن گمرکی، مناطق آزاد تجاری – صنعتی یا مناطق ویژه اقتصادی هستند، بدون انتقال ارز یا از محل ارز متقاضی با اظهار منشای ارز و تایید بانک مرکزی جمهوری اسلامی‌ایران بلامانع است.

همچنین خودروهایی که تا ۱۶ دی ۹۷، دارای قبض انبار بوده و با رویه بانکی تأمین ارز شده‌اند، با پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز دریافتی با نرخ سامانه سنا در روز ترخیص، با همان ثبت سفارش بانکی قابل ترخیص هستند.

به موجب مصوبه دولت، خودروهای با ارزش بیش از 40 هزار دلار با محاسبه و پرداخت 40 واحد درصد سود بازرگانی، مازاد بر مأخذ حقوق ورودی مندرج در جدول تعرفه کتاب مقررات صادرات و واردات، براساس شرایط موصوف قابل ترخیص‌اند.

خودروهای بالاتر از ۲۵۰۰سی‌سی همچنان در دپو

همچنین ترخیص خودروهای سواری با حجم موتور بالاتر از ۲۵۰۰ سی‌سی امکان‌پذیر نبوده و مشمول مقررات این تصویب نامه نیستند. همچنین خودروهای سواری مربوط به جانبازان که تا قبل از صدور مصوبه مربوط، با ثبت سفارش وارد کشور شده‌‌اند، از حکم این ماده مستثنی هستند.

دولت همچنین مقرر کرد که ترخیص خودروهای سواری (غیر آمریکایی)، بدون الزام به رعایت محدودیت حجم موتور ۲۵۰۰ سی‌سی که تا ۳۱ مرداد ۹۷ برای آنها توسط سازمانهای مناطق آزاد تجاری – صنعتی قبض انبار صادر شده، با رعایت مقررات مناطق مذکور، برای شماره‌گذاری و تردد در محدوده مجاز تعیین شده برای مناطق مجاز است.

خودروهایی که مستهلک شدند

این تصمیم هیات دولت درحالی است که یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره دپو این خودروها در چند سال اخیر می‌گوید: «سال گذشته این موضوع را روشنگری کردم که چند هزار خودرو در سال 96 به صورت غیرقانونی بدون پروانه و ثبت در سامانه وزارت صمت وارد کشور شده‌اند و پس از آن بود که قوه قضاییه و نهادهای بازرسی و نظارتی وارد ماجرا شدند».

به گفته ملکی «این اتفاق درحالی افتاده بود که پول کشور خارج شده بود و خودروهایی که در شرایط آب‌وهوایی مختلف روز به روز مستهلک می‌شدند. از طرفی، این خودروها به مردم پیش‌فروش شده بود و نوعی کلاهبرداری از مردم جلو می‌کرد، افرادی که هزینه کرده بودند و همچنان بلاتکلیف هستند».

تاکید این نماینده مردم در مجلس دهم بر این است که «مسوولان دولتی باید تعیین تکلیف نهایی و این خودروها را هر چه سریع‌تر ترخیص کنند. مجلس در این قضیه مجری نیست بلکه ناظر است و فقط می‌تواند توصیه به دولت کند».

دود جانب احتیاط دولت در چشمان مردم

ملکی می‌گوید: «برداشت من این است که به دلیل ذهنیت و دیدگاه ایجاد شده تصمیم‌گیرنده این موضوع تاکنون جانب احتیاط را در نظر گرفته تا مثلا وزیر متهم نشود که 6هزار خودرو را وارد کرده است اما به هرحال این خبر رسانه‌ای شده و تعیین تکلیف آن ضروری است چراکه بیت‌المال است».

همه این‌ها درحالی است که پیشنهادات ارایه شده وزیر به‌نظر می‌رسد از سوی کمیته متشکل از دستگاه‌های مربوطه از جمله وزارت اقتصاد، وزارت صنعت، معدن و تجارت، بانک مرکزی و گمرک مورد بررسی قرار گرفته و در نهایت با آن موافقت شده است. حالا باید دید از زمان اتخاذ این تصمیم تا اجرایی شدن آن و رسیدن خودروها به مالکان آن چقدر زمان خواهد برد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.