پانزی؛ جدیدترین شیوه کلاهبرداری

تحریم ها و عدم اطلاع درباره رمزارزها و علاقه به ورود به بازارهای جهانی از اعوامل فریب شهروندان ایرانی است

به تازگی پلیس ترکیه ۱۶ نفر از اعضای شبکه کلاهبرداری پانزی یونیک فاینانس – E2C و چند اسم دیگر را بازداشت کرد. بقیه مدیران نیز متواری شدند. از این شبکه ۵۰ میلیون دلار پول کشف شده است.پانزی شیوه جدید کلاهبرداری است که مردم چیزی از آن نمی دانند

دزدان این شبکه ایرانی بودند. بابک کاظمي،‌ جعفر جعفری، مهسا بقراط،‌ علی رضا زمان زاده، احمدرضا عبداللهی، پیام مذکوری،‌دکتر مینایی و … از جمله اعضای این شرکت بودند. این روزها بسیاری از کلاهبرداران فیشینگ وارد پانزی شده اند و از طریق این امر کلاهبرداری می کنند. مردم نیز به دلیل علاقه ای که به رمزارزها و ورود در بازارهای جهانی دارند نسبت به این امر استقبال نشان می دهند. به ویژه آنکه ایران در تحریم به سر می برد و از سویی دیگر پانزی شیوه ای است که همواره به مردم سود می دهد و هرگز در آن متضرر نخواهید شد،‌ مگر آنکه افراد پایین هرم کناره گیری کنند یا این هرم به هر طریقی ریزش کند. آن زمان است که کلاهبرداری مشخص می شود.

پانزی به چه صورت است؟

در پانزی فردی به شما می گوید که در یک بازار سرمایه با نام پرطمطراق مثل «نزدک» آمریکا برای شما سرمایه گذاری می کند و پول خوبی به شما پرداخت می کند. شما پول خود را به او می دهید و هرماه سود بالایی دریافت می کنید. سپس به دوستان و آشنایانتان خبر می دهید که وارد این هرم شوند و هرم بزرگی شکل می گیرد. با این تفاوت که پول افرادی پایینی هرم به عنوان سود به افرادی بالای هرم پرداخت می شود. زمانی که افراد پایینی از هرم بروند و هرم دچار فروپاشی شود شما همه سرمایه خود را از دست می دهید و تنها افراد بالای هرم پول خوبی به جیب می زنند. ویژگی اصلی یک بازار سرمایه آن است که در برخی مواقع سود می دهد و در برخی موارد ضرر. بنابراین اگر سرمایه گذاری به شما گفت که در یک بازار سرمایه برایتان سرمایه گذاری می کند و شما همواره از آن سود خواهید کرد بدانید که دروغ می گوید.

یکی از انواع این فعالیت های کلاهبرداری در حوزه پانزی سایت «مستر دیجی کوین» است، البته این سایت حتی از سوی هکرها نیز هک شد و امنیت بالایی ندارد. امنیت سایت برای فعالان این حوزه چندان مهم نیست.یکی از افراد این سایت «احمد احمدی» است که با عنام «کیومرث پارساپور» شناخته می شد.فرد دیگری با نام «سیناجهانبخش» از این گروه نیز در آلمان ساکن بوده است و با توجه به رویکرد این افراد در فضای مجازی، پیگیری این افراد از طریق پلیس اینترپل نیز چندان ممکن به نظر نمی رسد .

یکی از دلایلی که برحی از مردم قربانی این سبک از کلاهبرداری ها می شوند می تواند این باشد که درباره ارز دیجیتال و رمزارزها اطلاعات کافی ندارند.

یونیک فایننس در ترکیه

«جواد دادگر»، کارشناس امنیت سایبری در همین رابطه به «فراز» گفت:«یک شرکت ایرانی به اسم یونیک فایننس بود که در ترکیه فعالیت می کند. این شرکت در مقابل پول هایی که از مردم می گرفت، ماه به ماه سود پرداخت می کرد.»

او افزود:«این شرکت ها ، بیشتر در حوزه رمز ارز فعالیت می کردند و به مردم می گفتند ما از طرف شما داد و ستد  می کنیم و سود را به شما پرداخت می کنیم.»

دادگر تاکید کرد:«اما سیستم به گونه ای بود که سود را از نفرات پایین تر می گرفت و به اعضای بالای هرم پرداخت می کرد.»

او در رابطه با دلیل اعتماد مردم به چنین شرکت هایی نیز گفت:« مردم دوست دارند در بازارهای سرمایه گذاری خارجی شرکت کنند اما با وجود تحریم ها نمی توانند. تنها شرکت هایی که در خارج از کشور ثبت شده و یا فعالیت داشته باشند امکان داد و ستد و ترید کردن در بازارهای سرمایه گذاری بین المللی را دارند. به همین دلیل هم مردم پول خود را در اختیار این شرکتها قرار می دادند تا برایشان سرمایه گذاری کنند.»

دادگر همچنین در ادامه گفت:«از این شرکت ها فراوانند، شرکتی بود که به مردم می گفت پول بیاورید من در بورس آمریکا سرمایه گذاری می کنم. بیشتر آنها نیز خطرناک هستند. به خاطر معاملات با پولی اندک ۲۵ درصد سود به مشتریان پرداخت می کردند،‌حتی در ایران نیز ۲۵ درصد سود برای سرمایه گذاری ها پرداخت نمی شود و مشخص نیست دقیقا با پول مردم چه می کنند.»

اعلام قرمز پلیس اینترپل

«حامد حق بیان»، وکیل دادگستری نیز در همین باره به «فراز» گفت:« مالباختگان و زیان دیدگان ، باید شکایت خود را در محاکم داخلی عنوان کنند و اگر قاضی صلاح بداند از طریق پلیس بین المللی اقدام خواهد شد.»

او در رابطه با این که پلیس ترکیه در بسیاری از کشورها مانند آلمان چندان این موارد را پیگیری نمی کند نیز گفت:«اگه قرارداد معاضدت قضایی با کشورهای دیگر داشته باشیم، پیگیری این قضیه قوی تر می شود و احتمال استرداد نیز بیشتر می شود. البته با پلیس ترکیه این ارتباطات را داریم برای پیگیری و استرداد مجرمان.»

حق بیان در ادامه بیان کرد: «اگر دادگاه به پلیس اینترئل کشور اعلام کند، پلیس اینترپل کشور نیز به سازمان اینترپل اعلام می کند و سازمان هم اگر کشور محل اقامت متخلف را بداند به آن کشور مربوطه اعلام می کند واگر نداند به همه سازمان های ذی ربط هشدار قرمز می دهد. معمولا همکاری در این زمینه بسیار سیاسی است و به دلیل مسائل سیاسی بسیاری از کشورها با ایران همکاری نمی کنند.»

او با اشاره به اینکه کشورهای همسایه در زمینه دستگیری و استرداد متخلفان ایرانی به کشور با ما همکاری خوبی می کنند گفت: «ترکیه به ویژه با کشورمان همکاری های خوبی در زمینه قضایی دارد. ایران و ترکیه در سال 1389 یک تفاهم نامه همکاری حقوقی در امور مدنی و کیفری منعقد کردند. در زمینه تحقیق و تفحص، دستگیری و بازجویی از متهمان و استرداد متهمان با هم همکاری می کنند. این تفاهم نامه موجب همکاری قضایی مابین دوکشور شد و تحقیق و تفحص در این زمینه باید جدی تر پیگیری شود.»

با توجه به برخورد دیروز پلیس ترکیه با مدیران و مسولان این سایت های فریب ، حالا باید منتظر ماند و دید آیا پس از بارها وعده دادن های مختلف مسولان در ایران با این موارد بالاخره برخورد خواهد شد یا خیر؟ ذکر این موضوع نیز دارای اهمیت است که تاکنون حتی سایت های این کاربران شیاد در ایران فیلتر نشده است.

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.