گیشه های سردِ اکران!

حال و هوای گیشه سینمای ایران، قبل از شروع و همزمان با برگزاری جشنوازه فیلم فجر، بررسی شد

سال 98 در حالی به ماه پایانی خود نزدیک می شود که سینمای ایران روزهای ساکنی را در حوزه اکران پشت سر می گذارد؛ به این معنا که از آورده های گیشه خود نه راضی است و نه ناراضی! آجرهای این وضعیت خنثی برای سینمای ایران اما از سالها پیش چیده شد. چراکه تولید، اکران و ظرفیت سینمای ایران در هیچ دوره ای به یک توازن قابل قبول نرسید و همین باعث جای خالی یک سیستم درست برای اکران فیلم ها شد.

رد التهابات کشور بر بستر سینما

از طرفی رد عمیق التهابات چند ماه اخیر در سطح کشور، سینمای ایران را نیز بی نصیب نگذاشت. به دنبال گرانی بنزین، اعتراضات آبان ماه و قطع اینترنت، میزان فروش فیلم ها چیزی حدود شصت درصد ریزش پیدا کرد. طبق داده های جداول فروش فیلم ها در آبان 98، در فاصله زمانی بین 23 تا 25 آبان ماه، فروش گیشه 90 درصد کاهش پیدا کرد.

برای مقایسه بهتر کافیست نگاهی جزئی تر به فروش فیلم  ها در آبان 98 داشته باشیم. در بازه زمانی بین 23 تا 25 آبان ماه، میزان فروش فیلم ها حدود 6 میلیارد تومان در کل کشور و 3 میلیارد و 424 میلیون تومان در شهر تهران بود. همین آمار همزمان با گسترش اعتراضات آبان ماه و قطع کامل اینترنت تقریبا نصف شد، به این صورت که درست از تاریخ 24 الی 30 آبان ماه فروش کلی فیلم ها به 3 میلیارد و 144 میلیون تومان در سراسر کشور و 1 میلیارد و 898 میلیون تومان در شهر تهران نزول پیدا کرد.

در ادامه این التهابات نیز، به دنبال شهادت قاسم سلیمانی، همچنین جان باختن 146 نفر از هموطنان در حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی و بعد هم اعلام بانیان این حادثه، جامعه ایران گرفتار حال و هوایی شد که تاثیر بسیاری بر فعالیت همه عرصه ها، از جمله حوزه فرهنگ و هنر و بویژه فروش فیلم های سینمایی داشت.

طبق آمار منتشر شده در جداول فروش گیشه، بین فاصله زمانی 1 تا 12 دی ماه، 29 فیلم در تهران در حال اکران بود، گیشه سینمای ایران در این بازه، 7 میلیارد و 28 میلیون تومان فروش کرد و 518 هزار و 658 نفر نیز در این شهر و در این بازه به سینما رفتند. در همین فاصله زمانی میزان فروش فیلم ها در کل کشور، 13 میلیارد و 562 میلیون تومان بوده و 1 میلیون 251 هزار نفر در مجموع استان های کشور به سینما رفتند.

بعد از اتفاقات تلخ دی ماه و در فاصله زمانی 13 تا 23 این ماه، 25 فیلم در شهر تهران در حال اکران بود که در این شهر 2 میلیارد و 870 میلیون تومان و در کل کشور 5 میلیارد 54 میلیون تومان فروش داشت.همچنین تعداد مخاطبان در تهران،197 هزار و 540 نفر و در کل کشور 421 هزار و 147 نفر بود. به عبارتی در این بازه زمانی، چیزی حدود 50 درصد از میزان فروش و مخاطبان سینمای ایران ریزش پیدا کرد.

با این حال سینمای ایران هرچند نیمه جان، اما هنوز ایستاده و نفس می کشد، هنوز هم سالانه نزدیک به 130 فیلم در بیش از 300 سینمای سراسر کشور نمایش داده می شوند. حالا هم با برگزاری جشنواره فیلم فجر، سناریو اکران سینمای ایران در سال آینده در حال تدوین است. شاید نگاهی به وضعیت کلی میزان فروش فیلم ها طی دو ماه اخیر، سرخط جالبی از تاثیر جامعه بر گیشه سینما آن هم پیش و همزمان با برگزاری جشنواره در اختیار مخاطب قرار دهد.

پرسه در بازار اکران

در حال حاضر، 17 فیلم بر پرده نقره ای سینمای ایران در حال اکران است که از این تعداد، 5 فیلم اکران خود را از 15 آبان، 4 فیلم از آذر، 6 فیلم از دی ماه و دو فیلم از بهمن ماه آغاز کرده اند.

«مطرب» به کارگردانی مصطفی کیایی، با بیش از 3 میلیون مخاطب، در تهران 19 میلیارد و 260 میلیون تومان فروش و در کل کشور سی و هفت میلیارد و 12 میلیون تومان فروش داشته و صدر نشین جدول اکران است.

«جشم و گوش بسته» فرزاد موتمن نیز با بیش از یک میلیون مخاطب از میلیاردی های جدول اکران است.این فیلم در تهران، 6 میلیارد و 21 میلیون تومان و در کل کشور، 12 میلیارد و 105 میلیون تومان فروش داشته است.

«زیر نظر» تازه ترین اثر مجید صالحی در مقام کارگردان است که اکران خود را از 4 دی آغاز کرده و در ششمین هفته اکران خود 4 میلیارد و 462 میلیون تومان در تهران و در مجموع 7 میلیارد و 440 میلیون تومان فروش داشته است. این فیلم همچنین تاکنون 578 هزار نفر را به سینماها کشانده است.

«منطقه پرواز ممنوع»  ساخته امیر داسارگر نیز از دیگر فیلم های اکران 15 آبان است که با بیش از 7 هزار مخاطب، 1 میلیارد و 918 میلیون در تهران و در مجموع سینماهای کل کشور تاکنون، 5 میلیارد و 749 میلیون تومان فروش داشته است.

«جهان با من برقص» تازه ترین اثر سروش صحت است که مورد توجه مثبت منتقدان نیز قرار گرفت. این فیلم نیز بعد از 35 روز اکران، بیش از 4 هزار مخاطب را به سینما کشانده و در مجموع 3 میلیارد و 401 میلیون تومان فروش تهران و همچنین 5 میلیارد و 315 میلیون تومان فروش کل، سهم این فیلم از گیشه تا این لحظه است.

انیمیشن «بنیامین» ساخته محسن عنایتی از دیگر فیلم های اکران 15 آبان است که بیش از 5 هزار مخاطب را تاکنون به سینماها کشانده و 1 میلیارد و 628 میلیون تومان فروش در تهران و 4 میلیارد و 805 میلیون تومان فروش کل تا این لحظه داشته است.

«جان دار» اثر مشترک حسین امیری دوماری و پدرام پورامیری، اکران خود را از 20 آذر آغاز و هم اکنون نیز در 53 سالن سینما در حال اکران است. این فیلم 2 میلیارد و 456 میلیون تومان در تهران و 3 میلیارد و 490 میلیون در سینماهای کل کشور، فروش داشته است.

از دیگر فیلم های اکران شده در 20 آذر، «23 نفر» به کارگردانی مهدی جعفری است که در تهران 928 میلیون تومان فروش داشته است. این فیلم تاکنون بیش از 180 هزار نفر را به سینماها کشانده و 1 میلیارد و 743 میلیون تومان فروش کلی داشته است.

«تورنادو» اثر تازه سید جواد هاشمی برای مخاطب کودک و نوجوان است. این فیلم نیز که اکران خود را از 15 آبان آغاز کرده، 497 میلیون تومان فروش در تهران و 1 میلیارد و 9 میلیون تومان فروش کل داشته است و در مجموع 109 هزار مخاطب علاقمند به ژانر کودک را نیز به سینما کشانده است.

تازه ترین اثر فریدون جیرانی نیز، «آشفتگی» نام دارد که 49 روز از اکران آن می گذرد و تنها 44 هزار نفر به تماشای آن در سینماها رفته اند. حال باید دید 402 میلیون تومان فروش در تهران و همچنین بیش از 583 میلیون تومان فروش کل تا چه حد توانسته جیرانی و تهیه کننده این فیلم را راضی کند!

کمدی «اژدر» ساخته رضا سبحانی و محصول سال 96 است. این فیلم از 18 دی اکران خود را آغاز و با 45 هزار تماشاگر تاکنون، 185 میلیون تومان فروش در تهران و 471 میلیون تومان فروش کلی در سراسر کشور داشته است.

در حالیکه 42 روز از اکران فیلم «سونامی» ساخته میلاد صدرعاملی می گذرد، این فیلم علیرغم انتظارات به سبب کست پرستاره، تنها 28 هزار نفر را به سینماها کشانده است که گویا رقم مناسبی برای این فیلم پیش بینی نمی شد. این فیلم در تهران 254 میلیون تومان و در مجموع 352 میلیون تومان فروش کلی داشته است.

«مشت آخر» ساخته مهدی فخیم زاده از دیگر فیلم های کم تماشاگرِ جدول اکران است که بعد از گذشت 46 روز از اکران آن، تنها 18 هزار نفر را به سینماها کشانده است. این فیلم تاکنون در تهران 93 میلیون تومان و فروش کلی   206 میلیون تومانی داشته است.

«امیر» ساخته نیما اقلیما محصول سال 96 است که نقش اصلی آن را میلاد کیمرام ایفا می کند. این فیلم با 7 هزار مخاطب پس از 23 روز نمایش، 82 میلیون تومان فروش در تهران و 114 میلیون تومان فروش کلی داشته است.

با شروع بهمن ماه، دو فیلم به چرخه اکران اضافه شد که باید گفت از لحاظ زمانی به دلیل نزدیک بودن به جشنواره فیلم فجر، شاید کم شانس ترین فیلم های جدول اکران محسوب شوند. «قطار آن شب» ساخته حمیدرضا قطبی و «کانی و ستاره» ساخته رضا مجلسی، به ترتیب 3 هزار و 900 نفر مخاطب را به سینما کشانده اند. «قطار آن شب» 9 میلیون تومان فروش در تهران و 26 میلیون تومان فروش کلی داشته است. «کانی و ستاره» نیز که در ژانر کودک ساخته شده،10 میلیون تومان فروش در تهران و 13 میلیون تومان فروش کلی تا این لحظه داشته است.

«اولین امضا برای رعنا» تازه ترین اثر علی ژکان نیز که از 25 دی ماه اکران شده است، 11 میلیون تومان فروش در تهران و 15 میلیون تومان فروش کل داشته و تا این لحظه، هزار و صد و شصت و سه نفر را به سینماها کشانده است.

حال باید دید که به پایان رسیدن جشنواره فیلم فجر، چقدر چرخه اکران را به حالت عادی برگردانده و فرصت بهتر دیده شدن را در اختیار فیلم های تازه اضافه شده به جدول اکران قرار می دهد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.