بورس روی خط اضطرار

شاخص کل بورس با اصلاح شدید مواجه شد

شاخص کل بورس  اوراق بهادار ایران امروز 21 بهمن ماه 98 با کاهش ۷.۴۶۷واحدی مواجه شده و به ۴۴۷.۱۵۲ واحد رسیده است.

امروز شاخص کل ابتدا کمی صعود کرد و سپس به شدت کاهش یافت. شاخص کل در ابتدای آغاز به فعالیت بازار سرمایه ۴۵۴.۶۱۸ واحدبود. در ساعت ۹:۰۵ شاخص کل به ۴۵۶.۶۸۰ واحد رسید. سپس با یک شیب بسیار تند روند نزولی را در پیش گرفت به طوری که در ساعت ۱۰:۵۰ شاخص کل به ۴۴۵.۴۹۸ واحد رسید. در ساعت ۱۱:۲۵ شاخص کل به ۴۴۶.۷۶۷ واحد رسید و در ساعت پایانی بازار شاخص کل ۴۴۷.۱۵۲ واحد شد.

تعداد معاملات ۷۷۴.۹۰۷، ارزش معاملات ۴۳.۲۶۶.۶۴ میلیارد ریال، حجم معاملات ۶.۰۸۲.۷۶۳ میلیون سهم بود.

دیگر شاخص ها

شاخص قیمت هموزن با کاهش ۱.۴۳۱ واحدی به ۹۶.۹۲۳ واحد رسید. شاخص کل هموزن نیز با کاهش ۲.۱۴۵ واحدی به ۱۴۵.۳۲۷ واحد رسید. شاخص آزاد شناور نیز با کاهش ۸.۵۱۱ واحد به ۵۴۱.۱۳۶ واحد رسید. شاخص بازار اول با کاهش ۵.۴۷۲ واحد به ۳۲۲.۱۴۷ واحد رسید. همچنین شاخص بازار دوم با کاهش ۱۴.۹۸۲ واحدی به ۹۲۲.۱۶۱ واحد رسید.

شاخص کل فرابورس با کاهش ۹۸ واحدی به ۵.۶۶۰ واحد رسید. تعداد معاملات ۴۹۶.۸۶۰، ارزش معاملات ۳۹.۴۸۱.۵۱۹ میلیارد ریال و حجم معاملات ۳.۶۰۶.۰۰۳ میلیون سهم بود.

نمادهای تاثیرگذار بر شاخص کل اخابر، شبندر، شپنا، فارس، شتران، تاپیکو، وبملت بودند.

حتی با وجود اصلاح یا شاید ریزش شاخص کل و شاخص هموزن در بازار سرمایه بازهم شاهد صف های خرید و تقاضای بالا برای برخی از نمادها بودیم. این نمادها شامل فروی، وپارس، کلر، وملل، وسبحان، شاراک، وآوا، های وب، ولصنم، کویر، بورس، مداران، کاما، کالا، ختور بودند. حضور نماد بورس در میان صف های خرید قابل توجه بود.

صف های خرید و فروش

نمادهای خودرو، خساپا، ذوب، وساپا، ثمسکن، خزامیا، میدکو، ورنا، وبشهر، بترانس، ملت، کترام، خدیزل، ودی، میهن، کوثر، غمینو، کپرور، تلیسه با صف های فروش بسیار سنگینی مواجه بودند.

بیشترین حجم عرضه مربوط به نمادهای وبصادر، ذوب، خپارس، وپارس، خساپا، خودرو، ولصنم، ولساپا، حکشتی، های وب بودند.

بیشترین سود و بیشترین ضرر

حتی در روزهای اصلاح شاخص کل نیز برخی از نمادها با افزایش سود همراه هستند و سهامداران این نمادها یا از تخصص و درایت کافی برخوردارند یا به راستی افراد خوش شانسی هستند. سهامدارانی که این نمادها را داشته اند و پیش از رسیدن به سود بالا آنها را فروخته اند مانند نگارنده این گزارش افرادی عجول هستند یا علاقه شدیدی به نوسان گیری دارند. همواره گفته می شود صبر در بورس یکی از عوامل موفقیت به شمار می رود بنابراین اگر در بازار سرمایه فعالیت دارید صبر کردن را تمرین کنید تا مانند نگارنده این مطلب نشوید. نمادهای غشان، ولصنم، حکشتی، وملل، ثفارس، وآوا، ولیز، چفیبر، وتوس، فنوال، کویر، کلوند، حخزر، بهپاک، زفکا، کگهر، پخش، کتوکا، بالاس با بیشترین رشد سود را داشته اند.

نمادهای سمگا، حفاری، خودرو، بترانس، سفارس، خاذین، وبشهر، کرازی، سبزوا، میهن، شکربن، لسرما بیشترین ضرر راداشته اند.

اصلاح ادامه دارد

آیزاک سعیدیان، مدرس اقتصاد به «فراز» گفت: اصلاح شاخص کل تا ۴۳۰ هزار واحد ادامه دارد. با توجه به اینکه شاخص در مرز ۴۵۵ هزار واحد قرار دارد. نوع کاهش و افت شاخص از نوع اصلاحی است و بازار پتانسیل قوی برای ثبت سقف های بزرگتر  دارد، انتشار برخی اخبار  وشایعات سیاسی می تواند در کوتاه مدت بر بازار اثر داشته باشد.

او افزود:هنوز تورم تولید تحمیل شده بر اقتصاد کشور  در سال 98 ، نتوانسه است  در قیمت بسیاری از شرکت های بورسی بازتاب داشته باشد و این امر می تواند کمی با تلورانس زمانی همراه باشد. با توجه به داده های (البته نقاص اقتصادی) پیش بینی می شود در سال 99 نیز یک موج تورمی جدید در اقتصاد کشور حکم فرما باشد که این امر به خودی خود می تواند مجدد موجب رشد قیمت  شرکت های بورسی شود.

سعیدیان گفت: با توجه به نوع قانون جدید مالیات بر عایدی ، شرکت ها ،قرار است از ۲۵درصد به ۱۰درصد کاهش یابد که هم اتفاق خوبی برای تولید است و هم محرک خوبی برای بورس به شمار می رود.

او گفت: با توجه به قانون مذبور  برای تمام درآمد ها و دارایی ها مالیات تعریف شده است ولی کماکان درآمد حاصل از بورس و سپردهبانکی و دارایی سهام را معاف در نظر گرفته اند که  تمامی  شواهد نشان می‌دهد کماکان قانون  و دستگاه حاکمیتی در تلاش  است   نقدینگی سرگردان و حتی هوشمند را را به سمت بازارسرمایه هدایت کنند. این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: به صورت سنتی در ماه های پایانی سال تسویه کارگذاری ها و اعتباری ها صورت میگیره ، و هم چنین برخی از کارگذاری ها نیاز به پول نقد به جهت پرداخت های آخر سال را دارند ، بنا بر این فروش در مقطع فعلی می تواند یکی از این دلایل باشد. صف فروشی که از  حجم  مناسب برخوردار نباشد ، عملا نمی تواند بازار را در میان مدت مورد ریسک بالا قرار دهد.

او گفت: بازار بورس اوراق بهادار ایران به لحاظ بنیادی روز های مناسبی را در حال سپری کردن است که احتمال فراوان می رود این روند در سال آتی نیز ادامه داشته باشد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.