نرخ رشد بر مدار صفر

وضعیت رشد نرخ اقتصادی کشور در 9 ماهه اول سال بر اساس اعلام مرکز آمار کشور، شبیه ترین شرایط را به دوران 8 ساله جنگ دارد

نرخ رشد اقتصادی به صفر رسید. خبری کوتاه و هراس انگیز در ابتدای شنیدن که نه از زبان کارشناسان و رسانه ها که از طریق مرکز آمار ایران اعلام شد.
رئیس مرکز آمار ایران از افزایش سرمایه‌گذاری ناشی از تشکیل سرمایه در بخش ساختمان خبر داد و اعلام کرد: نرخ رشد اقتصادی در ٩ ماهه امسال بهبود یافته و این نرخ بدون نفت به صفر درصد و با احتساب نفت به منفی ١,٧ رسیده است.
اما زمانی که جزییات را از زبان رییس مرکز آمار ایران می شنویم ، هراس خبر شاید کم تر می شود اما این نکته را نیز به ما گوش زد می کند که پیش از این حتی این رشد اقتصادی منفی بوده است و حالا نیز با احتساب نفت منفی است اما حداقل در بخش رشد اقتصادی بدون احتساب نفت بهبود داشته و از زیر صفر به صفر رسیده است.
به گزارش ایسنا، جواد حسین‌زاده جزئیات رشد اقتصادی ٩ ماه امسال و فصل پاییز را اعلام کرد.وی  با  بیان این که میزان محصول ناخالص داخلی به قیمت ثابت سال ١٣٩٠ در ۹ ماهه اول امسال به حدود ٥٠٠ هزار  میلیارد تومان (با نفت) و ٤٣٠ هزار میلیارد تومان (بدون نفت) رسیده است، گفت: رشد اقتصادی  ٩ ماهه امسال (بدون نفت) نسبت به  دو فصل قبل بهبود یافته و به صفر درصد و در پاییز امسال به مثبت ٠,٩ درصد رسیده است. همچنین  رشد اقتصادی در  ٩ ماهه سال ١٣٩٨ در گروه کشاورزی مثبت ٣.٢ درصد، در گروه صنایع و معادن( بدون نفت) مثبت دو درصد، خدمات منفی ٠.٢ درصد و بخش ساختمان مثبت ٩.٦ درصد بوده است.

حسین‌زاده در پاسخ به این سوال که در محاسبه رشد اقتصادی با نفت در مقایسه با رشد اقتصادی بدون نفت، چه عواملی مدنظر قرار می‌گیرد، پاسخ داد:«در محاسبات رشد اقتصادی با نفت، استخراج نفت خام و گاز  طبیعی به عنوان یکی از زیر بخش‌های اقتصادی منظور می‌شود و باید به این نکته نیز اشاره کرد که در فصل پاییز ١٣٩٨، رشد اقتصادی با نفت با بهبود قابل توجهی  نسبت به فصول قبل از خود به عدد منفی ١,٧ درصد رسیده است.»

جزییات رشد اقتصادی 9 ماه اخیر نشان می دهد که رشد محصول ناخالص داخلی با احتساب وضعیت نفت به منفی 7.6 درصد رسیده است، شرایطی که شبیه ترین شرایط کشور به وضعیت جنگ 8 ساله را تداعی می کند.

بر این اساس جزئیات رشد محصول ناخالص داخلی نشان می‌دهد در 9 ماهه سال جاری بخش استخراج نفت و گاز طبیعی منفی 37 درصد است که در فصل بهار منفی 40.9 درصد، فصل تابستان منفی 47 درصد و پاییز منفی 15.3 درصد بوده است.

در گروه صنایع و معادن که از 4 بخش معدن، صنعت، تأمین آب و برق و گاز طبیعی و ساختمان تشکیل شده، گروه معدن رشد منفی 34.9 درصدی را در 9 ماهه تجربه کرده و صنعت نیز منفی 2.3 بوده است. بخش تأمین آب و برق و گاز طبیعی 7.7 و ساختمان 9.6 درصد افزایش نشان می‌دهد. در مجموع گروه صنایع و معادن رشد منفی 16.6 درصدی داشته است.

در گروه کشاورزی متشکل از دو بخش کشاورزی رشد 9 ماهه 3.4 درصدی و منفی 4.1 درصدی برای ماهی‌گیری داشته، در مجموع گروه کشاورزی رشد 3.2 درصدی را تجربه کرده است. خدمات منفی 0.2 درصد به ثبت رسید

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.