سنگینی برف روی خطوط ارتباطی

وضعیت ارتباطات اینترنتی و تلفنی در جاده های کشور پس از بارش های اخیر واکاوی شد

ارتباطات در جاده ها یکی از مسائل حیاتی است. به ویژه در روزهایی که جاده های کشور دچار برف و طوفان می شوند، ضروری است که مسافران در جاده ها به اینترنت و تلفن های همراه دسترسی داشته باشند تا در صورتی که به مشکل برخوردند کمک بخواهند. تصادفات و حوادث جاده ای بیشترین تلفات را طی سال های گذشته به همراه داشته است و روزهای گذشته بسیاری از مسافران از وضعیت بد جاده ها، گیر افتادن در میان برف و طوفان و نبود دسترسی به کمک شکایت می کردند. به گفته کارشناسان اپراتورها علاقه ای به توسعه ارتباطات در جاده های فرعی ندارند اما بسیاری حتی از وضعیت ارتباطات در جاده های اصلی نیز شکایت دارند. از سویی دیگر وضعیت ارتباطات در روستاها و شهرستان ها نیز نامناسب است.

۳ نوع ارتباطات جاده ای داریم

در شرایطی مدیر کل دفتر هماهنگی امور استان ها در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات عنوان می کند در ارتباطات جاده ای مشکلی نداریم که بسیاری از مسافران اعلام کرده اند نه پوشش ارتباطی مناسبی در جاده ها دارند و نه کمکی برای آنها رسیده است. یکی از مهم ترین مواردی که باید در پوشش ارتباطات جاده ای در نظر گرفته شود، ثبات ارتباطات در وضعیت جوی نامناسب و بحرانی است.

«مهرداد ترابیان» در رابطه با اقداماتی که برای توسعه ارتباطات جاده ها از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام شده است، به «فراز» گفت:«به طور کلی ارتباطات جاده ای سه نوع است، جاده اصلی، جاده فرعی و جاده روستایی.  ما در ارتباطات جاده ای هیچ مشکلی نداریم.»

اپراتورها نسل دوم را توسعه دادند

او افزود:«سالی که پروانه فعالیت به اپراتورها داده شد نسل 3و 4 وجود نداشته و گفتند که وظیفه اپراتورها این است که نسل دوم اینترنت را برای جاده ها پوشش دهند. با  اینهمه زمانی که نسل سوم و چهارم اینترنت ایجاد شد، اپراتورها به توسعه اینترنت نسل 3و 4 در جاده های اصلی پرداختند اما تمایلی به توسعه اینترنت در جاده های فرعی نداشتند.»

ترابیان گفت:«ما برای حل این مشکل اقداماتی را در نظر گرفتیم. زمانی که توسعه ارتباطات روستایی را انجام می دادیم، سایت ها در ارتفاعات بلند احداث کردیم؛ سایت های قدیمی د۳۴ متر و ۱۸ متر ارتفاع داشتند اما سایت های جدید ۵۴ متر ارتفاع داشتند. چراکه بیشتر روستاها در مجاورت جاده ها احداث می شوند و احداث سایت های بلند موجب تحت پوشش قرار گرفتن جاده ها می شوند.»

هنوز جاده ها اینترنت 3G و 4G را ندارند

او افزود:«با اینکه هزینه احداث سایت های بلند زیاد است اما به دلیل اینکه به فکر جاده ها هستیم  سایت های روستاها را مرتفع در نظر گرفتیم و اکنون نیز در حال انجام اقدامات مورد نیاز برای  پوشش نسل ۳ و ۴ اینترنت در جاده ها هستیم.»

ترابیان در رابطه با میزان پوشش ارتباطی جاده ها بیان کرد:« حدود 90 درصد جاده های ما پوشش اینترنت دارند.البته این پوشش اینترنت همچنان نامناسب است.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.