تاخیر خودروساز و آشفتگی بازار قیمت

موضوع تاخیر تحویل خودرو توسط خودروسازها بررسی شد

در هفته اخیر در حالی پیش‌فروش‌های ایران‌خودرو و سایپا ادامه داشت که به گفته رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان خودروسازان بیش از ۳۰۰ هزار خودرو معوقه دارند. طی سال های اخیر خودروسازی ها همواره در تحویل خودرو تاخیر داشته اند. در این میان هر چند شرکت سایپا با تاخیر کمتری نسبت به ایران خودرو خودروها را تحویل مشتریان داده و همواره بابت تاخیر عذرخواهی کرده است، اما در مجموع یکی از اعوامل مهم در نوسان قیمت خودرو در بازار ایران شرکت های اصلی خودروسازی محسوب می شوند.

عباس تابش علاوه بر اعلام  300 هزار خودرو معوق خودروسازان گفت:« برای ثبت نام خودرو در حال مدیریت هستیم. ما به دنبال تغییر مدل ثبت نام هستیم تا از تقاضای کاذب بازار جلوگیری کنیم همچنین به دنبال این هستیم تا به کمک متولیان شبکه‌های مجازی جلوی سفته بازی را بگیریم.» در همین حال، به نظر می‌رسد خودروسازان تغییر در سازوکار پیش‌فروش خودرو را آغاز کرده‌اند و احتمالا دیگر محدودیت ظرفیت در پیش‌فروش نخواهند داشت.

در همین مورد سایپا اعلام کرده است: «احتراماً ، پیرو بخشنامه شماره ۴۵۰۴۰۰ مورخ ۰۶/۱۱/۱۳۹۸ در خصوص شرایط فروش محصولات گروه سایپا به مناسبت دهه مبارک فجر بدینوسیله به اطلاع مشتریان محترم و نمایندگی‌های مجاز گروه خودروسازی سایپا می‌رساند؛ با توجه با استقبال مشتریان از شرایط فروش ویژه دهه مبارک فجر، در صورت تکمیل ظرفیت هر خودرو ، ظرفیت ثبت نام آن خودرو جهت ماه‌های آتی نیز فعال خواهد شد.»حال به نظر می‌رسد همچنان ثبت‌نام خودروهای سایپا ادامه دارد اما در ایران‌خودرو پیش‌فروش محصولات در این مرحله تمام شده است.

تاخیری در کار نیست

«سعید مدنی»، کارشناس ارشد خودرو در همین رابطه به «فراز» گفت:«تلاش خودروسازها این است که خودروها را سریع تر و بدون اتلاف زمان به مشتری تحویل بدهند اما نوسان در بازار قطعات منجر به بروز مشکلات جدی می شود.» او افزود:« اگر گاهی تاخیر در تحویل خودرو از سوی ایران خودرو بیشتر بوده احتمالا به این دلیل است که خودروهای بیشتری را پیش فروش کرده است. بهتر است تبعیض قائل نشویم ، چون مساله تحویل خودروها چندان قابل پیش بینی نیست.»

خودروهای دپوشده ناقص هستند

«امیرحسن کاکایی»، کارشناس خودرو به «فراز» گفت:«مشخص نیست تاخیر بیشتر ایران خودرو در تحویل خودرو به مشتریان صحت دارد یا خیر. هر دو شرکت با تمام توان تولید می کنند و زمانی که درباره دپو صحبت می شود در واقع مساله درباره خودروهایی است که قطعات آن ها وارد نشده و ناقص ساخته شده اند و هنوز تکمیل نشده اند.»کاکایی در ادامه نیز با توجه به وضعیت نوسان قیمت خودروها در ماه گذشته در کشور گفت :« در مجموع به دلیل اتفاقاتی که بر اثر ویروس کرونا در چین رخ داده و تحریم های سنگین، تامین قطعات خودرو برای خودروسازی ها بسیار مشکل شده است.»

دولت خودروسازی ها را مجبور به پیش فروش می کند

او گفت:«در سال گذشته به علت شرایطی که وجود داشت خودروسازها مجبور به پیش فروش بیشتر شدند. دولت آن ها را مجبور کرد با وجود مشکلات در تولید محصولات و تامین هزینه ها خودروهای بیشتری را پیش فروش کنند. همین دیدگاه درباره بسیاری از مسائل دیگر نیز وجود داشت، به طور نمونه دولت سکه را نیز پیش فروش کرد.»

این کارشناس حوزه خودرو افزود:«اما سکه مانند خودرو نیاز به تولید پیچیده ندارد اما پیش فروش خودرو تبعات بسیاری به همراه دارد. دولت برای آرام کردن فضای جامعه اقدامات بسیاری انجام داد که نمونه آن وادار کردن خودروسازی ها به تولید محصولات بیشتر بود.»

کاکایی در ادامه نیز گفت:« ما در میانه جنگ اقتصادی هستیم و با عقاید متفاوت بسیاری مواجه هستیم. نقطه تعادل همین جایی است که ایستاده ایم؛ خودروسازها با حداقل تعداد خودروهای خود را پیش فروش می کنند در غیر این صورت بازار به هم می ریزد و پول از جریان می افتد.»

کاکایی همچنین گفت:«30 هزار خودرو از تعهدات خودروسازی ها باقی مانده است. هردو کارخانه خودروسازی اعلام کرده اند که تا پایان امسال خودروهای ثبت نامی را تحویل می دهند اما به احتمال بسیار زیاد این امر یک یا دوماه به تعویق خواهد افتاد.»

او در پاسخ به این پرسش که چرا خودروسازی ها مشکلات خود را با مردم در میان نمی گذارند و بابت تاخیر در تحویل محصولاتشان از مشتریان عذرخواهی نمی کنند بیان کرد:«اطلاع رسانی مداوم درباره مشکلات ممکن است مردم را اذیت کند. با این همه چالش های بسیاری در راه خودروسازی ها وجود دارد.»

کاکایی افزود:«خودروسازی ها بیشتر از 30 هزار میلیارد تومان زیان انباشته دارند. اکنون با وجود مشکلاتی مانند تحریم های جدید، تامین قطعات وارداتی برای خودروسازی ها مشکل تر از قبل شده است.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.