افزایش چشمگیر کدهای بورسی در 6 ماه

طی ماه های گذشته بسیاری از مردم وارد بازار سرمایه شده اند و عده ای از این امر اظهار نگرانی کرده اند

آمار صدور کدهای بورسی در سال‌جاری حاکی از آن است که تعداد این کدها از فروردین تا بهمن‌ از ۵۵ هزار به ۶۸ هزار کد افزایش یافته که تعداد کل کدها به ۱۱ میلیون و ۳۳۸ هزار رسیده است؛ اتفاقی که دبیرکل کانون کارگزاران بورس در مورد آن ابراز نگرانی کرده و بر این باور است که این اتفاق خطرناک بوده و وظیفه ارکان بازار سرمایه این است که طرف عرضه را تقویت کند.

آمار صدور کدها در سال ۱۳۹۸ به این ترتیب است که در فرودین ۵۵ هزار کد، در اردیبهشت  ۳۹ هزار کد، در خرداد  ۲۳ هزار کد، در تیر  ۳۴ هزار کد، در مرداد ۴۸ هزار کد و در شهریور ۶۱ هزار کد صادر شده است.

میزان صدور کدها در مهرماه رشد چشم‌گیری داشته و در این ماه  ۹۱ هزار کد صادر شد. همچنین در آبان، آذر و دی به ترتیب شاهد صدور ۲۵ هزار، ۵۲ هزار و ۶۸ هزار کد هستیم؛ بنابراین کل کدهای صادر شده از ابتدای امسال تا پایان دی ماه ۴۹۶ هزار کد و تعداد کل کدها ۱۱ میلیون و ۳۳۸ هزار کد (این کدها به غیر از دو میلیون و ۵۰۰ هزار نفری است که یونیت‌های صندوق های سرمایه‌گذاری دارند) است.

در بازار سرمایه داستانی وجود دارد به نام پسرک واکسی؛ این داستان از سوی استاد کارینا یکی از استادان به نام بورس در آمریکا نقل شده است؛ او نقل کرده است که سال ۲۰۰۸ در یکی از خیابان های فقیرنشین نیویورک پسرکی واکسی به او گفته است که حدود ۵۰۰ دلار پس انداز دارد و قصد دارد سهام بخرد، این استاد فردای آن روز تمامی سهام خود را فروخت. ریزش سنگین بازار بورس آمریکا از هفته های بعد شروع شد.

به گفته او قیمت ها تحت تاثیر پول پسرک واکسی یعنی آخرین پول هایی که ممکن است وارد بازار شود بالا میروند و نفس های آخرش را می کشد. و یکی از نشانه های  انتهای یک روند صعودی همین است که مردم عادی به شدت اشتیاق دارند برای ورود به روند و احساس می کنند از پول بیشتر جا مانده اند و رشد های چشمگیری در آینده در انتظار آنهاست.

تعداد سهام‌داران خطرناک است

در این راستا، «سید روح‌الله میرصانعی»، دبیرکل کانون کارگزاران بورس  درمورد تعداد سهام‌داران بازار سرمایه اظهار کرد: «تعداد سهام‌داران خطرناک است. زمانی که طرف تقاضا تا این حد رشد پیدا کرده و جذب سرمایه به بازار تا این حد توسعه پیدا کرده است و عموم مردم دارند وارد بازار می شوند وظیفه ارکان بازار سرمایه این است که طرف عرضه را تقویت کند در غیر این صورت باعث بالا رفتن بی دلیل قیمت برخی از سهام شرکت‌ها خواهیم بود.»

او ادامه داد:«منظور از تقویت طرف عرضه این است که سازمان خصوصی سازی و شرکت‌های سرمایه‌گذار بزرگ را به عرضه تشویق کنیم. همچنین مقرراتی که جلوی عرضه شرکت‌ها را می‌گیرد حذف کنیم. برای مثال مقرراتی در بازار پایه وجود دارند که می‌گویند سهام‌داران بزرگ شرکت‌ها نمی‌توانند عرضه کنند مگر اینکه مجوز بگیرند. این قوانین دست و پا گیر است و باید حذف شود تا سهام داران عمده بتوانند عرضه کنند.»

دبیرکل کانون کارگزاران بورس با بیان اینکه می‌توان تعداد پذیرش شرکت‌ها یا عرضه‌های اولیه را افزایش داد، گفت: « اگر در گذشته دو هفته یا ماهی یک بار جلسات هیات پذیرش تشکیل می‌دادیم اکنون هفته‌ای دو بار تشکیل دهیم. می‌توانیم فرایند پذیرش را تسهیل کنیم تا پذیرش بیشتر و سهم جدید وارد بازار شود.»

میرصانعی اظهار کرد: «باید از این دست موارد و سیاست‌ها باید در بازار اتخاذ شود تا طرف عرضه هم متناسب با طرف تقاضا رشد پیدا کند. این اتفاق باعث می‌شود قیمت‌ها بی دلیل و بی رویه رشد پیدا نکند و بازار متعادل بماند. اما اگر طرف عرضه را پایین نگه داریم تبعاتی در بازار ایجاد می شود که آسیب آن به سهام‌دار غیر حرفه‌ای وارد خواهد شد.»

آمار امیدوار کننده است

کارشناسان معتقدند این آمار اگر صحیح باشد جای امیدواری است. «علی رضا حیدری»، کارشناس بازار سرمایه به «فراز» گفت: «اصولا ارائه هرگونه آمار و ارقام در ایران تابع دیدگاه حکومتی بوده است. از این روز می توان حدس زد که آمارهای منتشر شده از سوی دولت صحت ندارد و بیشتر ناشی از هیجان پایان سال در بازار سهام است.»

او افزود: «با این همه حتی اگر آمار منتشر شده نیز درست باشد، بازار سرمایه ایران ظرفیت دو برابر تعداد سهامداران فعلی را دارد. از نظر اقتصادی حجم گردش پولی بانک ها در ایران نزدیک به ۹۵ درصد و حجم بازار سرمایه در ایران حدود ۳ درصد است.»

حیدری تاکید کرد: «افزایش این میزان اگر از نظر آماری صحیح باشد جای امیدواری است. چراکه اگر ۸۰ میلیون نفر از مردم هم وارد سهام شوند در این بازه زمانی جای تعجب ندارد و در حال حاضر هیچ گونه فعالیت اقتصادی سودآوری برای سرمایه گذاری که نشان از ذوب شدن سرمایه نداشته باشد وجود ندارد.» او در ادامه نیز گفت: «در شرایط فعلی سرمایه گذار ناچار به انتخاب می شود.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.