ترخیص 7000 خودرو برای بازار میلیونی

خودروهای دپو شده در گمرک ترخیص می شوند

وزیر اقتصاد پیشنهاد ترخیص خودروهای دپو شده در گمرک را به هیات دولت ارائه کرد و طی روزهای اخیر هیات دولت به این پیشنهاد رای مثبت داد. به این ترتیب خودروهای دپو شده در گمرک پس از چندسال ترخیص خواهند شد. اما تنها ۷ هزار خودرو در گمرک دپو شده است و کارشناسان معتقدند ترخیص این خودروها تاثیر کوتاه مدتی بر روی قیمت خودروهای خارجی برجای می گذارد و هیچ تاثیری بر قیمت خودروهای داخلی برجای نخواهد گذاشت. از سویی دیگر به گفته کارشناسان این اقدام دولت کاملا پوپولیستی بود و با توجه به نزدیکی انتخابات اقدامی کاملا سیاسی است و جنبه اقتصادی ندارد.

بعد از مصوبه نیمه دی‌ماه ۱۳۹۷ که با مجموع مهلت ۶ ماهه موجب تعیین تکلیف و ترخیص بخشی از خودروهای مانده در گمرک، بنادر و مناطق‌آزاد شد، مصوبه نیمه بهمن ماه سال جاری هیات دولت نیز امکان تعیین تکلیف و ترخیص مانده خودروها را بعد از مدت ها فراهم می‌کند.

از چند سال پیش حدود ۱۲ هزار و ۲۶۱ دستگاه خودرو به تدریج وارد شده بوده که به دلایلی از جمله تغییر شرایط ارزی و همچنین ممنوعیت ثبت سفارش و واردات، ترخیص آنها متوقف و در گمرک‌ها، بنادر و مناطق دپو شد، با اینهمه در نیمه دوم سال گذشته و با مصوبه هیات دولت، ۷۱۵۳ دستگاه از آنها ترخیص  و ۵۱۰۸ دستگاه دیگر به دلیل پایان مهلت تعیین شده و عدم حل و فصل مشکلات مربوطه در گمرک‌ها باقی ماند، در بین آنها خودروهایی بودند که  فاقد ثبت سفارش، آمریکایی، دارای پرونده قضائی و یا حتی بدون این مسایل بودند.

رای مثبت وزیر اقتصاد

«مهرداد جمال ارونقی»،معاون فنی وامور گمرکی گمرک ایران به ایسنا گفت:«با توجه به اینکه مفاد مصوبه ۱۶ دی ماه ۱۳۹۷ هیات وزیران – به جز بند(۳) آن که مهلت چهارماهه‌ای را جهت ترخیص خودروها تعیین کرد و در ادامه دوماه تمدید شد – هنوز قابل اجرا است، بنابراین در راستای اجرایی کردن مصوبه اخیر  و در تکمیل اجرای مصوبه قبلی برای تعیین تکلیف خودروهای سواری، وزارت صنعت، معدن و تجارت باید نسبت به صدور ثبت سفارش (افتتاحیه)، تمدید و ویرایش برای خودروهای حائز شرایط مصوبه قبلی اقدام تا این خودروها قابلیت اظهار و انجام تشریفات گمرکی و ترخیص از گمرک را داشته باشند.»

به گفته او حدود ۱۱۰۰ دستگاه از خودروهای باقی مانده بدون ثبت‌سفارش هستند که امکان ترخیص آنها وجود نداشت و به گمرک نیز اظهار نشده اند که با ابلاغ مصوبه، بخشی از این خودروها تعیین تکلیف شده و با صدور ثبت سفارش قابلیت اظهار و ترخیص از گمرک پیدا می کنند.

ترخیص خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی‌سی

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران در ادامه به جریان تعیین تکلیف خودروهای ۲۵۰۰ سی‌سی و بالاتر اشاره کرد و توضیح داد: «در حال حاضر واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی‌سی و ساخت  آمریکا ممنوع است، اما این در شرایطی است که در بین خودروهای دپو شده تعدای دارای این شرایط هستند که در مورد آنها نیز تصمیم‌گیری شده است.»

او ادامه داد:«با ابلاغ و اجرای مصوبه اخیر هیات دولت در مورد تعیین تکلیف خودروهای دپو شده، خودروهای متعلق به جانبازان تعیین تکلیف می شود، این در حالی است که حدود ۱۰۴ دستگاه خودرو از قبل از سال ۱۳۹۳ در گمرک باقی مانده که از جمله خوردوهای وارد شده از محل تسهیلات مربوط به جانبازان است که اکثریت این ۱۰۴ دستگاه بالای ۲۵۰۰ سی سی هستند.»

ارونقی همچنین با اشاره به تعیین تکلیف خودروهای اروندی توضیح داد:«با مصوبه هیات دولت خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی‌سی موجود در گمرک خرمشهر جهت تردد در محدوه  منطقه آزاد اروند که تا تاریخ ۳۱ مرداد ۱۳۹۷ برای آنها قبض انبار منطقه صادر شده است نیز تعیین تکلیف و ترخیص می‌شوند.»

به گفته او ۲۲۷ خودرو در گمرک خرمشهر (منطقه آزاد اروند) قرار دارد که ۱۵۴ دستگاه  بالای ۲۵۰۰ سی سی هستند.

این مقام مسئول در گمرک تاکید کرد که در مورد خودروهای ساخت و سفارش آمریکا به نظر می رسد ملاک تعیین تکلیف، اعلام نظر حوزه معاونت حقوقی ریاست جمهوری باشد.

این در حالی است که ارونقی در مورد تعیین تکلیف بیش از ۲ هزار خودروی وارداتی دپو شده دارای پرونده‌های قضایی گفت: خودروهایی که در محاکم قضایی مطرح و در حال رسیدگی هستند نیز  در صورت صدور حکم قطعی برائت، بدون درنظر گرفتن مهلت اعطائی توسط مصوبه اخیر هیات دولت، قابل ترخیص خواهند بود.

خودروهای در آستانه ترخیص

حدود ۱۰۴۸ دستگاه از ۵۱۰۰ خودروی باقی مانده در گمرک آن دسته بودند که در مدت شش ماهه اول تعیین شده برای ترخیص، عمده فرایند و تشریفات گمرکی را طی کرده بودند و در آستانه ترخیص زمان به پایان رسید و دیگر امکان خروج پیدا نکردند.

معاون فنی و امور گمرکی ایران در رابطه با این قبیل خودروها اعلام کرد که  خودروهایی که به مرحله صدور پروانه رسیده و تشریفات گمرکی آنها قبلا انجام شده بود با ابلاغ مصوبه قابل ترخیص خواهند بود و نیاز به مجوز دیگری ندارند.

ارونقی یادآور شد:«با ابلاغ مصوبه هیات دولت جزئیات آن در دستور کار دستگاه‌های مربوطه جهت ترخیص خودروهای باقی مانده قرار خواهد گرفت.»

اقدام پوپولیستی دولت

«امیرحسن کاکایی»، کارشناس خودرو به «فراز» گفت:«اکنون نزدیک به انتخابات است و مسئولان دست به یک حرکت پوپولیستی زده و تصمیم گرفتند خودروهای دپو شده در گمرک را ترخیص کنند. این اتفاق عملا هیچ تاثیری در بازار خودرو ندارد.»

او افزود:«تنها تاثیر ترخیص خودروهای دپو شده در گمرک، کاهش قیمت خودروهای خارجی در کوتاه مدت است و نه بلند مدت.»

کاکایی تاکید کرد:«بازار خودرو یک و نیم میلیون تقاضا دارد و ترخیص ۷ هزار خودرو هیچ تاثیری در آن ندارد. از سویی دیگر این خودروها مدت زمان زیادی است که در گمرک خاک می خورند.»

او با اشاره به اینکه مشکل بازار خودرو نیز مانند دیگر حوزه های اقتصادی مربوط به اقتصاد کلان کشور است بیان کرد:«متاسفانه ارزش ریال هرروز کاهش می یابد و چالش های اقتصادی روز به روز پیچیده تر می شوند. مشکلات تنها مرتبط به بازار خودرو نیست، تخم مرغ، لبنیات، لوازم خانگی، حتی موبایل نیز گران شده است و مشکلات اقتصاد کلان تمامی صنف ها را تحت تاثیر خود قرار داده است.»

کاکایی گفت:«ممکن است قیمت خودروهای خارجی بر اثر ترخیص خودروهای دپو شده در گمرک اندکی کاهش یابد اما قیمت خودروهای خارجی به حدی گران شده است که این کاهش اندک هیچ تاثیری بر بازار ندارد از سویی دیگر ترخیص خودروهای دپو شده هیچ تاثیری بر قیمت خودروهای داخلی برجای نمی گذارد.»

او افزود:«تصمیم دولت برای ترخیص خودروهای دپو شده در گمرک، اقدامی کاملا سیاسی است. این اقدام ممکن است قیمت خودروی یک میلیارد تومانی را مدت زمان کوتاهی تا ۹۵۰ میلیون تومان کاهش دهد.»

کاکایی با اشاره به اینکه ترخیص خودروهای دپو شده به نفع قشر ثروتمند است بیان کرد:«البته اقدام مناسبی است، پول عده ای مدت هاست در گمرک خاک می خورد و خوب است که ترخیص شده است.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.