هراس سبز بورس

بازار سرمایه همچنان در حال رشد است اما به طور طبیعی باید اندکی اصلاح داشته باشد و سپس به رشد خود ادامه دهد

امروز هم بازار سرمایه و شاخص های بورس، فرابورس و شاخص کل هموزن مثبت بودند اما آیا این سبز بودن های پی در پی بازار طبیعی است؟ آیا رشدهای شدید شاخص کل بورس امری عادی است؟ شاخص کل بدون هیچ تنفسی، بی آنکه اصلاح کوچکی داشته باشد و بدون هیچ ریزشی همچنان در حال صعود است و این به نظر طبیعی نمی رسد. فعالان بازار سرمایه همچنان که زمان خرید یک سهام را می دانند باید از زمان فروش آن نیز آگاه باشند، از آن مهم تر باید زمان دقیق ریزش بازار سرمایه را بدانند. با وجود ورود بسیاری از تازه کاران به بازار سرمایه، هراس و استرس شدید نیز به بورس وارد شده است، چراکه تازه کاران با یک اصلاح کوچک می ترسند و سهم های خود را در صف فروش عرضه می کنند و سرمایه خود را از بازار خارج می کنند که منجر به ریزیش شاخص کل می شود. اما این تنها جنبه ترسناک این روزهای بازار سرمایه نیست؛ روند فزاینده رشد شاخص کل به نظر طبیعی نمی رسد. اگرچه کارشناسان دلایل بسیاری را برای آن عنوان می کنند؛ تورم سال آتی، افزایش قیمت دلار، افزایش سرمایه شرکت های فعال در بازار سرمایه، تغییر و افزایش نرخ تسعیر ارز و گزارش های مالی مثبت شرکت ها به دلیل تورم کشورمان موجب شده اند که شاخص کل رشد کند، با اینهمه اینهمه افزایش اندکی سهامداران با تجربه را دچار هراس کرده است؛ همان ها که بارها ریزش های شدید بازار در دوران خوشی و رشد را تجربه کرده اند.

نوسانات شدید بورس

شاخص کل بورس اگرچه با افزایش همراه بود اما بازهم شاهد نوسانات بسیاری بود. شاخص کل بورس در ساعت ۹:۰۰ حدود ۴۷۲.۷۵۰ واحد بود. پس از گذشت ۱۰ دقیقه این شاخص به ۴۸۰.۰۴۱ واحد رسید. سپس در ساعت ۹:۵۰ شاخص کل به ۴۸۰.۷۱۲ واحد رسید و ساعت ۱۰:۰۵ با ریزشی اندک به ۴۸۰.۲۷۷ واحد رسید. شاخص کل شیب نزولی خود را حفظ کرد تا در ساعت پایانی فعالیت به ۴۷۶.۸۱۳ واحد برسد. شاخص کل امروز ۴.۰۶۳ واحد رشد داشت.

شاخص کل هموزن با ۲۳۸.۲۹ واحد رشد به ۱۵۲.۶۹۷ واحد رسید. ارزش کل بازار ۱۷.۳۳۲.۹۴۶.۰۱۷ میلیارد ریال بود. تعداد معاملات در بازار بورس ۸۱۹.۱۰۳، ارزش معاملات ۴۲.۳۸۲.۳۳۲ میلیارد ریال، حجم معاملات ۶.۴۳۷.۳۴۴ میلیون سهم بود.

رشد شاخص فرابورس

شاخص کل فرابورس نیز با ۸۹ واحد رشد به ۶.۱۴۳ واحد رسید. تعداد معاملات ۴۶۳.۷۶۸، ارزش معاملات ۲۵.۹۲۴.۳۸۱ میلیارد ریال و حجم معاملات ۲.۵۴۱.۸۳۷ میلیون سهم بود.

نمادهای موثر بر شاخص کل شامل فارس، فولاد، فملی، رمپنا، پارس بودند.

صف های خرید و فروش

نمادهای وتجارت، خساپا، فولاد، شتران، خودرو، های وب، خپارس، فملی، شپنا، وبصادر، ذوب، بجهرم، وآوا، سمگا، کرمان، چکاپا، غشهداب، فرابورس، ارفع بیشترین بازدید را در میان سهامداران به همراه داشتند.

همچنین نمادهای ومهان، فروی، کلر، کبافق، کحافظ، کرماشا، فسرب، چکاپا، کروی، فاذر، خاهن، ولیز، نبروج، بموتو، مادیرا، سبزوا، حپارسا، چکاپا، کیمیا بیشترین تقاضا برای خرید را داشتند.

در مقابل نمادهای خمهر، فاراک، وخارزم، دبالک، وسبحان، خریخت، وتوس، خپارس، وبشهر، سهگمت، واعتبار، حفاری، حسیر بیشترین عرضه و در نتیجه بیشترین ضرر را به همراه داشتند.

بیشترین حجم عرضه مرتبط با نمادهای وتجارت، فولاد، خساپا، ذوب، خپارس، وبصادر، شتران، بجهرم، فملی، خودرو، ولساپا، ونوین، سمگا، وملل، ثتران، غشهداب، چکاپا، دی بود.

بیشترین سود و بیشترین ضرر

نمادهای کحافظ، پخش، فاراک، چکاپا، فارس، دانا، ولیز، دزهراوی، کرمان، مادیرا، فجر، کترام، بموتو، کهمدا، آ س پ، زشریف، حآسا، شبصیر در مقایسه بادیگر نمادها بیشترین سود را داشتند.

در مقابل نمادهای کفپارس، ختوقا، سمگا، وساخت، ثنوسا، وتوس، فلوله، پسهند، وتوصا، فروس، ساروم، ساینا، سدبیر، غپآذر، تلیسه، شتوکا، کاسپین، دبالک بیشترین ضرر را در قیاس با دیگر نمادها داشتند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.