اعتمادسازی حلقه مفقوده گرانی کالاها

درحالی مرکز آمار ایران متوسط قیمت فروش برخی محصولات و هزینه خدمات کشاورزی را در پاییز امسال منتشر کرده که قیمت برنج در یک‌ سال اخیر ٤٦,٥ درصد افزایش داشته، قیمت سیب‌زمینی و پیاز نیز به ترتیب ۲۷ و ۴۱درصد رشد داشته است. نایب رییس اتاق بازرگانی تهران در گفت‌وگو با «فراز» علت بخشی از این گرانی را اطمینان نداشتن برخی از مردم درباره تامین بازار محصولات به اندازه کافی توسط دولت در ماه‌های آینده و انبار کردن آن‌ها در خانه‌ها می‌داند.

طبق گزارش مرکز آمار ایران در فصل پاییز سال ١٣٩٨ متوسط قیمت فروش یک کیلوگرم برنج در کل کشور ١٧٦هزار و ٦٥٢ریال بوده است. قیمت فروش این محصول نسبت به فصل مشابه سال ٩٧ به میزان ٤٦,٥ درصد افزایش یافته است.

همچنین در پاییز امسال متوسط قیمت فروش یک کیلوگرم سیب‌زمینی در کل کشور ١٧هزار و ١٠٣ریال بوده است. قیمت فروش این محصول در پاییز سال ٩٨ نسبت به سال ٩٧ معادل 7/27درصد افزایش داشته است. هر فصل مورد بررسی متوسط قیمت فروش یک کیلوگرم پیاز در کل کشور ١٤هزار و ٨٤١ریال بوده است. قیمت فروش این محصول در پاییز سال جاری نسبت به فصل مشابه سال ٩٧ معادل ٤١,٦ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

سیر صعودی قیمت برخی میوه‌ها

در مورد قیمت برخی میوه‌ها نیز اوضاع تقریبا به همین شکل صعودی بوده است. به‌عنوان مثال در پاییز سال ٩٨ متوسط قیمت فروش یک کیلوگرم انار در کل کشور ٣٢هزار و ٩٠٠ ریال بوده است. استان خوزستان با ٤٨هزار و ٦٦٩ریال بیشترین و استان گیلان با ١٠هزار و ٩٦٠ریال کمترین قیمت فروش را در کل کشور داشته‌اند. قیمت فروش انار نسبت به فصل مشابه سال ٩٧  افزایشی معادل 8/13درصد داشته است.

از طرفی، در پاییز امسال متوسط قیمت فروش یک کیلوگرم پرتقال در کل کشور ١٥هزار و ٣٧٩ریال بوده است. استان فارس با ٣٨هزار و ١٣٣ریال بیشترین و استان مازندران با ١٤هزار و ٨٤٧ریال کمترین قیمت فروش را در کل کشور داشته‌اند. قیمت فروش این محصول در پاییز ٩٨ نسبت به فصل مشابه سال قبل ١١,٠درصد افزایش داشته است.

نگاهی به متوسط قیمت فروش یک کیلوگرم گوشت گوسفند و بره به صورت زنده نشان می‌دهد در فصل مورد بررسی قیمت فروش این خوراکی نیز نسبت به فصل مشابه سال قبل به میزان ٦٢,٧درصد افزایش یافته است.

نگرانی مردم از کم شدن برنج

این آمار و ارقام درحالی است که نایب رییس اتاق بازرگانی تهران در این‌باره می‌گوید: «باید به مردم این اعتماد را داد که در حد نیاز تا برداشت محصول آینده، جنس وجود دارد تا افراد بی‌جهت کالا خرید و انبار نکنند؛ برخی افراد از ترس اینکه مبادا تا محصول آینده به‌ویژه برنج که در تیر و شهریور ماه آینده به بازار می‌آید، ممکن است کمبودی در این زمینه باشد اقدام به ذخیره کردن اقلام می‌کنند.»

به گفته علاالدین‌میرمحمد صادقی «عده‌ای هم برای سود و منفعت خود با این احتمال که کالایی کم شود به انبار کالا اقدام می‌کنند. برای هر دو این گروه‌ها باید کار فرهنگی از سوی دولت انجام شود تا به مردم اطمینان داده شود در حد نیاز کالا وجود دارد و حتی در صورت لازم وارد می‌شود بنابراین مشکلی در این زمینه به وجود نخواهد آمد.»

طبقه محروم جامعه ضرر می‌کند

تاکید او بر این است که «اگر به مردم در این مورد گوشزد کنند برای طبقه فقیر جامعه مصرف‌کننده برای خرید کالا به قیمت مناسب مشکلی به وجود نمی‌آید؛ آن‌هایی که امکانات محدود دارند، قدرت خرید و ذخیره کالا ندارند، این قشر زیان می‌بینند از این‎‌رو دولت نباید نسبت به این موضوع بی‌تفاوت باشد و اقدامی که ضرورت دارد را باید انجام دهد.»

به اعتقاد نایب رییس اتاق بازرگانی تهران «زیان افزایش قیمت برخی کالاها به دلیل تحریم‌های آمریکا به صورت مستقیم به مردم خسارت وارد می‌کند به‌ویژه آن‌هایی که طبقه محروم جامعه هستند؛ این تحریم‌ها تاثیر خود را در این بخش نیز نشان می‌دهد.»

صادقی با اشاره به واردات کالاهای اولیه موردنیاز خانواده‌ها، توضیح می‌دهد: «واردات مواد غذایی یا پوشاک در حد ممکن انجام می شود؛ از طرفی، دولت در اختیار کسانی که کالای ضروری وارد می‌کنند ارز قرار می‌دهد مشروط به اینکه از جهت حمل‌ونقل و تحریم‌ها مشکلی وجود نداشته باشد کالاها وارد می‌شوند.»

ولع یا نگرانی موجب تقاضای کاذب است

او تاکید می‌کند: «درحال حاضر برخی کالاها به اندازه قابل‌قبولی از دیگر کشورها وارد ایران می‌شود برای همین کمبود وجود ندارد مگر اینکه ولع یا نگرانی مردم موجب شود تقاضای کاذب برای برخی کالاها به وجود آید.»

همه این‌ها درحالی است که طبق گزارش مرکز آمار ایران، در فصل مورد بررسی متوسط دستمزد روزانه‌ یک نفر کارگر وجین‌کار و تنک‌کار زن در کل کشور ٥٧٠هزار و ٣٦٤ریال بوده است. سطح این دستمزد نسبت به فصل پاییز سال ٩٧ معادل 4/46درصد افزایش یافته است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.