رکورد انفجاری بورس

بازار سرمایه ایران با رشد شگفت انگیزی مواجه شد

شاخص بورس امروز نیز مانند روز گذشته به طرز عجیبی رشد کرد. در کمتر کشوری در دنیا شاهد رشد ۱۷ هزار واحدی شاخص بورس تنها در یک روز خواهید بود. اگر در هر کشور توسعه یافته چنین چیزی را مطرح کنید به شما خواهند خندید. با اینهمه شاخص بورس ایران ثابت کرد کرونا هیچ تاثیری بر روی آن ندارد.

شاخص کل بورس به مرز ۵۰۰ هزار واحد نزدیک شد. در این راستا، کارشناسان معتقدند دلیل این امر، تورم سال آتی به دلیل بودجه، افزایش نرخ دلار، قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF ، انتخابات تک بعدی مجلس شورای اسلامی و عدم تغییر نرخ تسعیر ارز از سوی برخی شرکت های فعال در بورس است.

البته پیش از آن شاهد صعود ۱۰ هزار و همچنین ۱۵ هزار واحدی شاخص هم بودیم، رشد ۱۷ هزار واحدی نوعی رکورد عجیب محسوب می شود به ویژه آنکه تنها ظرف یک ربع 15 هزار واحد افزایش یافت.

شاخص کل فرابورس امروز با ۲۴۹ واحد رشد به ۶.۴۶۲ واحد رسید که این رشد نیز در نوع خود شگفت آور بود.

نمادهای تاثیرگذار شامل فولاد، پارس، فملی، تاپیکو، اخابر بود.

مسائل سیاسی و اقتصادی موجب رشد بورس شدند

علی حیدری، کارشناس بورس به «فراز» گفت: رشد ۱۷ هزار واحدی بورس به عوامل اقتصادی و سیاسی وابسته است. قبلا سرمایه گذاران پیش خور بودجه ۱۳۹۹ (غیر عمرانی) معیار حرکت آنها با در نظر گرفتن پایه تورمی ۵۰ درصد بود.

او افزود: با انجام اتفاقات این هفته یعنی قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF و نتایج شگفت آور انتخابات مجلس ( انتخابات یک بعدی) بر میزان ترس و نگرانی از آینده سیاستگذاری در بخش اقتصاد افزوده شده است.

حیدری گفت: از این رو می توان انتظار خروج سرمایه بیشتر از کشور و به تبع آن افزایش میزان نرخ دلار همزمان با افزایش هزینه تورم را نیز داشت. به همین خاطر در حال حاضر تنها بازار سهام است که فقط می تواند جذب نقدینگی داشته باشد و متاسفانه ابزاری باشد تا دولت در پایان سال مالی به آن افتخار کند.

او افزود: این موارد نشان می دهد انتظار تورمی برای سال آینده بیشتر از آن چیزی است که تاکنون سرمایه گذاران می اندیشیدند. به همین روی روند رشد سهام همچنان ادامه دارد به ویژه آنکه تقریبا نیمی از شرکت های داخل بازار سهام هنوز دست به تسعیر نرخ ارز نزده اند و هنوز نرخ ارز آنها در صورت های مالی شان کمتر از سه هزار تومان است.

کارشناس بورس تاکید کرد: با توجه به افزایش قیمت دلار و احتمال تسعیر نرخ ارز می توان کماکان رشد تقریبا سه برابری در برخی از سهام را در سال ۱۳۹۹ انتظار داشت.

او درباره اینکه چرا کرونا در بازار سهام ایران بی تاثیر است بیان کرد: کرونا در بازار سهام ایران در سه ماهه اول ۱۳۹۹ اثرگذار خواهد بود نه در حال حاضر زیرا در پایان سال مالی هستیم و بیشتر شرکت ها مواد اولیه برای پایان سال مالی خریداری کرده اند.

حیدری گفت:‌ آغاز سال ۹۹ به بعد با بحران کرونا، کاهش صادرات چین و کاهش خرید مواد اولیه از شرکت های ایرانی از چین با افزایش قیمت دلار سبب افزایش قیمت مواد اولیه اکثر شرکت های داخل ایران می شود.

او افزود: در حال حاضر اثر نگذاشته است چراکه به خاطر آرامش روانی نسبی است که مسئولان نقش بازی می کنند، در کنار پیش خور کردن تورم خارج از انتظار سال بعد تا پایان ۱۳۹۸ دولت بازار سازی نخواهد کرد در بازار سهام چون دولت به افزایش این شاخص در اذهان عمومی نیازمند است.

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.