آخرین اخبار از وضعیت دو نماینده گیلانی مبتلا به کرونا

24 ساعت گذشته برای بخش بزررگی از ایرانیان پر از اخبار ناگوار بود. اما طی این 24 ساعت، خبری مبنی بر ابتلا دو نفر از اهالی گیلان سر و صدای زیادی به وجود آورد. این دو نفر نمایندگان تاییدشده شورای نگهبان و منتخب مردم گیلان به مجلس شورای اسلامی بودند.

یکی از دو نامی که طی روزهای اخیر شنیده شد، «محمدعلی رمضانی دستک» نماینده شهرستان آستانه اشرفیه  از استان گیلان بود. رمضانی موفق شد در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی با کسب13 هزار و 948 رای به مجلس راه یابد.اما اکنون خبرهایی از ابتلای او به بیماری کرونا و بستری بودن وی در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان قائم رشت شنیده می شود.
«محمدعلی رمضانی دستک» به عنوان یک فعال فرهنگی و سیاسی دارای سوابق کاری چون فرماندار شهرستان آستانه اشرفیه، مدیر کل تعاون استان گیلان، دستیار ویژه و مسئول دفتر استاندار گیلان است. مسولان ستادهای انتخاباتی این نماینده تاکنون در برابر این خبر سکوت  و سعی کرده اند بدون هیچ واکنشی و در سکوت خبری از این جریان عبور کنند.

اما یک نام دیگر نیز در این میان شنیده شده است.«سید علی آقازاده»، منتخب مردم رشت در انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی است. او توانست در انتخابات دور یازدهم مجلس با کسب ۲۰ درصد آرا نماینده مردم از شهر رشت شود. «سیدعلی آقازاده» توانست  ۴۷هزار و ۵۷ رای از ۱۷۶ هزار و ۲۴۰ رای این حوزه انتخاباتی را از آن خود کند و در رتبه دوم حوزه انتخابیه رشت قرار بگیرد.
آقازاده پیش‌ از این نیز  نماینده حوزه انتخابیه رشت، فرمانده سابق نیروی انتظامی شهر رشت و هم‌چنین عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در دوره هشتم مجلس بود. مسولان ستادهای انتخاباتی این نماینده نیز تاکنون در این باره سکوت کرده اند و هیچ واکنشی به اخبار منتشر شده نشان نداده اند.
این همه در حالی است که مراسم تجدید بیعت منتخبان شهرستان رشت در مجلس شورای اسلامی شب گذشته در گلزار شهدا برگزار شد و «سیدعلی آقازاده» در مراسم حضور نداشت.

نماینده بستری

«فراز»در تماسی با بیمارستان‌ قائم رشت وضعیت «محمدعلی رمضانی دستک» را که در آی‌سی‌یو این بیمارستان بستری است، جویا شد. پذیرش بخش آی‌سی‌یو این بیمارستان گفت که حال رمضانی وخیم است. همچنین گفته می شود آقازاده نیز مراحل آزمایش و تشخیص بیماری را در «بیمارستان گلسار» شهر رشت طی کرده است.
اما در ساعت های گذشته یک کانال تلگرامی به نام «کانال خبری پزشکان» ابعاد تازه ای از موضوع ابتلا نماینده آستانه به کرونا را افشا کرد. در جزییات خبر آمده است:«منتخب مردم آستانه اشرفیه در مجلس یازدهم، علی‌رغم بستری در بیمارستان، رضایت شخصی داد و به ستاد انتخاباتی‌اش رفت، سپس با تشدید علائم به بیمارستان بازگشت. حال با تشخیص کووید۱۹ وضعیتش وخیم است».

اخلاق ورای سیاست

اخبار رسیده از دو نماینده مبتلا و مشکوک به کرونا اما حاشیه های بسیارو پرسش های دیگری را نیز برانگیخت. این که کاندیدها از چه زمانی از ابتلا به بیماری باخبر بوده اند، از اصلی ترین این سوالات است.

آن چه واضح است این که کاندیداهای انتخاباتی، پیش از برگزاری انتخابات و در دوران مبارزات انتخاباتی در حوزه انتخابی خود فعال و در رفت و آمد هستند. آنان در تجمعات مردمی ستادهای خود شرکت می کنند و به دیدارهای مردمی می روند. تصاویر منتشر شده از ستادهای انتخاباتی این دو نماینده نیز نشان می دهد که بارها در میان طرفداران خود در ستادهای انتخاباتی حاضر شده اند. به نظر می رسد این پرسش که آنان از چه زمانی به ابتلا یا مشکوک به ابتلا بودن خود به ویروس کرونا خبر داشته اند ، سوالی مهم و حیاتی محسوب می شود.
اگر این دو نامزد یا هر کاندید دیگری در انتخابات، ذره ای درباره سلامت خود دچار تردید بود، باید این موضوع را با شفافیت اطلاع می داد . در این مرحله حساس کرونا بیش از آن که به جسمِ جامعه آسیب بزند در حال حمله به روان از هم گسیخته جامعه و اخلاق در میان مسولان و مردم است.

جدال اخلاق و سیاست ورزی بر سر کسب کرسی
هر چند رابطه اخلاق با سیاست همواره یکی از موارد مناقشه برانگیز است اما آیا کمترین توقع از نامزد انتخاباتی که قصد دارد نماینده مردم باشد در چنین مورد خاصی این نیست که حداقل به اصول اولیه اخلاق در سیاست پایبند باشد؟.
در موضوع ابتلا دو منتخب مردم از استان گیلان به‌نظر می‌رسد حداقل نوعی از بی‌اخلاقی سیاسی رخ‌داده‌است و برای درک آن چه جامعه را خشمگین کرده باید در پی همین جزییات ساده از پنهان کاری ها و نگفتن حقیقت ها بود. جامعه خشمگینی که به بیمارستانی که قرار است محل قرنطینه بیماران مبتلا به کرونا باشد حمله می کند ، بیش از همه به پنهان کاری ها و دروغگویی های مسولانش معترض است. این که گاهی شاید راه آرامش جامعه گفتن حقیقت ، توضیح شرایط و مدد خواستن از خود مردم باشد.

حریم خصوصی و افشای بیماری 

هر چند در این میان گروهی موضوع افشای بیماری را در بستر مساله حریم خصوصی دیده و ارزیابی می کنند. بحث حریم خصوصی در قانون اساسی از آن دست مواردی است که بسیار محل مناقشه  است. اما باید به این مهم توجه داشت که  بیماری دو نامزد انتخابات مجلس در شهر رشت، مساله‌ای شخصی نیست که از چشم مردم جامعه پنهان بماند و حتی بیش از آن کاملا به رای دهندگان به این اشخاص ارتباط دارد. شهروندان و رای دهندگان حق دارند در این موارد در جریان ریز جزییات زندگی نامزدها باشند و حق دارند بدانند که هر نامزدی را با چه شرایطی اعم از زندگی شخصی یا بیماری برای نمایندگی خود در مجلس انتخاب می کنند.
موضوع حریم خصوصی در این موارد حتی در کشورهایی چون آمریکا و فرانسه که از اصلی ترین باورهای آنان باور به حریم خصوصی است ، بی معنی تلقی می شود.
فارغ از این بحث نیز مساله ابتلا به بیماری ویروسی که جهان را درگیر خود کرده به شدت دارای اهمیت است و نمی توان از آن به سادگی گذشت.

کمبود داریم اما جای نگرانی نیست

کرونا بیماری ویروسی با قدرت گستردگی بالا و میزان مرگ و میر در حدود 2 درصد است. بیماری که باید در آن بیش از هر چیزی به روش های گستردگی و ابتلا دقت کرد. با حفظ موارد بهداشتی و ایمنی شخصی می توان تا 99 درصد خود را از ابتلا به این بیماری حفظ کرد اما کرونا شاید این روزها بیش از همه در حال حمله به حفره های اخلاق و وجدان آدم ها در کشورهایی باشد که بیشترین تاثیر را از آن می گیرند.
تصاویر منتشر از چین و حمله بیمارانی که قرنطینه را می شکنند از آن جمله تصاویری است که نشان می دهد جهان با آزمون ویروس کرونا در چه مسیر هراس انگیزی قرار گرفته است.
موضوع اخلاق اجتماعی اکنون بیش از همیشه باید در میان افکار عمومی واکاوی شود و زمان آن رسیده است که مسولان بیش از قبل خود را در این زمینه به بوته نقد و آزمایش بگذارند. این آزمون آنان ، اگر از آن سربلند بیرون بیایند، شاید راهی باشد برای نجات اخلاق اجتماعی!
اکنون ما به عنوان شهروندان و آن  دیگران به عنوان مسولان نباید از یاد ببریم که ۹۸ درصد از مبتلایان به کرونا نجات می‌یابند و تنها دو درصد از آنان فوت می‌کنند و پیش‌بینی می‌شود که شمار نجات یافتگان فزونی خواهد یافت اما کرونا به یکی از بزرگترین چالش های پیش روی ایرانیان و جهانیان برای محک وجدان و اخلاق تبدیل شده است. محکی که شاید جسممان به سلامت از آن عبور کند اما مسیر سختی برای روح جمعی جامعه و وجدان فردی و اجتماعی در پیش است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.