افزایش بی رویه قیمت خودرو؛ هیجان، سواستفاده یا لیست سیاه FATF؟

قیمت خودروها به طرز غیرمنطقی و چشمگیری در حال افزایش است قیمت پراید به مرز ۷۰ میلیون تومان رسیده است

قیمت خودرو طی هفته گذشته افزایش چشمگیری یافته است. خبرها حاکی از آن است که قیمت خودرو، روز ۵ اسفند در بازار آزاد نسبت به روز قبل آن با افزایش متوسط ۳ میلیون تومانی همراه است.

در بازار روز گذشته خرید و فروش خودرو، پراید 111 با قیمت 65میلیون تومان، پراید 131 با قیمت 62میلیون تومان، چانگان با قیمت 263میلیون تومان، و استپ‌وی با قیمت 275 میلیون تومان مورد معامله قرار گرفت.

همچنین کوئیک اتوماتیک با قیمت 125 میلیون تومان، سراتو با قیمت 420میلیون تومان و تیبا2 با قیمت79 میلیون تومان به فروش می‌رسد.

کارشناسان انجمن حمایت از حقوق مصرف کننده معتقدند این قیمت ها کذب بوده و مردم نباید فریب بازار هیجانی را خورده و با این قیمت خودرو بخرند. این در حالی است که کارشناسان خودرو بر این باورند که قرار گرفتن در لیست سیاه FATF ، کاهش میزان تولید و قیمت های دستوری دولت برای خودروها در افزایش قیمت خودرو بسیار تاثیرگذار بوده اند. از سویی دیگر به دلیل قیمت های دستوری بازار آزاد خودرو تبدیل به بازار سیاه شده است و به دلیل رشد قیمت ها، بسیاری از تقاضاها برای خرید خودرو به منظور سرمایه گذاری است و سرمایه های سرگردان وارد بازار خودرو شده اند. همین امر موجب افزایش چشمگیر تقاضا و در نتیجه افزایش قیمت خودرو شده است. از سویی دیگر بسیاری از کارشناسان این افزایش قیمت را طی روزهای گذشته پیش بینی می کرده اند و حتی اکنون نیز معتقدند قیمت خودرو تا پایان اسفند ماه از این هم بالاتر می رود. پرسش اینجاست که چرا مسئولان هیچ اقدامی برای کنترل قیمت انجام نمی دهند؟ کارشناسان بر این باورند که لیست سیاه FATF نه تنها قیمت خودرو بلکه دیگر کالاها را نیز تحت تاثیر قرار داده است و حتی منجر به افزایش ۵۰ درصدی قیمت مواد اولیه شده است. با اینکه همتی، رییس بانک مرکزی معتقد است لیست سیاه FATF هیچ تاثیری بر بازار ایران بر جای نگذاشته و تنها تاثیر هیجانی موجب افزایش قیمت کالاهای مختلف شده است اما کارشناسان بر این باورند که لیست سیاه FATF نه تنها بر روی قیمت کالاها موثر بوده است بلکه ارزش پول ملی کشورمان را نیز به شدت کاهش داده است.

سواستفاده عده ای دلیل گرانی خودرو است

اصغر نعمتی، رییس هیات مدیره انجمن حمایت از حقوق مصرف کننده به «فراز» گفت: «افزایش قیمت خودرو به دلیل فعالان بازار آزاد خودرو اتفاق افتاده است. همانگونه که سلطان سکه داشتیم به نظر می رسد سلطان خودرو در بازار نیز داریم.»

او افزود: «سایت های قیمت گذاری در اختیار عده ای سودجو افتاده و به هر طریق که بخواهند قیمت ها را افزایش می دهند. البته جو روانی قرار گرفتن در لیست سیاه FATF و تحریم های شدید ایران نیز در این زمینه تاثیر گذار بوده و موجب سواستفاده سودجویان شده است.»

نعمتی به مردم توصیه کرد که تحت تاثیر جو روانی حاکم بر بازار قرار نگیرند و با این قیمت ها خودرو خریداری نکنند و رفتار هیجانی از خود نشان ندهند.

عدم تحویل به موقع خودروها

او با تاکید بر لزوم حمایت دولت از خودروسازی ها بیان کرد: «مدیران و مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت باید با برنامه ریزی دقیق، تامین قطعات و حمایت از خودروسازها شرایطی را ایجاد کنند که خودروها سر موعد مقرر به خریداران تحویل داده شود. چراکه همین عدم تحویل به موقع خودروها موجب گرانی قیمت خودرو در بازار آزاد شده است.»

نعمتی در رابطه با وظایفی که انجمن حمایت از حقوق مصرف کننده نسبت به مردم دارد بیان کرد: «هم انجمن ما و هم سازمان حمایت از مصرف کنندگان به وظایف خود عمل کرده و برروی بازار نظارت می کنند.»

مردم نخرند!

او در پاسخ به این پرسش که این نظارت کافی نبوده، در غیر این صورت قیمت خودرو در بازار آزاد کنترل می شد و آیا باید برخورد قضایی با متخلفان صورت بگیرد یا خیر، گفت: «مردم نباید از بازار آزاد با این قیمت ها خودرو خریداری کنند و از خود رفتار هیجانی نشان دهند. البته آنچه در اقتصاد کلان مشاهده می کنیم مخصوصا بازار ارز، طلا و خودرو ناشی از تکانه های اقتصاد بین الملل و وضعیت خاص کشورمان است. از سویی دیگر چنین قیمت هایی در این شرایط کشور و قرار گرفتن در لیست سیاه FATF و تحریم های شدید امر عجیب و پیچیده ای نیست.»

لیست سیاه FATF هیچ تاثیری نداشته است

او در پاسخ به این پرسش که تصور می کنید به دلیل تحریم ها و لیست سیاه FATF افزایش قیمت خودرو طبیعی است گفت: «خیر. مردم به هیچ وجه نباید زیر بار این قیمت ها بروند و با چنین قیمت هایی از بازار آزاد خودرو خریداری کنند.»

نعمتی تاکید کرد: «همانگونه که رییس بانک مرکزی عنوان کرده است، لیست سیاه FATF در شرایط کنونی هیچ تاثیری بر اقتصاد کشور برجای نمی گذارد و تنها سواستفاده سودجویان از این شرایط، منجر به گرانی قیمت خودرو شده است.»

او در پاسخ به این پرسش که بهتر نیست برخورد قضایی با سودجویان صورت بگیرد بیان کرد: «برخورد قضایی و مجازات برای آن دسته از فعالان بازار خودرو که قیمت ها را افزایش می دهند اقدام بسیار مناسبی است. اکنون نیز دادستان کل و مراجع نظارتی ورود کرده اند و سایت هایی را که قیمت خودروها را افزایش داده اند را شناسایی کرده و قصد دارند با آنها برخورد کنند.»

بازار خودرو به بازار سرمایه گذاری  تبدیلشده است

امیرحسن کاکایی، کارشناس خودرو به «فراز» گفت: «طی دو سال اخیر بازار خودرو تبدیل شده به بازار سرمایه گذاری و همین امر موجب افزایش چشمگیر تقاضا برای خودرو شده است. در این میان خرید خودرو به دلیل مصرف تنها بخش کوچکی از میزان تقاضا را به خود اختصاص داده است.»

کاهش تولید خودرو

او افزود: « میزان تولید خودرو از سوی خودروسازی ها نیز به شدت کاهش یافته و به زحمت به ۸۰۰ هزار الی ۸۵۰ هزار واحد می رسد. این میزان حداقل ۲۰۰ هزار واحد از میزان تقاضا برای خودروسازی ها و ثبت نام مردم در خودروسازی ها کمتر بوده و یک میلیون واحد از تقاضای کلی بازار کمتر است.»

کاکایی تاکید کرد: «اقدامات و سیاست های دولت و خودروسازی ها تاکنون برای افزایش تولید خودرو کافی نبوده است. از سویی دیگر قیمتی که خودروسازی ها برای خودروها تعیین کرده اند با قیمت بهمن ۹۷ همخوانی دارد که قیمت مناسبی برای سرمایه گذاری است.»

او با اشاره به هیجانی که در تمامی بازارهای اقتصادی مانند ارز، طلا، سکه و خودرو وجود دارد بیان کرد: «بازاری مانند مسکن به دلیل اینکه نقدشوندگی در آن مشکل است دیرتر تحت تاثیر قرار می گیرد.»

تقاضا برای پراید ۷۰ میلیونی وجود دارد

کاکایی در رابطه با دلیل افزایش قیمت شدید خودروهای ارزان قیمت مانند پراید، گفت: «زمانی که برای پراید ۷۰ میلیون تومانی نیز تقاضا وجود دارد، بیانگر آن است که این خودرو ۷۰ میلیون تومان نیز ارزش دارد در غیر این صورت نباید تقاضا برای پراید با این قیمت وجود داشت.»

او افزود: «البته قیمت واقعی پراید حتی در بازار آزاد نیز با دلار ۱۱.۵۰۰ تومانی ۴۵ تا ۵۰ میلیون تومان است اما قیمت آن وابستگی مستقیم به قیمت دلار دارد و با دلار ۱۵ هزار تومانی پراید ۷۰ میلیون تومان نیز می ارزد.»

بازار آزاد خودرو تبدیل به بازار سیاه شده است

این کارشناس خودرو با اشاره به سیاستگذاری های اشتباه دولت بیان کرد: «از دوسال گذشته قیمت گذاری بر روی خودروها دستوری بوده که اقدامی اشتباه بوده است. همین امر موجب ایجاد بازار سیاه شد و اکنون بازار آزاد در واقع بازار سیاه است.»

او افزود: «بازار سیاه نیز قابل کنترل نیست. اکنون بسیاری در حال فروش اینترنتی خودرو در بازار آزاد هستند. از سویی دیگر فروش اینترنتی خودرو از سوی خودروسازی ها ۲ هزار تا ۵هزار واحد است اما ۵ میلیون متقاضی برای آن وجود دارد که این میزان تقاضا قابل کنترل از سوی دولت نیست.»

کاکایی تاکید کرد: « سرمایه های سرگردان وارد بازار خودرو شده است و میزان سرمایه موجود در بازار خودرو و میزان تقاضا به همین دلیل افزایش یافته است.»

افزایش ۵۰ درصدی مواد اولیه

او گفت: «قرار گرفتن در لیست سیاه FATF نیز نه تنها بازار خودرو بلکه طی چند روز گذشته بازار لوازم خانگی و تمامی صنوف را تحت تاثیر قرار داده است. به طوری که قیمت مواد اولیه طی چند روز گذشته ۵۰ درصد افزایش یافته است. رییس بانک مرکزی معتقد است که لیست سیاه FATF هیچ تاثیری بر اقتصاد کشور برجای نمی گذارد و تمامی افزایش قیمت ها در بازار هیجانی است.»

کاکایی افزود: « اگر ادعای همتی درباره تاثیر هیجانی لیست سیاه FATF بر بازارها درست باشد، التهاب در بازار خودرو نیز فروکش می کند و قیمت ها کاهش می یابد. اگر این ادعا درست نباشد بازار خودرو نیز مانند دیگر بازارها با افزایش قیمت همراه است.»

او گفت: «چرا همه نسبت به افزایش قیمت خودرو اعتراض می کنند؟ چراکسی درباره افزایش قیمت مواد اولیه، لوازم خانگی، محصولات فناوری و دیگر بازارها اعتراضی نمی کند و درباره آنها پرسشی مطرح نمی کند؟»

کاکایی با اشاره به افزایش قیمت خودروهای خارجی بیان کرد: «قیمت سانتافه به یک میلیارد تومان رسیده بود که طی تنها یک هفته قمیت آن به یک میلیارد و ۱۲۰ میلیون تومان رسیده است!»

او افزود: «مشکل اصلی ما این است که قیمت ها در حال افزایش است اما درآمدها ثابت باقی مانده و متناسب با افزایش قیمت محصولات و هزینه ها افزایش نیافته است.»

تاثیر لیست سیاه FATF بر کاهش ارزش ریال

کاکایی با اشاره به کاهش ارزش پول ملی کشورمان بیان کرد: « ارزش ریال به سرعت در حال کاهش است و اگر این تاثیر قرار گرفتن در لیست سیاه FATF نیست، پس باید دلیل آن شناسایی و رفع شود. اگر لیست سیاه FATF در این میان بازیگر مهمی به شمار می رود، باید چاره ای برای آن اندیشیده شود. البته لیست سیاه FATF  در همه چیز تاثیرگذار بوده و قیمت همه کالاها را افزایش داده است.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.