بازارهای هیجانی از بورس تا ارز

قیمت ارزها، طلا، سکه و شاخص کل بورس به شدت در حال نوسان است

این روزها قیمت دلار، یورو، پوند، سکه و طلا به شدت در حال نوسان بوده و شاخص کل بورس نیز تغییرات شدیدی را شاهد بوده است. کارشناسان معتقدند قرار گرفتن در لیست سیاه FATF، روزهای پایانی سال، شیوع ویروس کرونا و البته نوسانات جهانی قیمت فلزات اساسی و نفت دلیل اصلی این تغییرات است.

شاخص کل بازار سهام امروز با 4.831 واحد رشد به 503.736 واحد رسید. اما امروز بورس با نوسانات بسیاری همراه بود. شاخص کل بازار سهام در کمتر از ۱۰ دقیقه ۸۳۶۵ واحد رشد کرد و به کانال ۵۰۷ هزار واحدی رسید. به دنبال این رشد سریع فشارهای فروش در بازار تقویت شد و شاخص تا مرز ۵۰۲ هزار واحدی عقب نشست.

قدرت نقدینگی بار دیگر فرصت اصلاح ادامه‌دار را به سهام نداد و بار دیگر قیمت‌ و شاخص‌ها را در مسیر صعودی قرار داد تا آن که نهایتا دماسنج اصلی بازار کار خود را با رشد ۴۸۳۱ واحدی به پایان برد و در نیمه دوم کانال ۵۰۳ هزار واحدی آرام گرفت. امروز ۶۳۵۴ میلیون سهم به ارزش ۴۹ میلیون و ۳۳۵ هزار و ۵۳۴ میلیون ریال دست به دست شده است.

در دادوستدهای امروز بورس، از ۳۰۱ نماد فعال در این بازار ۲۰۰ نماد رشد قیمت پایانی را تجربه کردند.

کرونا تاثیری بر بورس نداشته است

به نظر می رسد ویروس کرونا هیچ تاثیری برروی صعود بازار سهام برجای نگذاشته و این بازار همچنان به رشد خود ادامه می دهد. با اینهمه اگر تمامی تهران قرنطینه شود ممکن است ریزش بازار سهام را شاهد باشیم.

در رابطه با شرکت‌های کالایی که ارزش‌گذاری سهام عملا ما به ازای بیرونی دارد باید دید که گسترش این بیماری تا چه حد عملکرد این بنگاه‌ها را مختل می‌کند و این موارد تا چه اندازه درآمدزایی و سودآوری این بنگاه‌ها را تحت فشار قرار می‌دهد. در چنین وضعیتی به نظر می‌رسد اوج تاثیرپذیری بازار سهام از بیماری نوظهور می‌تواند در صورت قرنطینه شهرهای بزرگ و تعلیق کلیه فعالیت‌ها رخ دهد.

قیمت طلا و سکه

قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز (دوشنبه 5 اسفند) تحت تاثیر رشد نرخ اونس و دلار با افزایش حدود ۱۰۰ هزار تومانی قیمت نسبت به روز معاملاتی گذشته به بهای ۶ میلیون و ۷۰ هزار تومان فروخته شد.

رشد قیمت دلار و اونس مهم‌ترین عامل افزایش قیمت طلا و سکه هستند. قیمت دلار در روزهای اخیر به دلیل قرار گرفتن ایران در فهرست سیاه FATF رشد قابل توجهی را تجربه کرد.
عبور قیمت اونس در بازارهای جهانی از مرز یک هزار و ۶۰۰ دلار نیز قیمت‌ها در بازار طلا و سکه را بالا برده است. قیمت اونس امروز با جهش ۴۰ دلاری به یک هزار و ۶۸۰ دلار ارزش گذاری رسید.
از سویی دیگر قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز به ۶ میلیون و ۷۰ هزار تومان فروخته شد. قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز به ۶ میلیون و ۵۰ هزار تومان به فروش رسید.
همچنین نیم سکه نیز سه میلیون و ۷۰ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و ۸۸۰ هزار تومان و هر قطعه سکه گرمی ۹۵۰ هزار تومان داد و ستد شد.
علاوه بر این هر گرم طلای خام ۱۸ عیار ۶۲۰ هزار تومان و هر مثقال طلا نیز دو میلیون و ۶۸۷ هزار تومان به فروش رسید.

قیمت دلار و ارزها

امروز قیمت دلار به 14.699 تومان رسید. قیمت یورو نیز به 15.803 تومان رسید. پوند امروز به 20.149 تومان رسید. قیمت دلار آمریکا در صرافی‌های بانکی برای خرید ۱۴,۶۰۰ تومان و برای فروش ۱۴,۷۰۰ تومان است.همچنین قیمت هر یورو برای خرید ۱۵,۷۰۰ تومان و برای فروش ۱۵,۸۰۰ تومان است.

بانک مرکزی امروز قیمت 47 ارز را اعلام کرد که در این میان دلار 4.200 تومان، پوند انگلیس 5.433 تومان و یورو 4.544 تومان بود.

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.