انزوای سینماها در تب کرونا!

به دنبال اطلاعیه وزارت ارشاد مبنی بر تعطیلی سالن های سینما تاثیر این تعطیلی بر فروش فیلم ها بررسی شد

اسفند ماه تب و تاب است، یک انتظار شیرین برای شروع و تازگی. در آستانه تازگی قرار گرفتن خود به اندازه تازه شدن خوش حس و حال است و دیدن پنجره هایی که هیاهو و تردد مردمانِ در خیابان را، قاب گرفته اند نیز خالی از لطف نیست. این وضعیت اما، در سینما و برای فیلم هایی که قرار است در یک ماه پایانی سال، اکران خود را آغاز کنند، از لحاظ فروش و میزان مخاطب فیلم ها، تراژیک است و حالا با تعطیلی سینماها جهت جلوگیری از شیوع کرونا، این تراژدی دوچندان شده است!

از شیوع تا تکذیبِ تکذیب توسط شورای صنفی نمایش!

طبق اعلام رسمی، هنوز یک هفته از ورود کرونا به کشور نگذشته اما این ویروس همچنان قربانی می گیرد و شمار مبتلاشدگان به این بیماری، 47 و جانباختگان آن 8 نفر اعلام شده است. این مساله باعث شد که مانند تمام حوزه ها در سطح کشور، سینما نیز به عنوان یک مکان عمومی و پرتردد، به دنبال راه چاره باشد.

زمزمه تعطیلی سینماها، از سه روز پیش آغاز شد. این زمزمه کم کم به یک چالش برای اهالی سینما تبدیل شد تا اینکه در تاریخ 3 بهمن سال جاری، روابط عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد که تمامی فعالیت‌های هنری را تا آخر هفته تعطیل است. با وجود اینکه این خبر از جانب رسمی ترین متولی در حوزه سینما اعلام شد اما برخی از مسئولان سینمایی را به واکنش واداشت، از جمله غلامرضا فرجی، سخنگوی شورای صنفی نمایش که اعلام کرد، اکران فیلم‌های سینمایی ادامه دارد! فرجی در مصاحبه ای، به روزنامه «فراز» گفت: «ما از بخش سینمایی وزارت ارشاد استعلام کردیم و آنها اعلام کردند که منظور، مراکز تحت پوشش وزارت ارشاد مانند تالار وحدت و …است».

سوال اینجاست که آیا سینما، تحت پوشش وزارت ارشاد نیست و از قوانین این وزارتخانه پیروی نمی کند؟!

این حواشی باعث شد تا در ادامه محسن امیر یوسفی، رئیس شورای صنفی نمایش تصریح کند که حرف‌های سخنگوی شورای صنفی نمایش به درستی منتقل نشده است، بحث تعطیلی سینما‌ها در اختیار شورای صنفی نمایش نیست و به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مربوط می‌شود. با این حال، طبق اطلاعیه رسمی مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تمامی برنامه‌های هنری و سینمایی در سالن‌های سراسر کشور تا پایان هفته جاری (نهم اسفند ۹۸) تعطیل هستند و ادامه فعالیت آنها به شرایط بستگی دارد. هرچند سایت فروش بلیت‌های سینمایی تا صبح روز یک شنبه، چهارم بهمن 98، اقدام به فروش بلیت و پس از گذشت چند ساعت فروش را لغو کرد. بعد از آن هم غلامرضا فرجی در مصاحبه ای اذعان کرد که سینما تابع تصمیم وزارت ارشاد است و به منظور ضرورت صیانت از سلامت جامعه، سینماهای سراسر کشور تا پایان هفته تعطیل می شود.

وضعیت سینماها پیش از تعطیلی

تعطیلی سینماها درست همزمان با اسفند ماه یعنی فصل مرده اکران شده است و در وضعیتی که میزان فروش فیلم‌های سینمایی جدید ناامیدکننده بود، این تعطیلی نیز مزید بر علت خواهد شد و پیش بینی می شود که این وضعیت در اکران نوروزی هم بهبود چندانی نخواهد یافت. این در حالی است که از میان فیلم‌های اکران‌شده، تنها «خوب بد جلف: ارتش سری» وضعیت فروش مطلوبی دارد و مابقی در گیشه اقبالی نداشته‌اند.

هزینه تولید فیلم در سینمای ایران به گفته کارشناسان، به صورت میانگین  ۳ میلیارد تومان است که بین ۴۰ تا ۴۵ درصد از فروش هر فیلم سهم سینمادار است. همچنین ۱۰ تا ۱۵ درصد از میزان فروش به پخش‌کننده فیلم می‌رسد. با فاکتور گرفتن از هزینه تبلیغات، هر چه ماند (بین ۴۰ تا ۵۰ درصد فروش) سهم تهیه‌کننده خواهد بود.

با یک حساب سرانگشتی می توان نتیجه گرفت که یک فیلم تنها برای اینکه هزینه اش را بازگردند و حتی قید سود مازاد را هم بزند، باید تقریبا ۷ میلیارد تومان در گیشه بفروشد. با نگاهی به جدول اکران فیلم ها و با در نظر گرفتن فصل مرده ای چون اسفند برای اکران و اضافه کردن این تعطیلی یک هفته ای به آن ، شکست بسیاری از فیلم ها در گیشه محرز است. دو فیلم «عطر داغ» و «چهل و هفت» که به همراه فیلم «خوب بد جلف: ارتش سری»، در تاریخ 30 بهمن ماه اکران خود را آغاز کردند نتوانستند مانند فیلم پیمان قاسم خانی فروش میلیاردی داشته باشند و روی هم ، 20 میلیون تومان هم نفروختند. بقیه فیلم ها هم که بعضی از آن ها از دی ماه اکران خود را آغاز کرده اند، نتوانستند بیش از 150 میلیون تومان در گیشه فروش داشته باشند.  این در حالی است که در حال حاضر ۵۹۹ سالن سینما در کشور فعال است اما سینماروهای حرفه‌ای را کمتر از ۵۰۰ هزار نفر برآورد می‌کنند. با توجه به افزایش احتمالی نرخ بلیت در سال جدید و همچنین گزینه‌های اکران نوروزی، از هم‌اکنون می‌توان پیش‌بینی کرد سال جدید برای سینمای ایران سال پرباری نخواهد بود.

برآورد خسارت از زبان سینمایی ها

برای پیش بینی آنچه سینمای ایران پس از این هفته تجربه خواهد کرد، به سراغ چند تن از اهالی سینما رفتیم. سخنگوی شورای صنفی نمایش جواب مشخصی نداد، اما «محمد قاصد اشرفی»، رییس انجمن سینماداران و عضو شورای صنفی نمایش، درباره تاثیر این تعطیلی بر اقتصاد سینما، به «فراز» گفت: « اقتصاد سینما همین حالا هم اسف بار است چراکه چند ماه بحرانی را در کشور پشت سر گذاشتیم و عملا سینما به حاشیه رانده شد. از طرفی درآمد سینماداران، تنها از سهمی است که از فروش فیلم ها دریافت می کنند. اما هزینه ها به مراتب بیش تر است. همین حالا ما در پرداخت هزینه های ابتدایی مانند پرداخت دستمزد و عیدی پرسنل مانده ایم. اما به صورت قطعی نمی توان رقمی برای این خسارت اعلام کرد. همه چیز بعد از پایان این هفته قابل بررسی است و امیدوارم که این تعطیلی بیشتر از یک هفته به درازا نکشد و مساله جمع شود».

فیلم «خوب بد جلف: ارتش سری» به کارگردانی پیمان قاسم خانی و تهیه کنندگی محسن چگینی که اکران خود را از 30 بهمن آغاز کرد ، تاکنون فروش قابل توجهی داشت و به رقم 1 میلیارد 500 میلیون تومان رسیده است.

«محسن چگینی» تهیه کننده این فیلم تاکنون از فروش فیلم راضی است اما درباره تاثیر تعطیلی سینماها بر فروش فیلم «خوب بد جلف: ارتش سری»، به «فراز» می گوید: « فیلم ما شروع خوبی داشت. هم از لحاظ فروش و هم میزان تماشاگر، این میزان فروش تنها برای کمتر از یک هفته است. برای این هفته که تعطیل شد ما می توانستیم، حداقل 2 میلیارد تومان فروش داشته باشیم با این حال اینها برآورد است و تاثیر این تعطیلی نه فقط بر فیلم ما بلکه بر کل سینمای ایران بعد از پایان این تعطیلات مشخص خواهد شد».

بیش از نیم میلیارد خسارت مالی، تنها در دو روز!

شاید بیشترین خسارت را در طول این هفته، تهیه گنندگانی ببینند که بیش از یک فیلم در جدول اکران دارند. «مصطفی شایسته» یکی از این تهیه کننده هاست که دو فیلم «بی وزنی» و «عطر داغ» را روی پرده دارد. او درباره مدت زمان این تعطیلی و تاثیر آن بر عملکرد مالی سینماها به «فراز» می گوید: «به نظر می رسد که این تعطیلی در 9 اسفند پایان نمی پذیرد و ادامه دار است چراکه شیوع ویروس کرونا درحال رشد است. ما برای اکران دو فیلم «بی وزنی» و «عطر داغ» رایزنی های بسیاری کردیم و در نهایت، این نوبت کم فروش به ما رسید. حالا هم با وضعیتی که پیش رو داریم، می توانم بگویم که این دو فیلم علنا سوخته است و حتی هزینه هایی که برای تبلیغات در فضای مجازی و بیلبوردها انجام داده ایم نیز باز نخواهد گشت».

او درباره میزان این خسارت ادامه داد:« درست از سه شنبه هفته گذشته و حتی قبل از تعطیلی سینماها، ریزش مخاطب سینماها آغاز شد و فیلم ما نیز بی تاثیر نماند. در همین بازه زمانی و برای هر کدام از این دو فیلم ما بیش از 500 میلیون تومان ضرر کرده ایم و  قطعا پیگیر خواهیم بود تا از طریق وزارت ارشاد و شورای صنفی نمایش، جبران مافات کنیم».

«فریدون جیرانی» تهیه کننده و کارگردان فیلم سینمایی «آشفتگی» است که فیلم او تاکنون بیش از 594 میلیون تومان فروش آن هم بعد از 9 هفته نمایش داشت. او در اظهار نظری کوتاه درباره وضعیت حال حاضر سینماها به «فراز» می گوید: «مشکلات مالی در سینما ریشه ای  است و حال اتفاقات اخیر نیز مزید بر علت شده است. «آشفتگی» که زودتر از موعد مقرر، اکرانش به پایان رسید اما اگر هنوز هم روی پرده بود، احتمالا از خسارت مالی که کل فیلم ها در جدول اکران تجربه خواهند کرد، بی نصیب نمی ماند».

در پایان باید گفت که تعطیلی سینماها تا پایان هفته و احتمالا بعد از آن، مشکلات اقتصادی سینمای ایران در انتهای سال را بیشتر و بیشتر خواهد کرد؛ نه فقط سینماداران بلکه پخش‌کنندگان و صاحبان آثار روی پرده نیز متضرر خواهند شد و مشخص نیست این ضرر و زیان چگونه جبران خواهد شد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.