صادرات به آسیای میانه زیر ضرب کرونا

گمرک ترکمنستان 30 واگن مواد غذایی را که از مدت‌ها پیش بارگیری شده بود را توقیف کرده است و اجازه ورود به آن را نمی‌دهد

به گفته رئیس اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان خراسان؛ از دیروز گمرک ترکمنستان 30 واگن مواد غذایی را که از مدت‌ها پیش بارگیری شده بود را توقیف کرده است و اجازه ورود به آن را نمی‌دهد و وضعیت آن ها فعلا بلاتکلیف است. طی روزهای گذشته و با اعلام آمار مرگ و میرها بر اثر شیوع ویروس کرونا بسیاری از کشورها تبادلات تجاری خود را با ایران قطع کرده اند، بسیاری از کشورهای همسایه مرزهای خود را به روی ایران بسته اند و سفر ایرانی ها را به کشورشان ممنوع کرده اند. نه صادرات به کشورهای همسایه امکان پذیر است و نه واردات. اگر واردات مواد غذایی قطع شود ممکن است در طولانی مدت با مشکل مواجه شویم اما کارشناسان بر این باورند که ویروس کرونا حداکثر تا یک ماه در ایران شیوع می یابد و سپس ریشه کن می شود. به گفته آنها ما مواد غذایی لازم برای چند ماه را در اختیار داریم، مشکل اصلی زمانی ایجاد می شود که مردم از شدت نگرانی به بازارهای مواد غذایی رفته و اجناس را درو کنند، اگر همه بخواهند برای یک سال آینده مواد غذایی ذخیره کنند مطمئنا با کمبود کالا مواجه خواهیم شد. به گفته کارشناسان مشکلات در مرزها امری طبیعی است و به زودی رفع می شود.

صادرات ادامه دارد!

اگرچه رئیس اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان خراسان مدعی است که صادرات به کشویها آسیای میانه ادامه دارد اما به نظر می رسد صادرات بیش از واردات کالا دچار چالش شده است. محمدحسین روشنک،  در مورد آخرین وضعیت صادرات به کشورهای آسیای میانه گفت: «صادرات ما به کشورهای آسیای میانه مانند تاجیکستان، قزاقستان و ترکمنستان از طریق واگن ادامه دارد تنها محدودیت برای صادرات مواد غذایی وجود دارد. به طوری که از دیروز گمرک ترکمنستان 30 واگن مواد غذایی را که از مدت‌ها پیش بارگیری شده بود را توقیف کرده است و اجازه ورود به آن را نمی‌دهد و وضعیت آنها فعلا بلاتکلیف است.»

او ادامه داد: «البته ما پیگیر موضوع هستیم و سعی می‌کنیم با رایزنی اجازه ورود را از کشور ترکمنستان بگیریم.»

رییس اتحادیه صادرکنندگان واردکنندگان خراسان بیان کرد: «در حال حاضر در مرز افغانستان مشکلات زیادی نداریم و کامیون‌ها به تدریج در رفت و آ‌مد هستند. اما ترکمنستان تنها به رانندگان ترکمن اجازه ورود را می‌دهد، البته با جلسه‌ای که به معاون ریاست استاندار خراسان داشتیم به دنبال تدابیری هستیم  تا رانندگان ما نیز امکان عبور را داشته باشند.»

او افزود: «باید توجه داشت که بیشتر کالاهایی که از مسیر دوغارون و لطف آباد منتقل می‌شوند ترانزیتی هستند یعنی تولید داخل ما نیستند و از سایر کشورها به آسیای میانه منتقل می‌شوند.»

روشنک گفت: «کشورهای آسیای میانه و افغانستان نسبت تبادلات‌شان با کشور چین بیشتر از ما است بنابراین احتمال دارد که ویروس کرونا در این کشورها شایع‌تر از منطقه خراسان ما باشد متاسفانه در کشور ما جو روانی بیشتر است و البته این نگرانی هم حق مردم است.»

جای نگرانی وجود ندارد

کارشناسان بر این باورند که هیچ جای نگرانی وجود نداردو نباید مردم را نگران کرد چراکه در این صورت با هجوم مردم به بازار ممکن است مواد غذایی به یکباره تمام شود.

عباس آرگون، عضو هیات مدیره اتاق بازرگانی تهران به «فراز» گفت: «جای نگرانی برای کمبومواد غذایی وجود ندارد و نباید استرس و نگرانی را به جامعه منتقل کرد.»

او افزود: «ایران ذخایر غذایی مناسبی دارد و اگر مدتی واردات مواد غذایی قطع شود نیز به دلیل ذخایره محصولات استراتژیک غذایی و برنامه ریزی های دولتی مشکلی ایجاد نمی شود.»

آرگون تاکید کرد: «گهگاهی در مرزهای کشور مشکلاتی برای مبادلات تجاری ایجاد می شود و این امر مهم نیست. آرامش در جامعه باید حفظ شود و نباید مردم نگران شوند.»

او گفت: «حتی دیدگاه و خبرهای بد را هم نباید منعکس کرد. چراکه اگر مردم نگران شوند و به بازارها هجوم آورند و به یکباره بخواهند مواد غذایی یک سال خود را خریداری کنند مطمئنا با کمبود کالا مواجه خواهیم شد و ذخایر غذایی تمام خواهد شد اما اگر نگرانی ها مدیریت شود مشکلی ایجاد نمی شود. به طور حتم بیشتر مردم مواد غذایی مورد نیاز برای دوماه را در اختیار دارند.»

این عضو اتاق بازرگانی تهران تاکید کرد: «ویروس کرونا بیشتر از یک ماه در کشور دوام نمی آورد و سپس مرزها به حالت عادی باز می گردند و تبادلات تجاری از سر گرفته می شود. هر بیماری دوره ای دارد، شهر ووهان که مدت ها در قرنطینه بود اکنون از حالت قرنطینه بیرون آمده و روال عادی در پیش گرفته شده است. در ایران نیز این مشکل با مدیریت دولت رفع خواهد شد.»

او افزود: « ویروس کرونا در یک دنیای مدرن و توسعه یافته با وجود تکنولوژی های  پیشرفته نمی تواند مدت زیادی شیوع پیدا کند و به زودی در سطح جهانی و ایران ریشه کن خواهد شد.»

سخن آخر

شیوع ویروس کرونادر ایران به دلیل آمار بالای مرگ و میر، عدم مدیریت صحیح دولت، عدم تشخیص به موقع از سوی وزارت بهداشت و هراس از شیوع این ویروس به دیگر کشورها از طریق ایران منجر به قطع صادرات و واردات از سوی ایران با بسیاری از کشورها شده است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.