نفس تنگی سینماهای جهان در هجوم کرونا

تاثیر ویروس کرونا بر اقتصاد سینمای چین و جهان بررسی شد

درست اواسط سال 2011 بود که فیلمی با عنوان «شیوع» در سینماهای جهان روی پرده رفت. فیلمی که از ویروسی سخن می گفت که منشا آن خفاش بود ، علائمی شبیه سرماخوردگی و تشنج داشت و محل شیوع فیلم هم هنگ کنگ معرفی می شد. شاید کسی فکرش را هم نمی کرد که نه سال بعد، این فیلم جنبه حقیقی پیدا کند و در مختصات و جغرافیای واقعی و با تشابهات بسیار با آنچه روایت شده بود، اتفاق بیفتد!

حال پس از نه سال جهان با شیوع یک ویروس واقعی درگیر است. ویروسی که اقتصاد دنیا را تکان داده و احتمالا سینما به عنوان یک صنعت جمعی ، یکی از حوزه هاییست که بیشترین آسیب را خواهد دید و قطعا این آسیب در ابتدا متوجه چین، بعد از آن ژاپن، کره جنوبی و سایر کشورهای مجاور خواهد بود و در نهایت به سینمای جهان هم ضربه های جدی وارد خواهد کرد.

سینمای چین 18 ماه بود که به دلیل آشوب های مالیاتی و معضلات سانسور، حال و روز خوشی را در گیشه تجربه نمی کرد و امیدوار بود که با آغاز تعطیلات سال نو دست کم بتوانند یک‌چهارم تا نیمی از درآمد سالیانه خود را در تعطیلات سال نو چینی جبران کنند اما اپیدمی شدن ویروس کرونا تمام معادلات را بر هم زد و جدا از خسارات کلی که به تولیدکنندگان، سرمایه گذاران، استودیوها ،خانه فیلمسازی و … وارد کرد، باعث توقف اکران هفت بلاک باستر سینمایی شد که تنها همین مورد برای شکست اقتصادی سینمای چین کفایت می کند. این وضعیت تنها متوجه سینما نیست بلکه در حال حاضر بیش از 70000 سالن سینما و نمایش در چین تعطیل است.

آن چه سینمای چین در حال تجربه آن است

چین بعد از هالیوود بزرگترین بازار سینمایی را دارد اما بعد از شرایط اخیر، گویا رویای غلبه بر هالیوود برای چینی ها کماکان رویا باقی خواهد ماند. در یک نگاه کلی، سینماهای چین تعطیل است، تولید متوقف شده است، سهام شرکت های تولیدکننده فیلم با سیر نزولی وحشتناکی مواجه است و به طور کلی اهالی سینما بیکارند و بدتر اینکه پایان این بحران نامعلوم است. در نگاه جزیی تر،7 بلاک باستری که قرار بود در سینمای چین به اکران برسند در یک برآورد کلی می توانستند تنها در چند روز ابتدایی بیش از 1 میلیارد دلار فروش داشته باشند که این فروش حاصل نشد.

این در حالی است که سینمای چین، سال گذشته با فروش 9.2 میلیارد دلاری، 33 درصد از فروش کل دنیا را به خود را به خود اختصاص داده بود. زیان تخمین زده شده بر اساس کاهش فروش بلیت در سینمای چین 10 درصد از فروش سالانه سینماهای این کشور را به خود اختصاص می دهد. حتی در صورت کنترل ویروس کرونا بازگرداندن اعتماد عموم برای رفتن به سینما در میان چینی زمان بر خواهد بود و سینمای چین گیشه بیشتری را نیز از دست خواهد داد. به گزارش ایسنا، سهام کمپانی بزرگ «واندا فیلم» که متعلق به وانگ جیانلین میلیاردر چینی است از تاریخ 17 ژانویه تا به امروز 25 درصد نزول داشته و کمپانی «ایمکس چین» و «بیجینگ اِنلایت مدیا» نیز به ترتیب با افت 21 درصدی و 17 درصدی سهام خود رو به رو شده اند.

پیش از تعطیلی سینماها، انتظار می‌رفت سینماهای آی‌مکس در چین حدود ۴۳٪ فروش گیشهٔ جهانی در سه ماه اول سال (که حدود ۱۰٪ بیشتر از سهم متوسط سالانه به دلیل افزایش فروش در طول تعطیلات سال نو است) را به خود اختصاص دهد. تعطیلی سینماهای آی‌مکس در این روزها می‌تواند پیش‌بینی فروش ۲۹۴ میلیون دلار را با حداقل ۲۰ میلیون دلار کاهش روبرو کند. همچنین  آمار فروش فیلم‌ها با هر یک هفته تعطیلی سینماها، ۹ میلیون دلار کم خواهد شد.

از طرفی اکران فیلم سینمایی «زمانی برای مردن نیست» جدیدترین فیلم از دنیای جیمزباند در کشور چین به دلیل شیوع ویروس کرونا لغو شد که این فیلم از جمله آثاری بود که شانسی بزرگ برای گیشه محسوب می شد.

آخرین فیلم سینمایی که از مأمور ۰۰۷ (جیمز باند) اکران شد، «اسپکتر» بود که بیشترین فروش را در کشور چین نسبت به تمامی فیلم‌های گذشته این مجموعه سینمایی داشت و ۸۳ میلیون دلار در سال ۲۰۱۵ فروخت. «انتقام جویان: پایان بازی» پرفروش‌ترین فیلم سینمایی تاریخ که ۲.۸ میلیارد دلار فروش داشت، ۶۱۴ میلیون دلار (یک پنجم فروش کلی) در چین فروش کرد.

ضربه کرونا بر سینمای کره جنوبی

فروش آخر هفته کره جنوبی نیز، جدا از تعداد کم فیلم هایی که در آخر هفته گذشته اکران شدند، به دلیل شیوع ویروس کرونا، 70 درصد کاهش فروش داشت. همچینی مراکز تجمعات گسترده از جمله نمایشگاه CGV تعطیل شده‌اند و چندین رویداد مطبوعاتی و تبلیغاتی به تعویق افتاده‌اند.

چشم انداز کرونا در سینماهای جهان!

همانطور که گفته شد، سینمای چین دومین بازار مهم سینمایی جهان است و به همین جهت نه فقط چین، بلکه سینماهای جهان را متاثر خواهد کرد. حالا این ویروس در حال تحت‌تاثیر قرار دادنِ هالیوود است. چرا که اپیدمی شدن این ویروس همزمان با سال نوی چین در بیست و چهارمِ ژانویه که بزرگ‌ترین هفته‌ی سینمایی سراسر دنیا حساب می‌شود، شدت گرفت؛ زمانی‌که پیش‌بینی می‌شد فیلم‌هایی مثل «نجات»  و «کاراگاه محله‌چینی‌ها ۳»  به حدود یک میلیارد دلار در جریانِ تعطیلات دست پیدا کنند. ولی در ابتدا تعطیلی سینماهای چین تاثیر قابل‌توجه‌ای روی هالیوود نگذاشته بود. چرا که اکثرا فیلم‌های هالیوودی اوایلِ سال ۲۰۲۰، فیلم‌هایی بودند کهچندان به فروش در بازار چین حساب نکرده بودند. تاریخِ اکرانِ «۱۹۱۷» به همراه «جوجو خرگوشه» و «زنان کوچک» در چین به زمانِ نامعلومِ دیگری عقب افتاده است، اما این دو فیم هم چندان به فروش در گیشه چین امید نداشتند ؛ این موضوع درباره‌ «پسران بد ۳»، «پرندگان شکاری» («جوخه‌ی انتحار» در سال ۲۰۱۶ در چین اکران نشد) و «دولیتل» (که افتتاحیه‌ ۱۵ میلیون دلاری‌اش پیش‌بینی می‌شد) نیز صدق می‌کند. «سونیکِ خارپشت» برای اکران در این کشور در بیست و ششمِ فوریه برنامه‌ریزی شده بود. «سونیک» کارش را با ۷۰ میلیون دلار افتتاحیه‌ی چهار روزه و ۴۳ میلیون دلار فروشِ خارجی از ۶۰ درصد از بازارهای خارجی‌اش شروع کرده است. تحلیلگران فروشِ جهانی ۳۵۵ میلیون دلاری‌اش را بدون بازار چین پیش‌بینی می‌کنند.

فیلم‌های مارول و دی‌سی برخلافِ دیگر فیلم‌های هالیوودی به چین وابسته نیستند و فقط روی چین سرمایه گذاری کرده اند تا فروش جهانی فیلم شان درخشان تر شود. گرچه این فیلمِ ۸۵ میلیون دلاری برای موفقیت به چین نیاز ندارد، اما این فیلم حتی با کسب ۹۳ میلیون دلار در بازار چین (برابر با عملکرد ناامیدکننده‌ی «کاراگاه پیکاچو» در چین) می‌توانست از مرز ۴۰۰ میلیون دلار عبور کرده و در فاصله‌ی نزدیکی از «وارکرفت» (۴۳۳ میلیون دلار که شامل ۲۱۸ میلیون از چین می‌شود) به‌عنوانِ پُرفروش‌ترین فیلمِ ویدیوگیمی دنیا قرار بگیرد که به دلیل بحران حال حاضر سینمای چین این اتفاق محقق نشد.

البته شانس دیگر سینمای هالیوود آثار شرکت دیزنی است که فیلم‌های دنیای سینمایی مارول («بلک ویدو» و «اِترنال‌ها») و انیمیشن‌هایشان («به پیش»، «روح» و «رایا و آخرین اژدها») به جز بهتر کردنِ درآمدِ نهایی‌شان، حسابِ ویژه‌ای روی بازار چین باز نکرده‌اند و همین می تواند تا حدودی هالیوود را محفوظ نگه دارد.

ماموریت غیرممکنِ ناتمام

خبر دیگری که دیروز برای سینمای جهان دارای اهمیت بود ، لغو ادامه فیلمبرداری ماموریت غیرممکن در ایتالیا بود. تیم فیلمبرداری فیلم «ماموریت غیرممکن» که وظیفه اصلی آنان در فیلم انجام ماموریت های غیرممکن بوده است پس از شیوع گسترده ویروس کرونا بهترین راه را در ترک این کشور یافتند و فعلا ادامه فیلمبرداری این فیلم به تعویق افتاده است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.