چالش کرونا برای طلای سیاه

قیمت نفت در بازارهای جهانی تا 10 درصد کاهش یافته است

دومینوی سقوط قیمت نفت درحالی ادامه دارد که شیوع ویروس کرونا نیز منجر به کاهش ارزش بیش از ۱۰درصدی طلای سیاه شده است به‌طوری که حالا فعالان بازار نفت، چشم به جلسه هفته آینده اوپک دوخته‌اند؛ جلسه‌ای که شاید بتواند تاثیر مثبتی بر روند قیمت‌ها داشته باشد.

عمده فعالیت‌های اقتصادی در چین درحالی تحت‌تاثیر شیوع ویروس کرونا تعطیل شده که کاهش تقاضا برای نفت را نیز به‌دنبال داشته است. از طرفی، شیوع این ویروس در کشورهای مختلف باعث شده تا دامنه قرنطینه و کاهش تجارت در دنیا افزایش پیدا کند.

به گزارش پایگاه خبری یاهو فایننس، قیمت نفت روز دوشنبه پنجم اسفند حدود چهار درصد کاهش یافت چراکه سرمایه‌گذاران درباره پیامدهای گسترش ویروس کرونا در خارج از چین نگران بودند. یک کارشناس نفتی باور دارد نفت هم‌اکنون به دوران بدترین سناریو ممکن نزدیک می‌شود.

در انتظار بدترین سناریوی ممکن

استیون شورک، بنیانگذار مؤسسه شورک ریپورت در این‌باره گفته است: «ما به بدترین سناریو ممکن، یعنی سقوط قیمت نفت به حدود ۴۱ دلار، می‌نگریم. قیمت نفت اکنون در قسمت پایین بازه ۵۰ دلار قرار دارد و ما با احتمال سقوط ۱۰ دلاری قیمت در نیمه نخست سال (۲۰۲۰ میلادی) روبرو هستیم.»

به گفته او «افت قیمت نفت در ماه فوریه، امری معمول است اما با توجه به اینکه چین دومین اقتصاد بزرگ جهان است، سقوط چشمگیر قیمت‌ها پیش از آغاز فصل تعطیلات و مسافرت، نشانه خوبی نیست.»

این کارشناس حوزه نفت اظهارامیدواری کرده است: «به نسبت چیزی که در سال ۲۰۰۳ میلادی در رابطه با ویروس سارس دیدیم، سقوط تقاضا به نقطه اوج ۳۱ درصدی برسد.»

این سخنان درحالی است که ماه گذشته کارشناسان صنعت انرژی نفت اعلام کردند «نفت برای چند هفته متوالی بازدهی منفی از خود به جا گذاشته و رکورد طولانی‌ترین افت قیمت از اواخر سال ۲۰۱۸ به ثبت رسیده است.» بهمن‌ماه سه هفته از پنج هفته افت قیمت نفت تحت‌تاثیر اخبار مربوط به شیوع ویروس کرونا قرار گرفته بود. اما فقط ماجرا مربوط به فراگیری این ویروس مربوط نمی‌شد چراکه دو هفته پیش از انتشار این خبر نیز تحت‌تاثیر فروکش کردن تنش‌های ژئوپلیتیک و کاهش احتمال یک درگیری مستقیم در منطقه خاورمیانه طلای سیاه بازدهی منفی از خود به جا گذاشته بود.

نبود تعادل بین عرضه و تقاضا

این وضعیت که بازار محدود نفت ایران را نیز متاثر از خود می‌کند درحالی است که وزیر نفت با تاکید بر اینکه نبود تعادل بین عرضه و تقاضا سبب کاهش قیمت نفت می‌شود، می‌گوید: «اوپک تلاش داشت پیش از نشست ماه مارس درباره کاهش بیشتر تولید نفت تصمیم‌گیری کند که به دلیل نبود اجماع قرار شد در نشست ۱۵ اسفند سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در این زمینه تصمیم‌گیری شود.»

بیژن زنگنه درباره پیشنهاد کاهش تولید ۵۰۰ هزار بشکه‌ای از سوی عربستان، کویت و امارات هم به دلیل کاهش قیمت نفت، توضیح می‌دهد: «این کشورها دنبال این بودند تا کشورهای غیر عضو اوپک نیز در کاهش بیشتر تولید مشارکت کنند.»

حالا اگرچه قیمت نفت همچنان به‌دلیل گسترش کرونا تحت فشار است اما امید به نتایج احتمالی نشست اوپک سبب شد تا سه‌شنبه قیمت نفت با افزایش همراه باشد، هر چند این رشد قیمت محدود بوده است. بر این اساس، قیمت نفت برنت با ۰.۹ درصد افزایش به ۵۶ دلار و ۳۱ سنت در هر بشکه رسید. نفت شاخص آمریکا نیز ۰.۸ درصد بالا رفت و به قیمت ۵۱ دلار و ۸۸ سنت در هر بشکه معامله شد. با وجود اقدامات و نظرات تولیدکنندگان نفت اما تا زمانی که گسترش ویروس کرونا در جهان به شرایط تثبیت شده نرسد، نمی‌توان انتظار داشت که قیمت‌ها به کانال ۶۰ دلاری بازگردد.

در انتظار پایان کرونا

همه این‌ها درحالی است که طبق گزارش بلومبرگ «ظرفیت پالایشگاه‌های چینی ۱۵درصد نسبت به قبل از شیوع ویروس کرونا کاهش یافته است. با این حال هنوز اثرات شیوع این ویروس چندان مشخص نیست و افت قیمت‌ها بیشتر براساس حدس و گمان‌ها در این زمینه رخ می‌دهد چراکه هنوز مشخص نیست شیوع این ویروس تا چه زمانی و تا رسیدن مبتلایان به چه تعداد ادامه خواهد یافت. در حال حاضر شیوع این ویروس با سرعت ادامه دارد و هر روز به تعداد قربانیان آن افزوده می‌شود.» با این توضیح باید دید پس از نشست اوپک آیا تغییری در قیمت نفت ایجاد خواهد شد یا روند نزولی آن همچنان ادامه خواهد داشت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.