ژانر سینمای ایران در سال ٩٨؛ تراژدی!

بعد از انتشار گزارش عملکرد مالی سینمای ایران در سال ٩٨، فیلم های اکران نوروز ٩٩ نیز معرفی شدند

پرونده عملکرد سینمای ایران در ماهِ پایانی سال ٩٨، در حالی رو به بسته شدن است که سینما در این سال، با بحران های همه جانبه از اقتصاد گرفته تا اجتماع و حال سلامت مواجه بوده است. وضعیتی که به طور قطع ردی عمیق بر سینما گذاشته و اثرات آن، طی سالها بعد نیز مشهود خواهد بود.
پس از تکانه های شدید کشور طی چند ماه متوالی، جشنواره فجر، پرحاشیه برگزار شد و بعد از آن، تعداد زیادی از فیلمسازان، فرم درخواست برای اکران در فصل نوروز را پر کردند؛ بلکه اکران در فصل طلایی بتواند نقطه عطفی درکارنامه کاری آنها باشد. گمانه زنی ها انجام شد، بسیاری از فیلمها حتی بدون داشتن پروانه نمایش به اکران در این فصل امید بستند و در نهایت یک لیست
۵ فیلمه از سوی شورای صنفی نمایش معرفی شد.
از طرفی تعطیلی سینماها طی چند ماه و در چند نوبت، باعث شد که سینمای ایران امسال، پایان خوشی را از لحاظ اقتصادی تجربه نکند و تنها امیدوار باشد تا در سال تازه، فصل تازه ای برایش رقم بخورد.
این پایان ناخوش، مدعا نیست بلکه طبق آمار رسمی منتشر شده از عملکرد مالی سینمای ایران طی ۱۱ ماه قابل بحث است.

سیاهه مالی سینمای ایران طی یازده ماه

بررسی آمار فروش فیلمها در یازده ماه سال ٩٨ نشان می دهد که میزان فروش سینما نسبت به مدت مشابه در سال ٩٧ افزایش داشته، ولی تعداد مخاطبان اندکی کاهش یافته است.
میزان فروش سینمای ایران در یازده ماه سال ٩٨ به فروشی معادل ٢٩٣ میلیارد و ٨۱٣ و ٣٩۰ هزار تومان رسیده است و طی این مدت ٢۵ میلیون و ٧۱٧ هزار و ٢۴٢ نفر به تماشای فیلم های درحال اکران
نشستند.

میزان فروش فیلم های سینمایی در یازده ماه سال ٩٧ نیز معادل ٢٣٢ میلیارد و ۱۵٣ میلیون و ۵٧۵ هزار تومان و تعداد تماشاگران ٢۶ میلیون و ۶٢٢ هزار و ٣٢۶ نفر بوده است.
با توجه به افزایش میزان فروش فیلم ها در سال ٩٨ و بر اساس بررسی های معاونت توسعه فناوری و مطالعات سینمایی، میزان افزایش فروش فیلمها در یازده ماه سال ٩٨ نسبت به مدت مشابه در سال ٩٧ چهار درصد رشد داشته است هرچند افزایش قیمت بلیت و فیلم های اکران شده در سال ٩٨ نیز در این افزایش بی تاثیر نیست.

با این حال تعداد تماشاگران در یازده ماه امسال نسبت به همین مدت در سال گذشته سه درصد کاهش داشته است.

همچنین با اشاره به فروش بهمن ماه می توان گفت که میزان فروش سینمای ایران در بهمن ماه سال ٩٨ معادل ۱٧ میلیارد و ٧٨۶ میلیون و ۴۱۵ هزار تومان بوده و ۱ میلیون و ۵٨۰ هزار نفر به تماشای فیلم های اکران شده نشستند.
در مقایسه بهمن ماه با مدت زمان مشابه سال ٩٧ میتوان اظهار کرد که فروش در سال گذشته ۱٣میلیارد و ٨٨٧ میلیون و ۱۴٣ هزار تومان بوده و ۱ میلیون و ۶٩۴ هزار و ٨۵۶ نفر به تماشای فیلم ها نشستند که بر این اساس در بهمن ماه ٩٨ فروش، ٢٨ درصد افزایش را نشان می دهد اما تعداد بیننده ٧ درصد کاهش داشته است.

نوروز، فصل نجاتِ سینماست ؟!

حال در آستانه عید نوروز، سینماگران امیدوارند که سال نکو را از بهار آن بیابند. فیلم ها ی اکران و سرگروه ها نیز معرفی شده اند و باید دید چنین چینشی چه اندازه می تواند نبض اکران را در دست بگیرد.
به جز فیلم «شنای پروانه» به کارگردانی محمد کارت، هیچ‌کدام از فیلم‌های پرسروصدای جشنواره‌ مثل «درخت گردو» محمدحسین مهدویان، «خروج» ابراهیم حاتمی‌کیا و «خورشید» مجید مجیدی در اکران نوروزی حضور ندارند که برخی ادعا می کنند احتمالا اپیدمی شدن ویروس کرونا، تهیه‌کنندگان و پخش‌کنندگان را نگران کرده است که نکند اکران نوروز موفق نباشد.

فیلم «شنای پروانه» ساخته محمد کارت و با بازی امیر آقایی، طناز طباطبایی و جواد عزتی، به عنوان پدیده‌ امسال بخش فیلم‌های اول مطرح شد. داستانی که در جنوب شهر اتفاق می‌افتد و مردی که می‌خواهد ببیند چه کسی برای برادرش پاپوش درست کرده و فیلم همسر او را در استخر پخش کرده است. این فیلم به سرگروهی سینما مگامال اکران خواهد شد.

اما مهم‌ترین فیلمی که در اکران نوروزی به نمایش درمی‌آید «لامینور» ساخته‌ داریوش مهرجویی است که به سرگروهی سینما کوروش اکران خواهد شد. مهرجویی با این فیلم پس از ۶ سال به سینما بازخواهد گشت، فیلمی که او به جشنواره‌ فیلم فجر نداد و رضا درمیشیان، دستیار قدیم مهرجویی تهیه‌کننده‌ آن است. علی نصیریان، سیامک انصاری، علی مصفا، پردیس نظریه و کاوه آفاق از بازیگران اصلی فیلم هستند و بسیاری گمان می کنند که این فیلم نسخه‌ زنانه‌ای از «سنتوری» است.

اواخر دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد، یک پروژه جنجالیِ سینمایی که زندگینامه یک راننده زن را روایت می کرد، کلید خورد. «لاله» ساخته اسدالله نیک‌نژاد، روایت زندگی لاله صدیق، قهرمان اتومبیلرانی ایران است که همایون ارشادی، نیکی کریمی و میترا حجار از بازیگران آن هستند. نیک نژاد سابقه طولانی ساخت فیلم در سینمای هالیوود را دارد و این اولین تجربه سینمایی او در ایران محسوب می شود که بعد از ٨ سال و به سرگروهی سینما ماندانا اکران می شود.

اما به رسم هر ساله، یک فیلم در ژانر کودک نیز بر پرده اکرانِ نوروزی خواهد رفت. «بازیوو» یکی از آن فیلم‌هایی است که یک کودک باید نقش قهرمانی را بازی کند تا سرزمینش را نجات بدهد. اما این کودک حسابی دست و پا چلفتی است. پژمان بازغی، لیندا کیانی،برزو ارجمند و سحر زکریا از جمله این بازیگران این فیلم هستند.

«پسرکشی» با بازی ژاله صامتی و لیلا زارع داستانی معمایی از پیچیدگی‌های روابط خانواده‌ای است که به خاطر یک باور غلط، دهه‌ها دچار بحران هستند و در دو دهه ۴۰ و ٧۰ روایت می شود. سرگروه این فیلم ایران مال است.

«زن‌ها فرشته اند۲» که به سرگروهی سینما ایران اکران خواهد شد ، ادامه فیلم دیگری با همین نام به کارگردانی شهرام شاه حسینی و غیرمنتظره‌ترین فیلم در میان لیست اکران‌های نوروزی است چراکه خبرهای زیادی درحین ساخت از آن به‌گوش نمی‌رسید و معلوم نیست چطور ناگهان، اکران نوروزی قسمتش شده است.

فیلم پیمان قاسمخانی هم که زودتر از موعد اکران نوروز و بلافاصله بعد جشنواره اکران شده و اکرانش ادامه پیدا می‌کند. فیلمی با حضور پژمان جمشیدی، سام درخشانی و حامد کمیلی که البته در جشنواره چندان مورد توجه قرار نگرفت. سرگروه این فیلم سینما آزادی است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.