شرکت‌های هواپیمایی در ماراتن نفس گیر

کرونا تبدیل به جدی ترین بحران در شرکت های حمل و نقل هوایی شده است

درحالی که چند روز پیش انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی از دولت‌های خاورمیانه خواسته بود برای مقابله با پیامدهای شیوع ویروس کرونا به شرکت‌های هواپیمایی کمک کنند حالا ایرلاین‌های کشورهای اروپایی نیز با مشکل جدی کاهش تقاضای سفر روبرو شده‌اند.

پنج‌شنبه گذشته ایرلاین Flybe به‌عنوان یک شرکت هواپیمایی بریتانیایی تحت تاثیر کاهش تقاضای سفر ناشی از شیوع ویروس کرونا اعلام ورشکستگی کرد. این اتفاق درحالی رقم خورده است که کارشناسان فعال در حوزه هوانوردی پیش‌بینی کرده بودند با شیوع این ویروس و لزوم اجتناب افراد از تردد و سفر، این صنعت با مشکلات عدیده در درآمدزایی مواجه شود. به اعتقاد این تحلیلگران «شرکت‌های هواپیمایی تحت تاثیر شیوع گسترده ویروس کرونا در کشورهای مختلف، در صورت کمبود یا نبود زیرساخت‌های مستحکم مالی، یکی پس از دیگری به مرحله فروپاشی و ورشکستگی، سقوط خواهند کرد.»

حالا به‌نظر می‌رسد پیش‌بینی آن‌ها درست از آب درآمده چراکه تنها رصد چند خبر از شرکت‌های هواپیمایی نشان می‌دهد کاهش میزان سفر نه‌تنها از مبدا کشورهای حوزه خاورمیانه که در کشورهای اروپایی نیز دردساز شده است.

زنگ خطری که 2ماه پیش به‌صدا درآمد

البته زنگ خطر برای شرکت‌های هواپیمایی در خاورمیانه تقریبا از حدود دو ماه پیش، زمانی که شیوع این بیماری در چین اعلام شد، به صدا درآمد و درباره پیامدهای شیوع کرونا بر درآمد شرکت‌های هواپیمایی هشدار داده شد.

محمد علی بکری، نایب رییس یاتا در منطقه آفریقا و خاورمیانه در این‌باره گفته است: «این منطقه به ارتباط هوایی نیازمند است و حمایت دولت‌ها به شرکت‌های هوایی کمک خواهد کرد تا از این مرحله سخت عبور کنند.» البته او از دولت‌ها نخواسته است که به شرکت‌های هواپیمایی کمک مالی کنند، منظورش بیشتر کمک به مدیریت هزینه‌های اجرایی بوده، هزینه‌هایی نظیر مالیات که در اختیار دولت‌هاست.

کاهش ۱۰۰ میلیون دلاری فروش بلیت

نایب رییس یاتا که چند روز پیش در این خصوص اظهارنظر کرده است پیش‌بینی کرده بود فروش بلیت هواپیما به کشورهای خاورمیانه و دیگر کشورهای جهان در هفته‌های آینده با کاهش روبرو شود. علی بکری تخمین زد که فروش بلیت هواپیما در منطقه خاورمیانه، تا به امروز ۱۰۰ میلیون دلار کاهش یافته است.

اما خسارت ویروس کرونا به شرکت‌های هواپیمایی فقط مختص خاورمیانه نیست؛ بسیاری از شرکت‌های بین‌المللی نظیر لوفت‌هانزای آلمان، ایرفرانس-کی‌ال‌ام و ایزی جت با وضعیت مشابهی روبرو شده‌اند و ارزش سهام آنها در بورس کاهش یافته است.

انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی هفته پیش اعلام کرده بود که شرکت‌های هواپیمایی در سال جاری میلادی احتمالا ۲۹ میلیارد دلار ضرر خواهند کرد؛ عمده این ضرر متوجه شرکت‌های هواپیمایی چینی و آسیایی خواهد بود.

به گفته الکساندر دی ژونیاک، مدیرکل یاتا، «شرکت‌های هواپیمایی مجبور شده‌اند پروازها را کم و بعضی از مقاصد را کلا حذف کنند. این شرکت‌ها سال سختی در پیش خواهند داشت.»

بحران‌های مالی غیرقابل چشم‌پوشی

در این میان، شرکت Flybe به‌عنوان یک ایرلاین منطقه‌ای بریتانیایی که همواره تمامی نقاط انگلستان را به مقاصد خارجی خود در قاره اروپا متصل می‌کرد، حالا با شیوع ویروس کرونا و کاهش چشمگیر ترافیک هوایی و تقاضای مسافران، ضمن به خطر افتادن ۲۴۰۰ شغل فعال در این شرکت اعلام کرده که به مرحله فروپاشی و بحران‌های مالی غیرقابل چشم‌پوشی رسیده است.

آنطور که رویترز به نقل از سخنگوی این شرکت اعلام کرده است: «تمامی پروازهای این ایرلاین از زمان شیوع گسترده ویروس کرونا در اروپا لغو شده و هواپیماهای آن نیز به‌طور کامل زمین‌گیر شده‌اند چراکه دیگر هیچ تقاضایی برای سفر به مناطق و کشورهای مختلف وجود ندارد.»

این ایرلاین جزو نخستین شرکت‌های هواپیمایی بود که بعد از شیوع و پیدایش ویروس کرونا از حالت سرویس‌دهی خارج شد و تقریبا تمامی پروازهای آن به حالت تعلیق درآمدند.

کاهش ۲۳درصدی پروازهای اروپایی در بلژیک

در تازه‌ترین خبر منتشر شده بزرگترین ایرلاین بلژیک از کاهش ۲۳ درصدی پروازهای اروپایی خبر داده است. شرکت هواپیمایی بروکسل ایرلاینز در بلژیک تحت تاثیر کاهش تقاضای سفرهای هوایی در اروپا و همچنین به‌منظور جلوگیری از انتقال و انتشار بیشتر ویروس کرونا به این کشور، علاوه‌بر لغو پروازهای ایتالیا، این خبر را اعلام کرده، این درحالی است که بروکسل ایرلاینز، شرکت هواپیمایی حامل پرچم بلژیک و بزرگترین ایرلاین فعال در این کشور به‌شمار می‌رود.

مسافران سرگردان و طلب استمداد ایران

اما این همه ماجرا نیست چراکه برخی مسافران نیز به دلیل لغو پروازها در بعضی کشورها سرگردان مانده‌اند. نمونه آن ایرانی‌هایی هستند که به دلیل گسترش ویروس کرونا در دو هفته اخیر بسیاری از کشورها پرواز به ایران و بلعکس را لغو کرده‌اند از همین‌رو به‌تازگی ایران برای بازگرداندن ایرانیانی که به دلیل لغو پروازها سرگردان شده‌اند درخواست کمک کرده است.

فروپاشی یا بروز مشکلات جدی مالی برای شرکت‌‌های هواپیمایی و البته سرگردانی مسافران در مقصد مانده، درحالی رقم خورده است که ویروس کرونا در ابتدا از چین آغاز شد و هم اکنون بالغ بر ۹۸ هزار نفر را در کشورهای مختلف جهان درگیر و آلوده کرده و جان بیش از سه هزار و ۳۰۰ نفر را گرفته است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.