سقوط تاریخی طلای سیاه

قیمت جهانی نفت با سقوطی بی سابقه و رسیدن به مرز 30 دلار ، به پایین ترین رقم خود در 30 سال اخیر رسید

قیمت هر بشکه نفت برنت امروز ۱۹ اسفند ماه،  با 14 دلار و 25 سنت معادل 31.5 درصد سقوط به 31 دلار و 2 سنت رسید، این بیشترین درصد افت قیمت نفت برنت طی یک روز از زمان آغاز جنگ اول خلیج فارس در 17 ژانویه 1991 به‌شمار می‌رود. قیمت نفت برنت اکنون به پایین‌ترین رقم از 12 فوریه 2016 تاکنون رسیده است. قیمت نفت برنت سپس با اندکی تعدیل به 35 دلار و 75 سنت رسید. بسیاری از بحران های اقتصادی جهانی برروی اقتصاد ایران بی تاثیر بوده اند. با اینکه طی هفته های گذشته بورس های جهانی مانند شاخص بورس وال استریت به شدت ریزش داشت اما بورس ایران همچنان به رشد خود ادامه می داد و امروز هم که بورس ایران با ریزش شاخص همراه بود کارشناسان دلیل آن را تعلل و ناتوانی در تصمیم گیری مدیران سازمان بورس و وزیر اقتصاد در اجرای تغییر میزان نوسان نمادهای بورس از ۵ درصد به دو درصد می دانند اما قیمت نفت بر اقتصاد ایران که اقتصاد نفتی است تاثیرات منفی بسیاری برجای خواهد گذاشت.

رکورد بیشترین افت قیمت

پس از آنکه عربستان با کاهش قیمت نفت خود و وعده افزایش عرضه به بازار، به اقدام روسیه درمخالفت با کاهش بیشتر تولید نفت واکنش نشان داد، قیمت نفت که درهفته‌های اخیر از افت تقاضای ناشی از شیوع کرونا آسیب دیده، امروز بیشترین افت از سال۱۹۹۱ را به ثبت رساند.

به گزارش تسنیم  به نقل از رویترز، قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا هم در ابتدای معاملات امروز با 11 دلار و 28 سنت معادل 27.4 درصد افت به 30 دلار در هر بشکه رسید. این بیشترین افت قیمت نفت خام آمریکا از زمان آغاز جنگ اول خلیج فارس است و پایین‌ترین رقم ثبت‌شده برای این شاخص نفتی از 22 فوریه 2016 به‌شمار می‌رود. قیمت نفت خام آمریکا با اندکی تعدیل اکنون به 32 دلار و 61 سنت رسیده است.

عربستان، بزرگترین صادرکننده نفت جهان در تلاش است روسیه، دومین تولیدکننده بزرگ نفت جهان را که روز جمعه با پیشنهاد اوپک مبنی بر کاهش بیشتر تولید نفت مخالفت کرد تنبیه کند. اوپک و سایر تولیدکنندگان از کاهش بیشتر تولید نفت به‌منظور جلوگیری از کاهش بیشتر قیمت نفت موافقت کرده بودند.

جنگ قیمت عربستان و روسیه

2 منبع آگاه گفتند پس از آنکه توافق کاهش تولید فعلی بین اوپک و روسیه در پایان ماه مارس منقضی شد، عربستان قصد دارد تولید نفت خود را در ماه آوریل به بالای 10 میلیون بشکه برساند.

عربستان، روسیه و دیگر تولیدکنندگان بزرگ نفت آخرین بار در فاصله سال‌های 2014 و 2016 به‌منظور کاهش تولید نفت شیل آمریکا برای به دست آوردن سهم بیشتر از بازار نفت اقدام به رقابت و افزایش عرضه نفت به بازار کرده بودند. موسسه اوراسیا گروپ در یادداشتی نوشت: «عربستان و روسیه در حال ورود به یک جنگ قیمت هستند که احتمالا محدود و تاکتیکی خواهد بود.»

 کاهش شدید تقاضا

به گفته کارشناسان اگرچه کرونا تنها عامل موثر بر روی افت شدید قیمت نفت نبوده اما موجب کاهش شدید تقاضا در بازارهای جهانی شده و به طور مستقیم برروی افت قیمت آن تاثیرگذاشته است.

«مهدی حسینی»کارشناس نفت و انرژی به «فراز»گفت: «به طور حتم افت شدید قیمت نفت تنها به دلیل شیوع کرونا نبوده است و عوامل مهم دیگری همچون کاهش شدید مصرف چین نیز در این امر موثر بوده است.»

او افزود: «کاهش مصرف کشورهای بزرگی همچون چین موجب کاهش تقاضا شده و به دنبال آن اوپک نیز قیمت نفت را کاهش داده است. در واقع هرزمان تقاضا کم می شود، اوپک قیمت را کاهش داده و میزان تولید نفت را به حداقل می رساند.»

مخالفت های روسیه

حسینی در رابطه با نشست اخیر اوپک و مخالفت های روسیه با کاهش تولید نفت بیان کرد: «روسیه با کاهش مجدد تولید نفت مخالفت کرد و این امر منجر به افت شدید قیمت نفت شده است.»

او گفت: «به نظر می رسد روسیه در پی کسب امتیاز در رابطه با ترکیه و یا ادلب سوریه است.»

حسینی معتقد است که ممکن است قیمت نفت به کمتر از ۳۰ دلار هم برسد.

به گفته او با اینکه شرایط بازارهای مالی در ایران با دنیا متفاوت است اما افت قیمت نفت بر اقتصاد ایران و تمامی بازارهای مالی در دنیا تاثیر منفی برجای می گذارد.
به نظر می رسد با شرایط کنونی قیمت نفت از ۳۱ دلار هم کمتر شود و این امر بر روی تمامی بازارهای مالی تاثیر گذار است و البته ایران پس از تحریم ها و لیست سیاه FATF، اکنون با کاهش شدید قیمت نفت نیز مواجه شده است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.