آوارِ کرونا بر سر سالن های خاموش سینما!

با تعطیلی سینماها به ویژه در فصل طلایی اکران، سینمادارها بخش مهمی از درآمد خود را از دست خواهند داد

این روزها سرخط بسیاری از اخبار ویروس کروناست. پس از شیوع این ویروس در شهرهای مختلف ایران، کرونا به مرور تاثیرات متفاوت و مخربی بر حوزه فرهنگی و هنری جامعه گذاشته است چرا که این مراکز ناچار به تعطیلی شده اند.
با نزدیک شدن ایام نوروز، معمولا هرسال دوران طلایی درآمدزایی برای اهالی فرهنگ و هنر رقم می خورد اما امسال به دلیل لغو شدن بسیاری از فعالیت ها در حوزه هنر آن هم برای مدتی نامعلوم
اهالی این حوزه را با نگرامی بسیار مواجه کرده است.
متاسفانه اقتصاد کشور و به ویژه اقتصاد هنر که مورد توجه این گزارش است ، به دلیل مشکلات عدیده زیرساختی، احتنالا برای یک بحران ناگهانی آماده نبوده اند و همین است که با یک دوره تعطیلی، عملنا بخش مهمی از صنعت در هنر فلج می شود. جدا از این مسائل مشخص نیست که بعد از رفع این مشکل کیفیت و استقبال مخاطبان از برنامه‌ها به روال سابق خواهد برگشت و یا زمان زیادی می برد تا ترس از حضور در مجامع عمومی میان مردم از بین برود.

کرونا سینماها را به حاشیه رانده است

در سطح ایران طبق آخر آمار ٢۵٧ سینمای فعال وجود دارد و با تعطیلی نامعلوم سینماها، علیرغم صاحبان فیلم های در حال اکران که هم نگران ضرر خود هستند و هم چگونگی محاسبه در سهم زمان اکران، سینماداران هم با صفر شدن درآمدشان افق خوبی پیش رو ندارند. چرا که سینماها تنها با نمایش فیلم می توانند درآمد داشته باشند و حال جدا از هزینه های جاری ، معوقه پرسنل و حقوق و عیدی آن ها نیز چالش تلخ سینمادار هاست.

در نوروز ۹۸ فروش سینمای ایران به ٣۶ میلیارد و ۵٨۰ میلیون و ٩۶۰ هزار تومان رسید. این آمار نسبت به زمان مشابه در سال ٩٧ ، ۱۰ میلیارد و ۶٢٣ میلیون و ٩۱٣ هزار تومان افزایش داشت. اما اگر تعطیلی سینماها به همین منوال پیش برود در نوروز ٩٩ که امید بود سهم عمده ای از درآمد سینمای ایران را به خود اختصاص دهد، سینمای ایران با شکستی مواجه خواهد شد که از شروع سال تاثیرات خود را بر چرخه اقتصادی آن خواهد گذاشت.

وضعیت سینماداران، از درآمد تا ضررها!

مشکل اصلی سینمای ایران در حال حاضر از دست رفتن اکران اسفند تا فروردین است که تامین ذخیره بسیاری از ماه های سال را به عهده داشت چراکه در این دوره، سینماها دو تا سه برابر ماه‌های عادی فروش داشت. ضمن اینکه فیلم‌های زیادی هم پشت صف اکران مانده اند که فشردگی زیادی ایجاد می کنند.
از طرفی در حال حاضر ۲۵۷ سینما در کشور فعال است که ۱۹۲ تای آن‌ها خصوصی است و سهم سینمادار از فروش هر فیلم حدود ۴۵ درصد است؛ یعنی حدود ۲۷۰ میلیون تومان درآمد روزانه (و نه ۳۰۰ میلیون تومان). برخی هم به اشتباه تصور کرده‌اند یک سینما روزانه ۳۰۰ میلیون درآمد دارد، این در حالی است که هر سالن بطور متوسط روزی ۶۷۰ هزار تومان درآمد دارد (با اتکا به عدد ۶۰۰ میلیون و احتساب درصد فروش ۴۵ درصدی). بنابراین هر سالن در ماه ۲۰ میلیون تومان فروش دارد.
البته برخی سالن های خصوصی شاخص هستند و درآمد بالایی دارند که درآمد یکی از این سالن ها به طور میانگین در یک ماه ٨ میلیارد تومان برآورد شده است.

جبران خسارت از ساختار دولتی

سینمای ایران نزدیک به چهار دهه است که بخش عمده ای از تولیدات و بودجه خود با ساختار دولتی زیرمجموعه‌ خود شریک است.
زیرمجموعه هایی که به بهانه پشتیبانی بودجه های خوبی از دولت دریافت می کنند که حتی با وجود شفاف سازی چندساله،ابهامات زیادی در آن وجود دارد. در نتیجه آخرین شفاف‌سازی مشخص شده که فقط در سه زیرمجموعه دولتی سینمایی یعنی فارابی، انجمن سینمای جوان و مرکز گسترش به‌ترتیب بودجه‌‌های ۸.۵ میلیاردی ، ۹میلیاردی و ۴میلیاردی به‌نام پشتیبانی صرف شده است، مبلغی بیش از ٢۰ میلیارد تومان که تنها نیمی از آن، ضرر ناشی از کرونای سینماداران را جبران خواهد کرد.
اندوخته هایی که بالاخره باید در روز مبادا به کار سینما می آمد و حال گویا همان روز است!

محمد قاصد اشرفی، رییس انجمن سینماداران درباره شرایط حال حاضر سینماهای ایران به «فراز» می گوید: «در حال حاضر، سینمای ایران شرایطی را تجربه می کند که برای اولین بار است با آن مواجه شده است. در آتش سوزی یا بلایای طبیعی، اگر تجهیزات سینما بیمه شده باشد شما خسارت چندانی متقبل نخواهی شد اما در حال حاضر کسی نه از آینده این ویروس خبر دارد و نه حالا می داند که چطور با آن کنار بیاید».

مدیر سینما ماندانا ادامه می دهد:«سینما تنها درآمدی که می تواند داشته باشد از نمایش فیلم است. با این درآمد اجاره ملک می دهد، حقوق پرسنل را پرداخت و هزینه های جاری خود را نیز تغذیه می کند. در حال رایزنی هستیم تا بتوانیم از طریق سازمان سینمایی و دولت چاره ای بیندیشیم».

وضعیت سینمای ایران در سال ٩٩ غیر قابل پیش بینی است. سینماها از هفته اول اسفند عملا فعالیت نکرده و درآمدی نداشته اند. سینماهای اجاره ای بدهکارند و پرسنل سینماها طلبکار. حال از صاحبان و متولیان سینما باید پرسید، آیا سینمای ایران برای چنین شرایطی اندوخته ای دارد ؟!

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.