اکران نوروزی فیلم ها در سایه کابوس کرونا

وضعیت اکران فیلم ها در اولین نوبت نمایش بهار همچنان نامشخص است

کرونا شبیه به آواری بر سینماهای کشور فرود آمده و رسما اقتصاد سینماها را ویران کرده است.
به همراه تمام مشاغل که به فروش شب عید امید بسته بودند، وجه صنعتی سینما نیز برای جبران ماه های کم فروش سال، به این بازه زمانی وابستگی داشت. شیوع کرونا، سرنوشتی جز تعطیلی برای بسیاری از مشاغل از جمله سینماها نداشته و نه تنها سینماگران که سینماداران را نیز متضرر کرده است.
مشکل اینجاست که این تعطیلی ناگزیر است و آینده این بیناری هم مشخص نیست. یعنی سینما در افق های نامعلوم به آینده تباه شده اقتصاد خود می نگرد و فعلا به دلیل ناگهانی بودن این اتفاق نتوانسته چاره ای برای جبران مافات بیندیشد.

ضررهای مالی در نگاهی اجمالی

در حال حاضر ۲۵۷ سینما در کشور فعال است که ۱۹۲ سینما خصوصی است و سهم سینماداران از فروش هر فیلم حدود ۴۵ درصد است؛ یعنی حدود ۲۷۰ میلیون تومان درآمد روزانه (و نه ۳۰۰ میلیون تومان). برخی هم به اشتباه تصور کرده‌اند یک سینما روزانه ۳۰۰ میلیون درآمد دارد، این در حالی است که هر سالن بطور متوسط روزی ۶۷۰ هزار تومان درآمد دارد (با اتکا به عدد ۶۰۰ میلیون و احتساب درصد فروش ۴۵ درصدی). بنابراین هر سالن در ماه ۲۰ میلیون تومان فروش دارد.
البته برخی سالن های خصوصی شاخص هستند و درآمد بالایی دارند که درآمد یکی از این سالن ها به طور میانگین در یک ماه ٨ میلیارد تومان برآورد شده است.
یکی از چالش های این وضعیت این است که با توجه به تعطیلی سینماها در اسفندماه، در عمل فیلم هایی که در این مدت قرار بوده اکران شوند، باید در اولویت اکران بعد از پایان تعطیلی سینماها قرار گیرند؛ از سوی دیگر فیلم های مهمی برای اکران نوروزی متقاضی شده بودند و حال هنوز مشخص نیست بعد از باز شدن مجدد سینماها، آیا آن ها هم بلافاصله وارد چرخه اکران میشوند یا نه؛ اتفاقی که بر پیچیدگی این ماجرا افزوده است.
چالش دیگر این است که کسی نمی داند این تعطیلی تا چه زمانی ادامه خواهد یافت تا بر اساس آن چاره ای جهت برپایی مجدد چرخه اکران بیندیشد.

تمهیداتی که برای آن فکر شده است

پیشنهادی که «محمد قاصد اشرفی»، رییس انجمن سینماداران به حسین انتظامی،رییس سازمان سینمایی مطرح کرده همراهی دولت است تا مهلت پرداخت اقساط، قبض های انرژی و تلفن و نیز بیمه
و مالیات تمدید شود تا پس از تمام شدن شرایط بحرانی جامعه در فرصت مناسب برای بخش مالی بتوان کاری کرد.
برخی سینماداران بر این عقیده اند که باید یارانه ای برای جبران مافات به اهالی سینما که متضرر شده اند تعلق گیرد. شاید هم بتوان بر بودجه ای که به زیرمجموعه های دولتی سینما مانند فارابی، مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و … داده می شود و همواره برخی ارقام در سایه ابهامات مالی باقی می ماند برای جبران مافات حساب کرد!

بحران کرونایی، از تولید تا اکران!

جدا از تعطیلی سینماها، تولید آثار سینمایی و تلویزیونی هم تا اطلاع ثانوی کنسل شده است.در همین رابطه دانش اقباشاوی، رییس صنف دستیاران کارگردان گفته است که در حال حاضر ۲۷ پروژه در اقصی نقاط ایران در حال فیلم‌برداری هستند که سه پروژه به شکل داوطلبانه، فیلم‌برداری خود را لغو کردند ولی ۲۴ پروژه به شکل قطعی در حال کار هستند.
طبق گفته اقباشاوی، پراکندگی این ۲۴پروژه در نقاط مختلف ایران، دردسرها را مضاعف ساخته است چراکه ارتباط فعالان این پروژه‌ها با خانواده و محیط بیرونی، اوضاع را به‌شدت خطرناک کرده و همچنین دو پروژه به لحاظ امنیت بهداشتی، وضعیت به‌شدت نگران‌کننده‌ای دارند که البته از غلامرضا موسوی، رییس شورای‌عالی تهیه‌کنندگان سینما و همچنین از طریق هیات‌مدیره خانه سینما به این پروژه‌ها تذکر جدی داده شده است.

از طرفی به نظر می رسد با تعطیلی سینماها آن هم در آستانه فصل طلایی و پرفروش اکران، نظام اکران و سرگروه های سینمایی نیز با چالش های جدی مواجه شود.
احتمالا با این وضعیت اکران ، دور از انتظار نیست که مدت اکران آثار کم فروش کاهش یابد. با این حال و با در نظر گرفتن زمان هایی مثل محرم و
صفر و ماه مبارک رمضان و روزهای منتهی به جشنواره فیلم فجر که فصل مرده اکران محسوب می شود در عمل بازه زمانی مناسب برای اکران در سال ٩٩ بشدت کوتاه خواهد بود.

آینده اکران نوروز ٩٩ از نگاه سینماگران

فیلم «خوب بد جلف: ارتش سری» به کارگردانی پیمان قاسم خانی و تهیه کنندگی محسن چگینی که اکران خود را از ٣۰ بهمن آغاز کرد و تنها با سه روز اکران به فروش ۱ میلیارد ۵۰۰ میلیون تومان رسیده است.
«محسن چگینی» تهیه کننده این فیلم تاکنون از فروش فیلم راضی است اما درباره تاثیر تعطیلی سینماها بر فروش فیلم «خوب بد جلف: ارتش سری»، به «فراز» می گوید: « فیلم ما شروع خوبی داشت. هم از لحاظ فروش و هم میزان تماشاگر، این میزان فروش تنها برای کمتر از یک هفته است. برای این دو که تعطیل شد ما می توانستیم، حداقل ۶ میلیارد تومان فروش داشته باشیم با این حال این ها برآورد است و تاثیر این تعطیلی نه فقط بر فیلم ما بلکه بر کل سینمای ایران بعد از پایان این تعطیلات مشخص خواهد شد».
چگینی درباره اکران نوروز ادامه می دهد:«ما عملا هم اکران اسفند را از دست داده ایم و هم فروردین را. تاکنون هیچ جلسه ای تشکیل نداده اند که تکلیف فیلم ها مشخص شود، خسارت ها برآورد و برای اکران دوباره شان برنامه ریزی کنند. حتی مشخص نیست بعد از رفع این مشکل و بازگشایی دوباره سینماها مردم تا چه حد دوباره به سینماها اعتماد کنند و رونق سینماها در فصل تازه مثل نوروز در سال های گذشته شود».
«زن‌ها فرشته اند۲» که قرار بود به سرگروهی سینما ایران اکران شود ، ادامه فیلم دیگری با همین نام به کارگردانی شهرام شاه حسینی و تهیه کنندگی محمد حسین فرحبخش است، غیرمنتظره‌ترین فیلم در میان لیست اکران‌های نوروزی که خبرهای زیادی درحین ساخت از آن به‌گوش نمی‌رسید و معلوم نیست چطور ناگهان، اکران نوروزی قسمتش شده است.
«محمد حسین فرحبخش» تهیه کننده این فیلم درمورد وضعیت نامعلوم اکران نوروز ٩٩ به «فراز» می گوید:«درباره وضعیت اکران نوروز ٩٩ نه به من و نه هیچ کدام از تهیه کنندگانی که قرار بود فیلمشان در نوروز اکران شود اطلاعی نداده اند، نه جلسه ای تشکیل شده و نه شورای صنفی چیزی اعلام کرده است. آینده سینمای ایران علنا یک نقطه نامعلوم است».
فرحبخش ادامه می دهد:«درباره این وضعیت سینما، نه تنها شورای صنفی بلکه خود وزارت ارشاد هم هیچ اختیاری ندارد. آنها نه می توانند تعطیلی اعلام کنند و نه خبر از بازگشایی سینماها دهند. وضعیت کشور وخیم است و فعالیت همه حوزه ها از جمله سینما منوط به تصمیم گیری ستاد مبارزه با کروناست. باید بعد از خروج از این وضعیت درباره چگونگی جبران خسارت و جدول بندی اکران فیلم ها چاره ای اندیشید. آنچه مسلم است این است که که تا این لحظه اکران نوروز ٩٩ از دست رفته است».

در پایان باید گفت که در نوروز ۹۸ فروش سینمای ایران به ٣۶ میلیارد و ۵٨۰ میلیون و ٩۶۰ هزار تومان رسید. این آمار نسبت به زمان مشابه در سال ٩٧ ، ۱۰ میلیارد و ۶٢٣ میلیون و ٩۱٣ هزار تومان افزایش داشت. اما اگر تعطیلی سینماها به همین منوال پیش برود در نوروز ٩٩ که امید بود سهم عمده ای از درآمد سینمای ایران را به خود اختصاص دهد، سینمای ایران با شکستی مواجه خواهد شد که از شروع سال تاثیرات خود را بر چرخه اقتصادی آن خواهد گذاشت، تاثیراتی که احتمالا جبران ناپذیر است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.