بمب های ساعتی کرونا در شعبه های بانکی

کاهش فوری و سریع مراجعه به بانک باید در دستور کار شهروندان قرار بگیرد

تاکنون 10نفر از کارمندان بانک‌های مختلف ایران به‌دلیل ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند این درحالی است که بانک مرکزی هفته گذشته همزمان با شیوع این ویروس دستورات جدیدی به‌منظور کاهش مراجعه حضوری مردم به شعب بانک‌ها صادر کرد.

با ظهور اپلیکیشن‌های ارایه خدمات بانکی روی سیستم‌های مختلف تلفن‌های همراه حالا بسیاری از کارها برای نقل‌وانتقال پول بدون مراجعه حضوری به شعب امکان‌پذیر شده است. امکانی که چند سالی هست کار را برای مشتریان راحت کرده و هر فرد در صورت نصب اپ‌ مربوط به بانک خود که در آن حساب دارد می‌تواند به سریع‌ترین شکل ممکن و بدون زحمت کارهای بانکی را انجام دهد.

حالا با گسترش ویروس کرونا و تاکید بر اهمیت «خانه ماندن» افراد استفاده از این ظرفیت فرصت مناسبی است تا هر شهروند ایرانی با همبستگی به مبارزه با بیشتر شدن این ویروس به کمک جمع بیاید یعنی هم خودش را با نرفتن به بانک ایمن و هم به بازگشت کارمندان بانک‌های سراسر ایران با سلامتی به خانه‌هایشان کمک کند.

تدبیر بانک مرکزی برای کاهش مراجعه

از همین رو بود که رییس کل بانک مرکزی در اقدامی به مدیران بانک‌ها توصیه کرد: «با توجه به تعطیلی یا کاهش فعالیت برخی از کسب‌وکارهای کشور به‌علت شیوع کرونا، در زمینه تمدید زمان و نحوه وصول اقساط وام‌ها، همراهی لازم را با مشتریان داشته باشند.» این دستور درحالی صادر شد تا میزان مراجعه مردم به بانک‌ها به حداقل ممکن کاهش یابد.

در واقع، بانک مرکزی یکی از نخستین نهادهایی بود که به‌منظور مدیریت، کنترل و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، اقدامات لازم برای تسهیل استفاده مردم از درگاه‌های غیرحضوری و کاهش مراجعه‌های حضوری مردم به شعب و دستگاه‌های خودپرداز را به‌صورت موقت پیش‌بینی و به شبکه بانکی ابلاغ کرد.

این بخشنامه درحالی به بانک‌ها ابلاغ شد که رییس‌کل بانک مرکزی همان موقع در صفحه اینستاگرام شخصی خود نوشت: «این روزها با وجود ریسک فعالیت در شعب بانک‌ها شاهد تلاش‌ها و زحمات کارکنان نظام بانکی برای خدمت به مردم به‌ویژه در شعب بانک‌ها هستیم و ضمن توجه به دستورالعمل‌های بهداشتی، از این زحمات قدردانی می‌کنیم.»

با این وجود، طبق خبرهای منتشر شده در این مدت، 10 نفر از کارمندان بانک‌های شهرهای مختلف به‌دلیل ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده اند.

نامه کارمندان بانک به مردم و وزیر بهداشت

به همین دلیل تعدادی از کارمندان بانک‌ با انتشار نامه‌ای خطاب به مردم خواستار همکاری آن‌ها برای مراجعه هر چه کمتر به شعب شده‌اند. آن‌ها ضمن آرزوی سلامتی برای همه مردم نسبت به افزایش احتمال انتقال ویروس از طریق مبادله پول و ارایه خدمات به صورت حضوری اظهار نگرانی کرده‌اند.

از طرفی، برخی دیگر از کارکنان شبکه بانکی به وزیر بهداشت نامه‌ای ارسال کرده‌اند و از سعید نمکی استمداد طلبیده‌اند. آن‌ها در این نامه این مقام مسوول را «مرد اول جنگ با کرونا» خطاب کرده و نوشته‌اند: «شعب بانک‌ها یکی از محل‌های آلوده و محتمل انتقال بیماری است که نباید از نظر شما مغفول بماند.»

این کارمندان با طرح این پرسش که «آیا خبر از آمار فوتی‌های کارکنان نظام بانکی دارید؟» گفته‌اند: «وزیر محترم بهداشت ما در خط مقدم اقتصاد و شما در خط مقدم سلامت هستید اما درحال حاضر شما با کرونا مبارزه می‌کنید و ما یکی از محل‌های منتشرکننده این ویروس شده‌ایم درحالی که اگر در یک سنگر باشیم احتمالا موفق‌تر می‌شویم.»

این سخنان کارمندان بانک‌ها و اعلام خواسته و کمک‌شان از سوی مقام‌های مسوول درحالی است که مردم نیز طرف دیگر ماجرا هستند؛ یعنی هر ایرانی باید به دیگری بیندیشد تا همه با هم دست به دست هم این بحران را با حداقل خسارت جانی و مالی پشت سر بگذاریم به این معنا که اگر راه نصب و کار با برنامه‌های موبایلی را بلد نیستیم از سایر اعضای خانواده یا دوستان و آشنایان خود بپرسیم. به‌طور حتم پس از یکی دو بار کار کردن، بسیاری از ظرفیت‌های این اپلیکیشن‌های بانکی را یاد خواهید گرفت و از خدمات آن بهره‌مند خواهید شد. احتمالا آن وقت است که با خود خواهید گفت چرا زودتر از این قابلیت‌ استفاده نکردم درحالی که نه وقت زیادی را صرف کرده‌ام و نه متحمل زحمت یا احیانا هزینه شده‌ام.

به نظر می رسد حتی با کاهش ساعات کاری در بانک ها ، اما همچنان شعب بانکی به محلی برای شیوع بیشتر ویروس کرونا تبدیل شده اند. این همه در حالی است که معمولا ماه اسفند یکی از اصلی ترین ماه ها برای کاسبان بازار در بستن حساب سالانه نیز محسوب می شده است و حتی تعلیق بالای فعالیت در بازار نیز منجر به کم شدن حضور در بانک ها نشده است. این همه در حالی است که اکنون سیستم بانکداری کشور به حمایت و اندیشه فوری برای جبران خطر نیازمند است. تلاش برای گسترده تر شدن بانکداری الکترونیک و نیاز به آن اکنون بیش از همیشه احساس می شود.
کارمندان بانک ها همچنان روزانه با دهها نفر از شهروندان رو درو می شوند و آگاهی رسانی کافی و به اندازه شاید حداقل در محل شعب نیاز است تا شهروندان و مراجعان به بانک ها تا حد امکان به جای حضور در محل شعب بانکی ، به سراغ بانکداری الکترونیک بروند. این موضوع اکنون به حمایت وزارت بهداشت ، وزارت ارتباطات و فن آوری و بانک مرکزی به صورت فوری نیاز دارد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.