سرایت کرونا به روزنامه ها

شیوع ویروی کووید-۱۹ و دورکاری بسیاری از کارمندان و قرنطینه خودخواسته گروهی دیگر از مردم، موجب شده تا تیراژ روزنامه ها کاهش یابد

شیوع کرونا در کشور، قرنطینه بسیاری از مردم، دورکاری و خانه نشین شدن بیشتر مردم برروی تیراژ روزنامه ها نیز تاثیر گذاشته است. در پی شیوع کرونا کسب و کارهای بسیاری تحت تاثیر قرار گرفته اند. در این میان اگرچه بازدید از سایت ها و کانال های خبری به شدت افزایش یافته است اما به دلیل خانه نشین شدن مردم و البته ممنوعیت رفت و آمد به استان های مختلف کشور، میزان خرید روزنامه ها در شهرهای مختلف کشورمان به شدت کاهش یافته است. محال است که ممنوعیت تردد به استان های مختلف کشور و قرنطینه خانگی مردم برروی تیراژ و میزان فروش روزنامه ها بی تاثیربوده باشد اما مدیران برخی روزنامه های پرتیراژ و محبوب کشورمان اصرار دارند که تیراژ روزنامه آنها حتی پس از شیوع کرونا نیز هیچ تغییری نکرده است.

تیراژ به دلایل مختلف کاهش یافته است

برخی از مدیران روزنامه ها معتقدند نه تنها خانه نشین شدن مردم و اجتناب آنها از حضور در خارج از منزل بلکه ممنوعیت تردد در استان های مختلف و لغو پروازها نیز بر روی تیراژ روزنامه ها تاثیرات منفی برجای گذاشته است.

«محمد رضا سعدی»، مدیرمسئول روزنامه «جهان صنعت» به «فراز» گفت: «شیوع ویروس کرونا در کشور به شدت بر روی تیراژ روزنامه ها تاثیر منفی برجای گذاشته است.»

او افزود:«محدود شدن سفر به استان های مختلف کشورمان توزیع روزنامه های سراسری در کشور را با مشکل مواجه کرده است. از سویی دیگر لغو پروازها نیز تیراژ توزیع روزنامه ها در پروازها را کاهش داده است.»

به گفته سعدی تیراژ روزنامه ها حداقل 30 درصد کاهش داشته است.

کاهش 5 درصدی تیراژ روزنامه شرق

در مقابل برخی از مدیران روزنامه ها معتقدند تاثیر شیوع کرونا برروی تیراژ روزنامه آنها بسیار کم بوده است.

«مهدی رحمانیان»، مدیرمسئول روزنامه شرق به «فراز» گفت: «شیوع ویروس کرونا تنها 5 الی 6 درصد از روزنامه شرق را کاهش داده است و تاثیر چندانی برروی تیراژ روزنامه ما نداشته است.»

او در رابطه با تاثیر ممنوعیت تردد به استان های مختلف کشور بیان کرد: « تاکنون تنها استانی که در تردد به آن مشکل داشتیم استان قم بوده است. فقط چند روز است که تردد به استان های گیلان و مازندران محدود شده است که در این مدت نیز روزنامه ما تعطیل بوده است.»

روزنامه جوان در استان های مختلف توزیع می شود

در این میان برخی دیگر از مدیران مسئول بر این باورند که نه تنها تیراژ روزنامه ها کاهش نداشته است بلکه مردم تمایل بیشتری به خرید روزنامه ها دارند تا در جریان اخبار قرار بگیرند.

«عبدالله گنجی»، مدیر مسئول روزنامه جوان به «فراز» گفت: «شیوع ویروس کرونا و مشکلاتی که در پی آن ایجاد شد هیچ تاثیری بر روی تیراژ روزنامه ما برجای نگذاشته است و روزنامه جوان با همان تیراژ سابق منتشر می شود.»

به گفته او هیچ مشکلی در توزیع روزنامه به استان های مختلف کشور وجود نداشته و روزنامه جوان هرروز به تمامی استان ها ارسال می شود و توزیع کنندگان در استان های مختلف به توزیع روزنامه جوان می پردازند.

دنیای اقتصاد با تیراژ سابق منتشر می شود

برخی از مدیران روزنامه ها تاکید دارند که تیراژ روزنامه شان تغییری نکرده است. گاهی تاکید بیش از حد بیانگر آن است که به راستی مشکلی وجود دارد.

«علیرضا بختیاری»،مدیر مسوول گروه رسانه ای دنیای اقتصاد به «فراز» گفت:«شیوع ویروس کرونا تاثیر بسیار کمی بر روی تیراژ روزنامه دنیای اقتصاد برجای گذاشته است.»

او افزود: «در عمل تیراژ دنیای اقتصاد هیچ تغییری نکرده و دنیای اقتصاد در این زمینه با مشکلی مواجه نشده است.»

عدم پاسخگویی مدیرمسئول کیهان

«حسین شریعتمداری»، مدیر مسئول روزنامه کیهان به «فراز» گفت: «این چه سوالی است که می پرسید؟ یعنی چه که تیراژ روزنامه کیهان کاهش یافته یا نه؟ شما باید یک سوال مفید و مناسب بپرسید. مثلا اینکه رسانه ها در این شرایط کنونی و شیوع کرونا چه میزان می توانند تاثیرگذار باشند؟»

او از پاسخ به پرسشی که خود مطرح کرده بود نیز خودداری کرد.

کاهش چشمگیر فروش روزنامه ها

بررسی میدانی خبرنگاز «فراز» از دکه های روزنامه فروشی حوالی میدان انقلاب و مرکز شهر حاکی از آن است که میزان فروش روزنامه به شدت کاهش پیدا کرده و مراجعه به دکه های روزنامه فروشی نیز به شدت کم شده است.

فروشنده دکه روزنامه فروشی پایین تر از کارگر جنوبی گفت: « از وقتی کرونا در کشور شیوع پیدا کرده مردم بیشتر روزنامه می خرند.»

اما فروشندگان دو دکه روزنامه فروشی مهم در نزدیکی دانشگاه تهران، به سمت چهارراه ولیعصر می گویند که مردم دیگر روزنامه نمی خرند. یکی از فروشندگان به خبرنگار «فراز» گفت:«تا پیش از این روزانه 200 نسخه همشهری ارسال می شد اما اکنون این میزان به 90 نسخه رسیده است.»

او در رابطه با میزان فروش روزنامه های شرق و اعتماد بیان کرد: «این روزنامه ها هم فروشی ندارند و در مجموع مردم روزنامه نمی خرند.»

این فروشنده درباره میزان فروش سالنامه شرق گفت: «از 5 نسخه تنها 3 نسخه سالنامه شرق به فروش رفته است.» این به معنای 60 درصد فروش سالنامه شرق است که در مقایسه با سال های گذشته کاهش چشمگیری داشته است.

گفته های فروشندگان دکه های روزنامه فروشی با ادعای مدیران مسئول روزنامه ها به جز مدیرمسئول روزنامه جهان صنعت مبنی بر عدم کاهش تیراژ روزنامه ها مغایرت دارد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.