دوشنبه سیاه برای بازار سرمایه آمریکا با ریزشی تاریخی

بررسی همه نمادهایی که ریزش بورس آمریکا را رقم زدند

فعالان بازارهای سرمایه در سراسر جهان  می‌گویند بدترین روز خود را از دسامبر ۲۰۰۸ ،یعنی زمانی که با مشکلات پس از ورشکستگی بانک «لیمن برادرز» و بحران مسکن دست و پنجه نرم می‌کردند، تاکنون تجربه کرده‌اند. با سقوط شدید بازار نفت، که به دلیل نگرانی سرمایه‌گذاران از پیامدهای شیوع ویروس کرونا می‌تواند باعث ایجاد واکنش زنجیره‌ای شود، بازارهای سهام ایالات متحده بدترین روز خود را در بیش از یک دهه گذشته تجربه کردند. البته کرونا تنها مقصر این امر نبود، جنگ نفتی مابین عربستان و روسیه و سقوط تاریخی قیمت نفت نیز برروی ریزش بازار بورس آمریکا تاثیرگذار بوده است. در این میان نمادهای برخی شرکت ها نیز در ریزش شاخص این بازار، نقشی مهم و اساسی برعهده داشته اند. سهام شرکت هایی مانند اپل که همواره در زمره کم ریسک ترین سهام های آمریکا محسوب می شده است به دلیل شیوع کرونا دچار ریزش شدید شده است.

افتی که روز دوشنبه اتفاق افتاد یکی از بدترین افت‌هایی بوده که از دسامبر ۲۰۰۸ تاکنون در بازار سهام ایالات متحده روی داده است. در دسامبر ۲۰۰۸ بازارهای ایالات متحده در میانه یک رویداد مالی فاجعه‌بار جهانی بودند که با بحران مسکن و ورشکستگی بانک «لیمن برادرز» شروع شد و در نهایت اقتصاد را دچار رکود کرد.

سقوط سهام شرکت های بزرگ

شاخص بورس داوجونز ۲۰۱۳ واحد یا 7/79 درصد سقوط کرد. سقوط سهام هر کدام از شرکت‌های بوئینگ، اپل، گلدمن ساکس و کاترپیلار ۱۰۰ واحد از ارزش داوجونز را کاهش داد. داوجونز با این سقوط که بدترین سقوط روزانه آن از ۱۵ اکتبر ۲۰۰۸ تاکنون بود به ۲۳۸۵۱ واحد رسید. در آن روز این شاخص 7/87 درصد سقوط کرده بود. اس‌اندپی با سقوط سنگین 7/6 درصدی به 2746/76 واحد بازگشت.

سهام هر کدام از شرکت‌های انرژی تحت شاخص اس‌اندپی روز دوشنبه را با بیش از ۲۰ درصد سقوط به پایان رساندند. سهام شرکت‌های مالی هم بیش از ۱۰ درصد سقوط کرد. این بدترین عملکرد روزانه اس‌اندپی از اول دسامبر ۲۰۰۸ تا کنون بود. افت روز دوشنبه شاخصهای آمریکایی، در داو جونز به عنوان مثال، به کاهش ارزش سهام شرکتهای نفتی نظیر اکسون موبیل برمی‌گردد که بیش از 7 درصد از ارزش آن کم شد.ارزش سهام شرکت حفاری و تولید نفت ماراتون هم حدود ۴۰ درصد افت کرد.

کامپوزیت نزدک هم 7/29 درصد سقوط کرد و به 7950/68 واحد رسید. سقوط سهام آمریکا به حدی شدید بود که معاملات موقتا برای ۱۵ دقیقه تعطیل شد و دوباره با آرام‌تر شدن بازار از سرگرفته شد. چندی پیش بلومبرگ در گزارشی نوشت: «در حال حاضر می‌توان ادعا کرد که طولانی‌ترین رشد اقتصادی در آمریکا با شیوع یک ویروس بر باد رفته است.» همچنین، اوایل اسفند ماه خبری رد اسپوتنیک منتشر شد که در آن عنوان شده بود: «افزایش شیوع ویروس کرونا در خارج از چین، باعث شد تا شاخص‌های بورس آمریکا بدترین عملکرد روزانه را طی دو سال گذشته به ثبت برساند.»

جنگ نفتی، بورس های جهانی را دچار ریزش کرد

صبح دوشنبه این هفته در حالی که سرمایه‌گذاران شاهد افت شدید قیمت ها بودند، بی‌ثباتی بازار باعث یک وقفه خودکار نادر در معاملات شد و در نهایت به سقوط ۷ درصدی شاخص ۵۰۰ اس‌اند‌پی منجر شد. در حالی که این شاخص قبلا نسبت به اوج خود در ماه فوریه، ۱۲ درصد افت کرده بود. این وقفه خودکار پس از ۱۵ دقیقه تاخیر، معکوس شد.

فروش روز دوشنبه در بازارها پس از آن شروع شد که عربستان سعودی و روسیه در پایان هفته گذشته جنگ جدیدی را بر سر قیمت نفت خام راه انداختند که باعث ایجاد وحشت در بین سرمایه‌گذاران شد، چرا که به دنبال آن، قیمتها در بازار نفت ۲۰ درصد کاهش یافت. این بزرگترین سقوطی بود که بازار نفت پس از جنگ خلیج به خود دیده بود.

با افت قیمت نفت، سهام شرکت‌ها و بنگاه‌های تجاری فعال در این صنعت نیز افت کرد. بانک‌ها و تولیدکنندگان نیز، که به نگرانی‌های اقتصادی گسترده‌تر حساسند، با زیان روبرو شدند.

زیانها و خسارتهای روز دوشنبه نتیجه چند هفته بی‌ثباتی در بازار بود، آن هم در شرایطی که سرمایه‌گذاران سخت در تلاشند تا تأثیر اقتصادی احتمالی شیوع ویروس کرونا را که از چین آغاز شد و اکنون به قرنطینه کردن مناطقی در سرتاسر جهان منجر شده است، ارزیابی کنند.

پاتریک چوانک، استراتژیست ارشد در شرکت مشاوره سرمایه‌گذاری «سیلور است منیجمنت» در گفتگو با نیویورک تایمز گفت: «بازارها می‌خواهند بشنوند که اقتصاد جهان آماده معامله و فعالیت تجاری است، اما مشکل اینجاست که به آسانی نمی‌توان چنین چیزی گفت.»

دوشنبه سیاه

بعضی از تحلیلگران بازار سرمایه دوشنبه این هفته را دوشنبه سیاه نامگذاری کرده‌اند. با توجه به ثبت بدترین رکورد ریزش بورس آمریکا در روز دوشنبه، پیش‌بینی می‌شود تبعات ورود این ویروس به این کشور بتواند گسترده‌تر و با پیامدهای اجتماعی بدتری همراه باشد. همان‌طور که کارشناسان بین‌المللی بازار بورس نیز اعتقاد دارند این ریزش‌ها می‌تواند ضربات گسترده‌ای به رشد اقتصادی آمریکا وارد کند.

«از دوشنبه ها متنفرم»

احتمالا نام آهنگ از دوشنبه ها متنفرم به گوشتان رسیده است. برندا اسپنسر، نام یک دختر ۱۶ساله از ایالت کلیولند در آمریکا بود که در سال ۱۹۷۹ در روز دوشنبه مرتکب قتل شد. او در یک روز دوشنبه به دانش آموزان یک مدرسه تیراندازی کرد که منجر به کشته شدن معلم و نگهبان مدرسه شد. برندا در پاسخ به این پرسش که چرا مرتکب چنین جنایتی شده است پاسخ داد: من از دوشنبه ها متنفرم. بر اساس این ماجرا، آهنگی نیز ساخته شد. البته عده ای می گویند که آهنگ پیش از این جنایت ساخته شده بود.اکنون مردم آمریکا با تمام وجود دلیل نفرت برندا از دوشنبه ها را درک می کنند. شاید تمام فعالان بازارهای سرمایه در سراسر دنیا از این پس از دوشنبه ها متنفر باشند؛ افت شاخصهای آمریکایی ادامه روندی بود که روز دوشنبه صبح باز شدن بازارهای مالی جهان از آسیا شروع شد و به بازارهای اروپا رسید؛ سهامداران بدترین روز خود را از زمان بحران اقتصادی جهان در سال ۲۰۰۸ میلادی تجربه کردند. با توجه به جنگ نفتی مابین عربستان و روسیه، ممکن است روسای این دو دولت نیز از دوشنبه ها متنفر باشند که چنین زیان کلانی را بر بازارهای سرمایه سراسر دنیا تحمیل کرده اند.

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.