بازار طلا در حباب کرونا

افزایش نجومی قیمت طلا در بازارهای جهانی و ایران بررسی شد

آخرین تغییرات نرخ ارز و طلا نشان می‌دهد درحالی که نرخ ارز روند نزولی داشته اما قیمت طلا و سکه افزایش یافته است. اتفاقی که رییس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر درباره آن به «فراز» می‌گوید: «با رسیدن به روزهای پایانی سال تسویه‌حساب‌های فیزیکی طلا و سکه مابین فعالان اقتصادی درحال انجام است که این اقدام موجب شده سکه دارای حباب شود.»

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در عصر چهارشنبه 6میلیون و ۲۵ هزار تومان بود که نسبت به روز سه‌شنبه ۴۵ هزار تومان افزایش یافت اما هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز پنج میلیون و ۸۸۰ هزار تومان قیمت داشت که نسبت به روز سه‌شنبه ثابت ماند.

افزایش 10دلاری هر اونس طلای جهانی

همچنین هر قطعه نیم‌سکه با افزایش ۲۰ هزار تومانی،‌ سه میلیون و ۵۰ هزار تومان فروخته شده اما ربع سکه ثبات قیمت خود را حفظ کرده و یک میلیون و ۷۵۰ هزار تومان داد و ستد شده است.

در این میان سکه یک گرمی روند کاهشی در پیش گرفته و ۱۰ هزار تومان ارزان شده و به قیمت ۹۶۰ هزار تومان عرضه می‌شود. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با افزایش هزار تومانی، ۵۹۷ هزار و ۵۰۰ تومان در طلافروشی‌ها داد و ستد می‌شود.

ارزش هر اونس طلا در بازار جهانی هم ۱۶۶۱ دلار ثبت شده که نسبت به سه‌شنبه ۱۰ دلار افزایش را تجربه کرده است.

قیمت طلا دستخوش بازارهای مالی

ثبت این قیمت‌ها درحالی است رییس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر می‌گوید: «بازار جهانی طلا به علت شیوع ویروس کرونا دچار نوسان شده، همه‌گیری این بیماری بازارهای مالی را در جهان تحت‌تاثیر قرار داده به‌طوری که قیمت طلا نیز دستخوش این نوسان شده است.»

به گفته محمد کشتی‌آرای «با توجه به افت شاخص‌های اقتصادی و کاهش ارزش سهام در بازارهای مالی قیمت طلا در بازارهای جهانی افزایش یافته و از طرفی به علت کاهش قیمت ارز و کاهش دادوستدها در کشور، قیمت‌ها براساس قیمت اونس جهانی و نرخ ارز داد و ستد شده است.»

ثبت بالاترین نرخ در هفت سال گذشته

سخنان او درحالی است که دو هفته پیش با افزایش نگرانی‌ها درباره شیوع گسترده‌تر ویروس کرونا در خارج از مرزهای چین، قیمت طلا به بالاترین نرخ خود در هفت سال گذشته رسید.

از طرفی، آنطور که رییس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر توضیح می‌دهد: «در ایران با توجه به روزهای پایانی سال سکه دارای حباب شده که به علت تقاضایی است که برای خرید سکه مابین فعالان صنفی این بازار به‌منظور تسویه‌حساب انجام می‌شود. در نتیجه افزایش تقاضا به صورت مقطعی حبابی را روی سکه ایجاد کرده است.»

افت داد و ستد در بازارها

به اعتقاد کشتی‌آرای «در مجموع به‌دلیل گسترش ویروس کرونا افت داد و ستد در بازارها وجود دارد، بازارهایی که در رکود کامل به سرمی‌برند.»

با همه این‌ها آنطور که تحلیل‌گران می‌گویند قیمت طلا به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین فلزات گرانبها و کالای سرمایه‌ای در زمان سایه انداختن بی‌ثباتی بر بازار و یا هنگام بحران‌های اقتصادی، افزایش می‌یابد؛ اظهارنظری که حالا با بحران شیوع ویروس کرونا در کشورهای مختلف دنیا درستی آن قابل مشاهده است.

از طرفی، خانوارها تحت تاثیر شرایط اقتصادی یا نگرانی از آینده، به‌جای آنکه درآمدهای خود را صرف مصرف کالاهای نهایی کنند به خرید دارایی‌هایی نظیر ارز و طلا روی می‌آورند و در واقع پس‌انداز می‌کنند. به‌نظر می‌رسد در وضعیتی که هر روز کشورهای بیشتری آلوده به این ویروس می‌شوند احتمالا روند صعودی قیمت طلا نیز ادامه خواهد داشت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.