گذر از 52 بانک اطلاعاتی برای دریافت کمک

رییس امور سلامت و رفاه اجتماعی سازمان برنامه و بودجه کشور از ارایه دو بسته حمایتی برای آسیب دیدگان اقتصادی از کرونا خبر داد

با گسترش ویروس کرونا و آسیب جدی مشاغل فصلی، روزمزد و کاذب از این اتفاق، رییس امور سلامت و رفاه اجتماعی سازمان برنامه و بودجه کشور از ارایه دو بسته حمایتی از اقشار آسیب‌پذیر خبر داده که حدود 4.5 میلیون خانوار مشمول آن می‌شوند.

در روزهای گذشته درباره مواجهه خانوارهای کم‌درآمد با بیکاری این روزهای سرپرست خانواده یا سایر اعضا صحبت‌های زیادی شده است. اینکه امسال برای اقتصاد ایران، سالی بحرانی بود و بسیاری از خانواده‌های ایرانی تحت‌تاثیر اوضاع اقتصادی کشور متحمل فشارهای مالی و روانی شدند و حالا در آخرین روز‌های سال، شیوع کرونا وضعیت را پیچیده‌تر کرده است.

کسبه 11ماه در انتظار بازار شب عید

«ابراهیم درستی»، نماینده وزیر صمت در اصناف کشور در این‌باره گفته است: «اکثر اصناف واقعا آسیب دیده‌اند. کسبه 11 ماه منتظر بازار شب عید هستند.» به گفته نایب رییس اول اتاق اصناف تهران «بالغ بر 35درصد واحدهای صنفی شهر تهران اجاره‌ای هستند که با شرایط کنونی بسیار ضرر کرده‌اند.»

موضوعی که پیش از این حسن طایی، کارشناس بازار کار نیز به «فراز» درباره آن توضیح داده بود. به گفته طایی «ناگهان با مساله‌ای مواجه شدیم درحالی که فروش فصلی آخر سال معمولا از 15 بهمن تا اوایل اردیبهشت‌ماه است و با شیوع ویروس کرونا درآمد حاصل از این بازه زمانی برای کسبه از بین رفته است.»

این استاد اقتصاد دانشگاه با اشاره به تاثیرپذیری گردشگری، خدمات مالی، خرید و فروش، هتل‌ها و رستوران‌ها از این بحران، توضیح می‌دهد: «با توجه به سفرهای زیادی که در این فصل انجام می‌شود مشاغل در مناطق بین‌راهی از سوپرمارکت‌ها گرفته تا مکان‌های اقامتی بار خود را در همین مدت می‌بندند تا درآمد حاصل از آن بتواند تا حدودی یک سال آن‌ها را پوشش دهد. اما سال 98 پدیده‌های پی‌درپی و ضربات سنگینی بر اقتصاد خرد وارد شد که شیوع ویروس کرونا کوبنده‌تر از بقیه بوده است و به کسب‌وکارهای خانگی خرد و کوچک صدمه جدی وارد کرده است بنابراین دستمزدبگیرها در این بخش متحمل خسارت شده‌اند.»

معیشت سخت سه دهک اول

تاکید طایی بر این است که «دهک‌های اول، دوم و تا حدودی سوم یعنی 30درصد جمعیت کشور این روزها شرایط سختی را سپری می‌کنند.»

اگرچه این اقتصاددان گفته بود که «با توجه به تنگنای اقتصادی دولت و تخصیص منابع به حوزه بهداشت برای مقابله با ویروس کرونا بعید به‌نظر می‌رسد بسته جدیدی برای حمایت از این اقشار تعریف شود.» اما رضا عوض‌پور، رییس امور سلامت و رفاه اجتماعی سازمان برنامه و بودجه کل کشور از حمایت از اقشار آسیب‌پذیر به‌دلیل شیوع ویروس کرونا خبر داده است.

کدام مشاغل مشمول بسته هستند؟

به گفته او «برای افرادی که مشاغل موقت داشتند و آن را از دست دادند مثل کارگران ساختمانی، فصلی، روزمزد، دست‌فروشان، رانندگان تاکسی و کارگران رستوران‌ها مقرر شد وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی با همکاری اصناف آنها را شناسایی کند که ما برای آنها طرح خرید اعتباری در نظر گرفته‌ایم.»

عوض‌پور می‌گوید: «رقم آن برای خانوار با بعد یک نفر، یک میلیون تومان و دو نفره و بالاتر دو میلیون تومان است. حدود سه میلیون خانوار تسهیلات چهار درصدی دریافت می‌کنند که فرآیند آن از یکشنبه هفته آینده شروع خواهد شد و وزارت کار سامانه را اعلام می‌کند.»

استحقاق‌سنجی توسط 52 بانک اطلاعاتی

آنطور که این مقام مسوول در سازمان برنامه و بودجه توضیح داده است «افراد ثبت‌نام می‌کنند و با ۵۲ بانک اطلاعاتی و همکاری اصناف استحقاق‌سنجی شده و تسهیلاتی با دوره تنفس و ۲۴ ماه بازپرداخت ارائه می‌شود. پرداخت آن بستگی به فرایند ثبت‌نام و نهایی شدن اسامی دارد که پرداخت آن تا آخر سال و یا فروردین ۹۹ خواهد بود.»رییس امور سلامت و رفاه اجتماعی سازمان برنامه و بودجه در مورد بسته دوم می‌گوید: «بسته دیگر شامل کسانی است که شغل نداشتند و حدود 1.5 میلیون خانوار هستند که سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها آنها را شناسایی کرده و هفته آینده اولین بسته حمایتی در اختیارشان قرار می‌گیرد بر این اساس خانوار تک‌نفره ۲۰۰ هزار تومان، دو نفره ۳۰۰ هزار تومان، سه نفره ۴۰۰ هزار تومان، چهار نفره ۵۰۰ هزار تومان و ۵ نفره و بالاتر ۶۰۰ هزار تومان کارت یارانه آنها شارژ خواهد شد.»

هرچند که این چتر حمایتی دولت از خانوار کم‌درآمد طبق گفته برخی اقتصاددان، شامل دهک‌های اول و دوم هم نمی‌شود اما با توجه آنطور که فعالان اقتصادی معتقدند باید دست خالی دولت را هم درنظر گرفت آن‌هم در وضعیتی که بسیاری از منابع دولتی درحال صرف شدن برای مقابله با ویروس کروناست. شاید همان همدلی و همبستگی برای کاهش آلام یکدیگر و البته فعال شدن سمن‌ها ایده خوبی باشد در این شرایط بحرانی.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.