ثبت تهران شلوغ در مرز بحران و هشدار

روز شنبه به عنوان یکی از شلوغ ترین روزهای شهر پس از هشدارهای بسیار درباره کرونا ثبت شد

فرمانده ستاد مدیریت بیماری کرونا درحالی اعلام کرده است «روز شنبه یکی از شلوغ‌ترین روزهای تهران پس از هشدارهایی بود که برای شیوع کروناویروس به مردم داده بودیم.» که این پرسش مطرح می‌شود در وضعیتی که بسیاری از مشاغل، بازارها و بانک‌ها تعطیل نشده‌اند و اراده‌ای برای قرنطینه شهرها وجود ندارد چطور می‌توان انتظار داشت خیابان‌ها عاری از رفت‌وآمد شود یا به حداقل ممکن کاهش یابد.

می‌گویند در خانه بمانید اما چطور چنین کاری امکان‌پذیر است وقتی آخر سال است و اجاره خانه و مغازه در راه است. اقساط وام را چه کسی بپردازد؟ این‌ها جملات مجتبی یکی از ساکنان شهر تهران است که به «فراز» می‌گوید.

کارفرما شرکت را تعطیل نمی‌کند

«مریم» نیز دیگر شهروندی است که کارمند یک شرکت خصوصی است. او به «فراز» می‌گوید: «وقتی کارفرما تمایلی به تعطیلی شرکت ندارد و می‌گوید تا زمانی که بانک‌ها باز باشند و شهر تعطیل کامل نباشد همه باید سرکار حاضر شوند چه کاری از دست من برمی‌آید؟ آیا من می‌توانم سرکار نروم در وضعیتی که به شغلم و درآمد آن نیاز دارم.»
این سخنان شهروندان پایتخت‌نشین درحالی است که فرمانده ستاد مدیریت بیماری کرونا با اشاره به اینکه بازدیدهای میدانی از سطح شهر تهران حاکی از حضور قابل‌توجه مردم در شهر دارد، گفته است: «شاهد ازدحام و تراکم جمعیت قابل توجهی در روز شنبه در خیابان‌ها بودیم که بسیار خطرآفرین خواهد بود.»

خیابان ولیعصر با قبل از شیوع کرونا فرقی نداشت

موضوعی که «مهرداد» دیگر شهروند تهرانی نیز به آن اشاره می‌کند و به «فراز» می‌گوید: «عصر شنبه خیابان‌ ولیعصر به سمت شمال آنقدر شلوغ بود که با روزهای قبل از شیوع ویروس کرونا تفاوتی نداشت. علت این ازدحام را متوجه نشدم اما به‌نظر می‌رسد مردم چندان این بیماری را جدی نگرفته‌اند.»

صحبت‌های این شهروند درحالی است که برخی نیز می‌گویند در وضعیتی که اوضاع اقتصادی و معیشت مردم با مشکلات عدیده مواجه است در روزهای پایانی سال خیلی‌ها مجبور به تردد درون‌شهری هستند.

در سوی مقابل، مسوولان هستند که مدام گوشزد می‌کنند «در خانه بمانید»؛ تضادی که با شنیدن صحبت‌های مردم و البته اهمیت همکاری و انجام مسوولیت اجتماعی از سوی هر فرد، در ذهن شکل می‌گیرد.

کرونا همچنان دغدغه مردم نیست

با همه این‌ها، فرمانده ستاد مدیریت بیماری کرونا با تأکید بر اینکه «مردم همچنان موضوع بیماری کرونا را به‌عنوان یک دغدغه بهداشتی و اجتماعی در نظر ندارند»، توضیح داده است: «در صورتی که این موضوع جدی گرفته می‌شد ما نباید شاهد حضور این‌چنینی مردم به‌ویژه در روز شنبه می‌بودیم. شرایط امروز شهر تهران به گونه‌ای است که برای مقابله با پیک بیماری مردم باید ملاحظات بهداشتی و عدم حضور در شهر را جدی بگیرند.»

به گفته علیرضا زالی «ریتم حضور مردم در شهر در روز شنبه نسبت به روزهای گذشته افزایش یافته بود. برای شکستن چرخه انتقال ویروس کرونا که فاقد واکسیناسیون است، مردم باید در منازل بمانند که در معرض خطر نباشند. هر کسی ممکن است حامل ویروس باشد؛ حتی شخصی که فاقد علائم است بنابراین خواهش می‌کنیم مردم توصیه‌های ما را جدی بگیرند.»

ماندن در خانه؛ مهمترین راهبرد

او با ابراز ناامیدی نسبت به عدم کاهش حضور مردم تهران در اجتماع، گفته است: «مهم‌ترین راهبرد برای نجات ما از این ویروس، ماندن در منزل است. در غیر این صورت، هم خود افراد و هم اطرافیان‌شان در خطر خواهند بود.»

این سخنان درحالی است که خسارت ناشی از تعطیلی بانک‌ها، اداره‌ها و بازارها برای دولت و کشور بدیهی است اما برخی کارشناسان اقتصادی معتقدند تعطیلی موقت در این وضعیت بهتر از شیوع بیشتر ویروس کرونا و ادامه داشتن این بیماری در ایران است. نه‌تنها کارشناسان حوزه اقتصاد که حتی مردم نیز خواستار تعطیلی بانک‌ها، ادارات دولتی و زیرمجموعه‌های قوه قضاییه مانند مجتمع‌های قضایی هستند اما تاکنون به‌جز تغییر ساعت‌های کاری یا تعویق بعضی روندها و پرونده‌ها این ادارات تعطیل نشده‌اند.

با همه این‌ها، درحالی آنطور که فرمانده ستاد مدیریت بیماری کرونا گفته است شنبه درحالی شلوغ‌ترین روز در پایتخت بعد از اعلام هشدارها بوده که جمعه قرارگاه بهداشتی و درمانی مقابله با کرونا از خلوت کردن خیابان‌ها در ۲۴ ساعت آینده خبر داده بود.

به‌نظر می‌رسد عده‌ای از مردم آنچنان که باید خطر ابتلا به ویروس کرونا را جدی نگرفته‌اند و حتی برای انجام کارهای نه‌چندان ضروری به خیابان می‌روند. در واقع، آن‌ها با دولت برای هرچه زودتر تمام شدن این بحران همکاری لازم را ندارند. از طرفی، دولت بین آنچه از مردم می‌خواهد با آنچه عمل می‌کند، ناهماهنگی زیادی دارد. به‌هرحال هر شهروند باید مسوولیت اجتماعی را به نوبه خود انجام دهد و دولت نیز برای مقابله با این بیماری و به‌ حداقل رساندن آسیب‌های اقتصادی ناشی از آن، برنامه‌ریزی مناسب داشته باشد و مدیریت بحران را به‌منصه ظهور برساند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.