لایحه بودجه 99 سرگردان بین مجلس و شورای نگهبان

شورای نگهبان ایرادات شرعی، قانون اساسی و برخی ابهام‌های بودجه سال 99 را به مجلس اعلام کرد

فراز_ شورای نگهبان درحالی به لایحه بودجه 99 ایراد گرفته است که «یحیی کمالی‌پور»، نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در این‌باره به «فراز» می‌گوید: «با توجه به اینکه دخل و خرج کشور نیاز به قانون دارد کمیسیون تلفیق مجلس باید در همین دو سه روز باقی مانده تا پایان سال وضعیت این لایحه را تعیین تکلیف کند.»

دو هفته پیش یک عضو هیات‌رییسه مجلس از «حکم حکومتی رهبر انقلاب برای بودجه ۹۹» خبر داد. در این روز نمایندگان با اصل ۸۵ شدن بودجه سال آینده (بررسی و تصویب در کمیسیون تلفیق به‌جای صحن علنی) موافقت کردند. به گفته اسدالله عباسی «رییس مجلس در نامه‌ای به رهبر انقلاب ابلاغ حکم حکومتی درباره این موضوع را از ایشان درخواست کردند. مقام معظم رهبری بلافاصله با درخواست رییس مجلس موافقت کردند و بر این اساس مصوبه کمیسیون تلفیق به شورای نگهبان ارجاع می‌شود و پس از تامین نظر شورای نگهبان برای اجرا به دولت ابلاغ می‌شود تا کشور دچار خلا قانون بودجه در سال آینده نشود.»به دنبال انتشار این خبر برخی نمایندگان نیز انتقادهایی نسبت به این تصمیم داشتند مبنی بر این که با این کار قدرت از مجلس گرفته شده است.

رد لایحه پس از چند روز کار فشرده

با همه این‌ها عصر روز گذشته سخنگوی شورای نگهبان از اعلام نظر این شورا راجع به لایحه بودجه 99، به مجلس خبر داد. عباسعلی کدخدایی در توییتر نوشت: «پس از چند روز کار فشرده، نظر رسمی شورای نگهبان در قالب ایرادات شرعی، قانون اساسی و برخی ابهام‌ها به مجلس اعلام شد.»این خبر درحالی منتشر شد که نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در این‌باره می‌گوید: «نظر شورای نگهبان و ایرادهای گرفته شده در کمیسیون تلفیق بررسی و ایرادها برطرف می‌شود. سپس در صورت امکان نظر نمایندگان مجلس نیز اخذ خواهد شد. در صورتی که شرایط بحرانی درباره این لایحه ادامه داشته باشد دوباره رییس مجلس می‌تواند استفتا کند و در صف رفع ایرادها قرار بگیرد.»

تنها راه؛ بررسی ایرادها در کمیسیون تلفیق

کمالی‌پور با اشاره به اینکه «حکم حکومتی این لایحه از باب اصل 85 بود که نمایندگان درباره آن نظر دادند» توضیح می‌دهد: «این اقدام غیرمعمولی بود که در صحن مجلس اعلام شد و حالا کمیسیون تلفیق باید با بررسی لایحه، ایرادهای شورای نگهبان را رفع کند چراکه کار دیگری قابل انجام نیست.»به گفته این نماینده مردم در مجلس دهم «جلسه‌های کمیسیون تلفیق به‌طور قطع برگزار می‌شود چراکه نباید بودجه به سال آینده موکول شود. دخل و خرج کشور نیازمند وجود قانون است از این‌رو راهکار قانونی دو دوازدهم سه دوازدهم قابل انجام است.»اشاره کمالی‌پور به این راهکار در واقع ارایه لایحه بودجه به صورت موقت برای اجرا در هفته‌های اول سال است تا مجلس پس از آن لایجه را بررسی و تصویب کند.

ارایه لایحه به مجلس بعد، شدنی نیست

نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس همچنین توضیح می‌دهد: «تکلیف بودجه سال آتی باید تا پایان سال جاری مشخص شود چراکه در غیر این صورت کشور با مشکلاتی روبرو خواهد شد. با این توضیح که اگر در همین چند روز لایحه تعیین تکلیف نشود و و به سال آینده بیفتد در واقع باید به مجلس بعدی ارایه خواهد شد و چون شروع به کار مجلس یازدهم، شهریور سال آینده است بنابراین این کار شدنی نیست.»تاکید کمالی‌پور بر این است که «چاره دیگری نیست جز اینکه کمیسیون تلفیق مجلس با بهره‌مندی از اهرم‌های قانونی خود در همین فرصت کم، درباره لایحه بودجه سال 99 تصمیم‌گیری کند.»

این سخنان درحالی است که سرنوشت این لایحه در روزهای پایانی با شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مجلس با هاله‌ای از ابهام رو به رو شده است. به‌نظر می‌رسید مجلس با گرفتن حکم حکومتی برای این لایحه در نهایت به این جمع‌بندی رسیده که وضعیت بودجه را با سپردن به شورای نگهبان یک سره و تعیین تکلیف نهایی کند اما حالا در این مدت زمان کم باقی مانده تا پایان سال 98، با ایرادات این شورا مواجه شده است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.