بزرگان جهانِ فناوری در بزنگاه

با شیوع گسترده ویروس کرونا و نوسان و سقوط شدید در بازارهای بورس جهانی ، 5 غول تکنولوژی جهان در سراشیبی سقوط قرار گرفتند

شیوع کرونا بر روی غول های بزرگ فناوری به ویژه 5 غول بزرگ آمریکا اثرات بسیار منفی برجای گذاشته است. افت ارزش سهام، آنهم در شرایطی که برعکس تمامی کشورها سهام شرکت های بزرگ فناوری همواره از کم ریسک ترین سهام ها بوده است، کاهش فروش، کاهش تولید، بسته شدن نمایندگی ها و کارخانجات در چین و اکنون هراس کارمندان از ابتلا به کرونا در آمریکا از مسائلی است که ضررهای جبران ناپذیری براین غول های بزرگ فناوری وارد کرده است. این شرکت ها حتی ناچارند مراسم رونمایی از محصولات خود را به صورت آنلاین و غیرحضوری انجام دهند. بسیاری از کنگره ها و همایش های بزرگ جهانی به دلیل شیوع کرونا در جهان لغو شده است و به نظر می رسد این ویروس بیشتر از هر هکر، حمله سایبری و نقص فنی بر این شرکت های فناوری آسیب وارد کرده است.

دورکاری کارمندان‌گوگل

گوگل در اقدامی برای پیشگیری از شیوع بیماری کووید ۱۹، از همه کارمندانش در منطقه آمریکای شمالی خواست وظایف‌شان را از خانه انجام دهند.

گوگل هم‌زمان با شیوع سریع ویروس کرونا، به همه کارمندان خود در آمریکای شمالی اعلام کرد حداقل تا ۱۰ آوریل در خانه بمانند. پیش از این گوگل به برخی از دفاتر خود گزینه دورکاری از خانه را داده بود و در این دفاتر بازدیدکننده ای را نمی پذیرفت.

تاثیر کرونا بر روی مایکروسافت

شرکت مایکروسافت پیشتر اعلام کرده بود که به دلیل شیوع ویروس کرونا و مختل شدن فعالیت کارخانه‌های تولیدکننده قطعات مورد استفاده محصولات این شرکت، افت درآمدی را در سه ماهه دوم سال جاری تجربه خواهد کرد.

مایکروسافت که در حال حاضر بعد از اپل، به عنوان دومین شرکت مهم فناوری جهان به شمار می‌رود، چند روز قبل رسما اعلام کرد که درآمد حاصل از کسب‌وکار کامپیوترهای شخصی این شرکت با افتی محسوس همراه خواهد بود. برآوردهای این شرکت نشان می‌داد که بتواند در این بازه زمانی، درآمدی بین 10.75 تا 11.15 میلیارد دلار را به دست آورد که با بوجود آمدن این شرایط، قطعا شاهد تحقق این پیش‌بینی نخواهیم بود.

تاثیر منفی کرونا بر تولید نرم افزار ویندوز

ویروس کرونا بر بخش‌های نرم‌افزار ویندوز، تبلت‌های سرفیس و کنسول‌های ایکس‌باکس تاثیر منفی برجای خواهد گذاشت. همچنین به دنبال این اتفاقات، ارزش سهام مایکروسافت نیز کاهشی 1.65 درصدی را تجربه کرد.

سایه کرونا بر سر اپل نیز سنگینی می‌کند؛ این شرکت اخیرا اعلام کرد که به دنبال گسترش شیوع این ویروس و تعطیلی کارخانه‌های تولیدکننده آیفون‌های این شرکت، افت فروش و درآمدی را در این ماه‌ها انتظار خواهد داشت.
اپل پیشتر میزان درآمدهای خود را بین 63 تا 67 میلیارد دلار پیش‌بینی کرده بود که به گفته این شرکت، هرگز نخواهد توانست به این عدد دست یابد. البته سایر شرکت‌های فعال در حوزه فناوری نیز از این قاعده مستثنی نیستند و افت فروش و درآمدی را به دلیل کاهش تقاضا برای خرید و کم شدن حجم تولید پیش‌بینی کردند.
در این بین، شرکت انودیدیا که از بزرگان صنعت تولید تراشه‌های گرافیکی در جهان به شمار می‌رود، ضرر 100 میلیون دلاری را برای سه ماهه جاری پیش‌بینی کرد. شرکت تولیدکننده کامپیوترهای شخصی HP نیز اعلام کرد ویروس کرونا بر عملکرد و درآمد این شرکت تاثیر سوء برجای گذاشته؛ اما اظهار امیدواری کرد که با شروع بکار مجدد کارخانه‌های چنین، وضعیت بزودی به روال عادی برگردد.
مایکروسافت عنوان کرد که فروش محصولاتی همچون دستگاه‌های سرفیس و پلتفرم ویندوز، بسیار بیشتر از سایر محصولات این شرکت تحت تاثیر شیوع کرونا قرار خواهند گرفت و حتی شاید میزان ضرر و زیان فراتر از پیش‌بینی‌ها باشد.
این شرکت با انتشار بیانیه‌ای در این رابطه نوشت: اگرچه ما شاهد افزایش تقاضا برای ویندوز هستیم، اما زنجیره تولید با سرعت بسیار کمتر از آنچه ما متصور بودیم، فعالیت خود را مجددا آغاز کرده است. اِمی‌هود، مدیر ارشد مالی مایکروسافت نیز چندی پیش اعلام کرده بود پیش‌بینی درآمد برای کسب‌وکار کامپیوترهای شخصی به دلیل وضعیت بی‌ثباتی که در اثر شروع کرونا در چین بوجود آمده، کار سختی است.

تعطیلی فروشگاه های مایکروسافت

بیشتر غول‌های تکنولوژی یکی پس از دیگری مراسم‌ها و فروشگاه‌های خود را لغو و تعطیل کرده‌اند که از شیوع بیشتر ویروس کرونا جلوگیری کنند. جدیدترین کمپانی که به این جرگه پیوسته، مایکروسافت است. بنا بر اعلام این کمپانی، تمامی فروشگاه‌های فیزیکی غول ردموندی در سراسر دنیا تا اطلاع ثانوی تعطیل شده‌اند.
مایکروسافت نیز اعلام کرده که از الان تا اطلاع ثانوی، تمامی فروشگاه‌های فیزیکی این کمپانی در سراسر دنیا تعطیل می‌شود. این تصمیم برای جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا اتخاذ شده و کمپانی سیاتلی می‌گوید هدف آن‌ها حفاظت از جان کارمندان و شهروندان است.
مایکروسافت برای پیشگیری و کمک به مشتری‌های خود نیز مراکز خدماتی و کمک‌رسانی را بر پا کرده تا آن‌ها را در رابطه با ویروس کرونا آگاه کند. این تصمیم کمپانی مایکروسافت در حالی اتخاذ می‌شود که چندی پیش به دلیل همین ویروس کرونا، مراسم سالانه بیلد خود را لغو کرد و به جای آن اعلام شد کمپانی ردموندی قصد دارد به صورت پخش زنده و آنلاین آن را برگزار کند.

تعطیلی فروشگاه های اپل

بر اساس خبری که در رویترز آمده است، اپل که بدون شک یکی از بزرگترین غول های تکنولوژی در جهان و ایالات متحده آمریکا به شمار می رود، به تازگی اعلام کرده که به منظور حفظ سلامت و بهداشت جوامع و جلوگیری از انتشار بیشتر ویروس کرونا تمامی فروشگاه های خرده فروشی خود را در جهان تعطیل خواهد کرد.این در حالی است که بسیاری دیگر از شرکت‌های آمریکایی نیز به تعطیلی و بستن فروشگاه‌های خود در کشورهای مختلف اقدام کرده‌اند.  بر اساس بیانیه‌ای که در وب‌سایت رسمی این شرکت منتشر شده است، تمامی فروشگاه های خرده فروشی اپل در کشورهای مختلف به جز چین تا تاریخ ۲۷ مارس سال جاری میلادی تعطیل خواهد شد.  از دیگر شرکت‌هایی که به بستن فروشگاه های خود اقدام کردند می توان به اپراتورهای مخابراتی ورایزن و تی موبایل اشاره کرد که اعلام کرده اند: تمامی فروشگاه های خود را در ایالات متحده آمریکا به طور موقت تا اطلاع ثانوی تعطیل خواهند کرد.آن ها در بیانیه های منتشر شده خود عنوان کرده اند که این اقدام به منظور قطع زنجیره انتقال و انتشار ویروس خطرناک کرونا و ترغیب کاربران و شهروندان به ماندن در منزل صورت گرفته است.
ویروس خطرناک و مرگبار کرونا با سر منشأ چین تاکنون بالغ بر ۱۵۳ هزار نفر را در کشورهای مختلف جهان درگیر و آلوده کرده و جان بیش از ۵۷۰۰ نفر را نیز گرفته است.

کنفرانس آنلاین

کنفرانس توسعه دهندگان اپل ۲۰۲۰ نیز تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا به صورت آنلاین برگزار خواهد شد.به نظر می رسد که کنفرانس ها و رویدادهای بزرگ شرکت‌های مختلف همچون غول‌های تکنولوژی و خودروسازی یکی پس از دیگری تحت تاثیر شیوع گسترده‌ ویروس کرونا در بسیاری از کشورهای جهان لغو می شوند و بعد از آن اعلام می شود که در صورت امکان به صورت آنلاین برگزار خواهد شد.
کنفرانس توسعه دهندگان جهانی اپل موسوم به WWDC ۲۰۲۰ نیز یکی دیگر از جدیدترین قربانیان ویروس خطرناک کرونا است که طبق روال سالهای قبل برگزار نمی‌شود و به جای دعوت حضوری از توسعه دهندگان و بازدیدکنندگان، قرار است در ماه ژوئن سال جاری میلادی به صورت آنلاین میزبان علاقه مندان و شرکت های توسعه دهنده از سراسر جهان باشد.

سقوط سهام آلفابت و فیس بوک

تحلیلگران شرکت اورکور عقیده دارند سهام آلفابت در حال حاضر ۱۸.۵ برابر درآمد‌های این کمپانی معامله می‌شود، ولی در چند روز گذشته تا ۱۱.۵ برابر درآمدها نیز رفته است. طی بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ که رکودی عجیب بر بازار بورسی انداخته بود، بدترین رکورد این کمپانی ۱۳.۵ برابر درآمدزایی بود. تحلیلگران عقیده دارند اگر رکود سال ۲۰۰۸ را ملاک قرار دهیم، سهام این کمپانی از ارزش فعلی ۱۱۰۰ دلار به ازای هر سهم به رقم ۷۱۵ الی ۸۳۰ دلار خواهد رسید.در رابطه با فیسبوک نیز تحلیلگران عقیده دارند که «سهام این کمپانی هیچگاه کمتر از حداقل مطلق پایین‌تر نرفته، ولی این کمپانی نگرانی شدیدتری بابت رشد کند ارزش سهام خود دارد». اگر بخواهیم سهام این شرکت را با گوگل مقایسه کنیم، هر سهم فیسبوک در سال گذشته همواره ۱۵ درصد کمتر از پیش‌بینی‌های گوگل معامله شده است.اگر این روند امسال نیز تکرار شود و گوگل دوباره به حداقل ارزش سهام خود برسد، ارزش هر سهم فیسبوک از ۱۵۰ دلار فعلی به ۱۲۰ دلار خواهد رسید. در صورتی که بخواهیم به افت سهام کلی این کمپانی‌ها را بررسی کنیم، آلفابت با ۹.۵ درصد، فیسبوک با ۱۱.۶ درصد و اپل با ۱۲ درصد افت رو به رو شده‌اند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.