قیمت خودرو در گلوگاه رکود

بنا به ادعای اتحادیه نمایشگاه داران، تعداد معاملات خودرو نزدیک به صفر است

به گفته اتحادیه نمایشگاه‌داران تعداد معاملات خودرو به صفر نزدیک شده است. دلیل این امر نیز گسترش شیوع ویروس کرونا در کشور است. نبود تقاضا در اثر شیوع ویروس کرونا، کنترل قیمت ارزها و کاهش اندک قیمت ارزهای خارجی موجب شد قیمت خودرو کاهش یابد با اینهمه اگر قیمت خودروهای بازار را با ۶ ماه گذشته مقایسه کنید بازهم شاهد افزایش چشمگیر قیمت خواهید بود. این افزایش قیمت خودرو طی سال های گذشته موجب شده بازار خودرو از یک بازار مصرفی به بازار سرمایه گذاری تبدیل شود. با این همه بزرگترین سرمایه گذاری در شرایط فعلی، حفاظت از سلامتی است چراکه سرمایه زمانی معنا پیدا می کند که زنده بمانید.

عرضه و تقاضا عامل تعیین کننده‌ای برای قیمت‌ها در بازار خودرو است و اکنون که با شیوع ویروس کرونا حجم تقاضا در بازار به صفر نزدیک شده است بازار خودرو روند کاهشی را در پیش گرفته است.

در راستای کاهش شدید تقاضا در بازار خودرو قیمت‌ها نسبت به هفته گذشته گاهی تا ۱۰ میلیون تومان نیز کاهش پیدا کرده اند به گونه ای که قیمت پژو ۲۰۶ صندوقدار با کاهش ۱۰ میلیون تومانی به قیمت ۱۱۵ میلیون تومان رسیده است.

این کاهش قیمت ها برای همه گروه‌های خودرو با درصد های کم‌تر و یا بیشتر صدق می‌کند به گونه ای که قیمت سمند ال ایکس نسبت به هفته گذشته با ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان کاهش امروز به قیمت ۹۷ میلیون تومان رسیده است.

این کاهش قیمت‌ها در خودروها مونتاژ نیز دیده می شود همان طور که قیمت خودرو کیا سراتو مونتاژ طی یک هفته اخیر با کاهش ۲۵ میلیون تومانی به قیمت ۳۸۰ میلیون تومان رسیده است.

به جز خودروهای داخلی گروه سمند و پژو سایر خودروها نیز کاهش قیمت چشمگیری داشتند همان طور که قیمت خودرو رانا ال ایکس با ۵ میلیون تومان کاهش به ۹۵ میلیون تومان و قیمت خودرو ساینا با ۲ میلیون تومان کاهش به قیمت ۷۳ میلیون تومان رسیده است.

کنترل قیمت ارز منجر به کاهش قیمت خودرو شد

«امیرحسن کاکایی»، کارشناس خودرو به «فراز» گفت: «از چندماه گذشته تاکنون بازار خودرو تبدیل به بازار سرمایه گذاری شد و از حالت بازار مصرفی خارج شد. به همین روی اگر بخواهیم بازار خودرو را بررسی کرده و آینده آن را پیش بینی کنیم باید بررسی کنیم که در بازارهای سرمایه چه اتفاقاتی در جریان است.

او افزود: «در پی اتفاقاتی که طی دو سه هفته گذشته رخ داد شاهد افزایش چشمگیر قیمت بودیم. از سویی دیگر جنگ روسیه و عربستان بر سر نفت نیز موجب کاهش قیمت نفت شد. بازارهای سرمایه مانند وال استریت نیز کاهش چشمگیری داشته اند. یکی از مهم ترین دلایل این امر افزایش قیمت ارزها بود که به دلیل قرار گرفتن در لیست سیاه  FATF بود. البته بانک مرکزی بازار ارز را کنترل کرد و به بازار ارز پول تزریق کرد اما با اینحال شاهد افزایش چشمگیر قیمت ارزها بودیم.»

نبود تقاضا در بازار خودرو سازی به دلیل شیوع کرونا

کاکایی گفت: «از سویی دیگر شیوع ویروس کرونا سفرهای خارج از کشور مردم را کنسل کرد و تقاضا برای ارزهای خارجی به طرز چشمگیری کاهش یافت و این عوامل موجب کاهش اندک قیمت ارز شد.»

او تاکید کرد: « از نظر ارزش ریالی شاهد ثبات هستیم و به همین دلیل قیمت خودرو نیز کاهش یافته است. البته این کاهش قیمت در مقایسه با یک ماه گذشته است اما در مقایسه با ۶ ماه قبل قیمت خودروها همچنان با افزایش چشمگیر همراه بوده اند.»

کاکایی با اشاره به اینکه شیوع ویروس کرونا موجب کاهش تقاضای بازار خودرو شده است بیان کرد: «مردم نه به هدف مصرف و نه سرمایه گذاری به معامله خودرو نمی پردازند و اگر معامله ای میان دونفر شکل بگیرد یا یکی از طرفین معامله به شدت نیاز مالی دارد و یا اینکه به شدت به خودرو احتیاج دارد.»

اوبا تاکید بر اینکه پس از عید قیمت خودرو به شدت افزایش خواهد یافت بیان کرد: «رکود در بازار به دلیل شیوع کرونا در کشور است و پس از عید این ویروس مهار می شود و بازارهای مالی از حالت رکود خارج می شوند. بنابراین با افزایش تورم و افزایش نرخ ارزها قیمت خودرو نیز افزایش می یابد.»

کاکایی در مورد تلاش خودروسازی ها برای افزایش تولید گفت: «صنعت خودرو در کشور ۶ ماه پایانی سال بسیار تلاش کرد تا سطح تولید را افزایش دهد. تا پایان مردادماه نسبت به سال قبل شاهد کاهش چشمگیر تولید بوده ایم. اکنون میزان تولید خودرو مشابه سال گذشته است اما نسبت به سال ۹۶ بازهم تولید بسیار کم بوده و ۴۰ درصد کاهش داشته است.»

او با تاکید بر اینکه کاهش میزان تولید قیمت خودروها را افزایش می دهد و قطعه سازی ها چالش های بسیاری در تولید دارند بیان کرد: «کمبود نقدینگی و مواد اولیه چالش های بسیاری را در تولید قطعات خودرو ایجاد کرده است و اگر دولت چاره ای نیندیشد تولید خودرو در سال آتی به شدت کاهش خواهد یافت.»

توقف واردات خودرو منطقی بود

کاکایی در رابطه با توقف واردات خودرو بیان کرد: «واردات خودرو حجم بالایی از ارزهای خارجی را از کشور خارج می کرد و اگرچه در کوتاه مدت قیمت خودروهای وارداتی را کاهش می داد اما به دلیل خروج ارز از کشور، در نتیجه افزایش نرخ ارزها نه تنها خودروها بلکه تمامی اجناس در کشور به شدت افزایش می یافتند. با وجود مشکلاتی که در کشور با آنها مواجه هستیم منطقی ترین راهکار ممکن جلوگیری از خروج ارز از کشور و افزایش تولیدات صنعتی از جمله خودرو است.»منطقی ترین اتفاقی که در بازارهای مالی می تواند رخ دهد، کاهش قیمت در اثر کاهش تقاضا است اما بازار خودرو زمانی به کاهش تقاضا واکنش نشان داد که تقاضا به صفر رسید و شاید اگر تقاضا اندکی هم وجود داشت کاهش قیمت را رد این بازار شاهد نبودیم.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.