نوسانات بازار ارز همزمان با صعودی شدن طلا

بدون وجود خریدار واقعی ارز و همزمان با کاهش جهانی قیمت طلا اما بازارها طلا و ارز و سکه همچنان ملتهب است

بازار طلا، ارز و سکه امروز شاهد افزایش قیمت‌ بودند. این در حالی بود که قیمت طلا در بازار جهانی امروز با کاهش ۲۱.۹ دلاری مواجه شد و در نهایت یک‌هزار و ۴۸۱ دلار قیمت پیدا کرد.
هر گرم طلای ۱۸عیار در بازار ایران با رشد ۱۴ هزار و ۱۰۰ تومانی روبه‌رو شد. هر گرم طلای ۱۸عیار امروز در بازار با قیمت ۶۰۳ هزار و ۱۰۰ تومان به فروش رفت. هر مثقال طلا نیز ۲ میلیون و ۶۱۳ هزار تومان بود.

از سوی دیگر، قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید ۳۰ هزار تومان افزایش یافت. هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز در بازار ۶ میلیون و ۲۶ هزار تومان بود.قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز با افزایش ۵۰ هزار تومانی همراه بود و با قیمت ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان فروخته شد.
اما قیمت نیم‌سکه ۱۰ هزار تومان و ربع‌سکه ۴ هزار تومان کاهش یافت. امروز در بازار نیم‌سکه ۳ میلیون و ۵۰ هزار تومان و ربع‌سکه یک میلیون و ۷۵۰ هزار تومان قیمت داشت. سکه گرمی نیز با قیمت ۹۸۰ هزار تومان فروخته شد.
هر قطعه سکه یک گرمی نیز ۹۸۰ هزار تومان به فروش می‌رسد و هر گرم طلای ۱۸ عیار هم ۵۹۷ هزار تومان در طلافروشی‌ها معامله می‌شود.در بازارهای جهانی نیز آخرین قیمت هر اونس طلا ۱۵۰۱ دلار به ثبت رسید.

نوسانات ارزی ادامه دار
در بازار ارز نیز شاهد افزایش قیمت هستیم و قیمت خرید و فروش دلار فاصله معناداری از هم گرفته که البته به گفته رئیس‌کل بانک مرکزی این امر به درستی و برای جلوگیری از سفته‌بازی‌های دلالان صورت گرفته است.بر همین اساس امروز (سه‌شنبه) قیمت خرید هر دلار آمریکا در صرافی‌های مجاز بانک مرکزی ۱۴ هزار و ۹۰۰ تومان و قیمت فروش آن ۱۵ هزار و ۷۵۰ تومان اعلام شد.
همچنین این صرافی‌ها هر یورو را ۱۶ هزار و ۸۰۰ تومان خریدند و با نرخ ۱۷ هزار و و ۴۵۰ تومان فروختند.
از سوی دیگر بانک‌ها نیز، هر دلار آمریکا را تا ۱۴ هزار و ۷۰۰ تومان و هر یورو را تا ۱۶ هزار و ۶۰۰ تومان خریدند.
قیمت ارز مسافرتی نیز تا سقف ۱۰۰۰ یورو در بانک‌های عامل، ۱۷ هزار و ۶۰۰ تومان با احتساب کارمزد بانکی اعلام شد.

معادله نامتعادل کاهش تقاضا و افزایش قیمت
شرایط بازار ارز اما از همیشه عجیب تر بود . در حالی که قیمت حواله ارزی در سامانه نیما رو به کاهش است، قیمت ارز در بازار آزاد در حال رشد است. هر چند رئیس‌کل بانک مرکزی این رشد را منطقی نمی‌داند و گفته که ارز به قیمت واقعی خود بازمی‌گردد و این که طی روزهای اخیر صرافی‌ها نرخ فروش را بالا برده‌اند و نرخ خرید را تغییر نداده‌اند به درستی صورت گرفته تا فرصت آربیتراژ را از بین ببرند و به تدریج نرخ را متعادل کنند.

به گزارش ایسنا، پس از قرار گرفتن نام ایران در لیست سیاه FATF، زمزمه‌هایی مبنی بر افزایش قیمت ارز به گوش رسید و این در حالی است که عملا تغییر خاصی در بخش بانکی و ارزی کشور ایجاد نشده است، چراکه پیش از این نیز بانک‌های ایرانی نمی‌توانستند با بانک‌های خارجی معامله داشته باشند.در عین حال، آثار روانی این موضوع سبب شد قیمت ارز اندکی افزایش یابد، اما رئیس‌کل بانک مرکزی همواره تاکید کرده است که این قیمت، واقعی نیست و تحت تاثیر رفتارهای هیجانی و اخلال سفته‌بازان بازار ارز است.
از سوی دیگر بر اساس اعلام بانک مرکزی، در راستای تامین ارز جهت واردات کالاها و مواد اولیه مورد نیاز کشور، طی اسفند امسال بیش از یک و نیم میلیارد دلار در بازار ثانویه ارز توسط بانک مرکزی و صادرکنندگان غیر نفتی عرضه شده است.
نرخ ارز در این بازار بر مبنای عرضه و تقاضای بازار از روند باثبات ‌برخوردار بوده است و گفته می‌شود که نرخ حواله با کاهش نیز همراه بوده است.بر اساس این گزارش، جریان مناسب عرضه ارز توسط پتروشیمی‌ها و سایر صادرکنندگان در کنار عرضه ارز بانک مرکزی، ضمن تامین ارز مورد نیاز برای ثبت سفارش‌های انجام شده، باعث روند کاهش نرخ ارز در این بازار نیز شده است.
با این حال، قیمت ارز در بازار و صرافی‌ها این روزها افزایش یافته است و به نظر می‌رسد که با توجه به کاهش قیمت حواله در سامانه نیما، افزایش قیمت ارز در بازار آزاد منطقی نباشد.

شیوع کرونا و مرزهای بسته و لغو پروازها و نبود تقاضای واقعی برای بازار ارز
از سوی دیگر، با شیوع ویروس کرونا و بسته شدن مرزهای ایران و لغو بسیاری از پروازهای خارجی، تقاضای واقعی برای ارز نیز در بازار وجود ندارد و به شاید به همین دلیل است که سفته‌بازان و دلالان بازار ارز، با ارائه قیمت‌های غیر واقعی قصد ایجاد نوسان در بازار را دارند که به گفته همتی، طی روزهای اخیر صرافی‌ها به درستی عمل کرده و بدون تغییر نرخ خرید ارز، برای از بین بردن آربیتراژ، نرخ فروش خود را تغییر داده اند تا به تدریج آن را به نرخ تعادلی برگردانند.
رئیس‌کل بانک مرکزی در هفته‌های اخیر بارها اعلام کرده که قیمت ارز کنترل خواهد شد و حتی تاکید کرده بود که قیمت دلار به زیر ۱۴ هزار تومان برمی‌گردد.همتی همچنین اعلام کرده که ذخایر اسکناس ارزی کشور فوق‌العاده است و از این بابت مشکلی در کشور وجود ندارد.وی همچنین به ذخایر ارزی ایران در خارج از کشور اشاره کرده که با توجه به تحریم‌های بانکی ایران، این ذخایر ارزی بلوکه شده و ایران در حال پیگیری برای آزادسازی آن‌هاست.
با این ادعاها به نظر می‌رسد که بانک مرکزی به تدریج قادر به کنترل بازار ارز بوده و بتواند قیمت دلار را کاهش دهد و به قیمت واقعی خود برساند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.