چالش نفتی پیش روی جهان

نزول قیمت نفت به بحرانی جدی برای کشورهای صادر کننده و بازارهای جهانی تبدیل شده است

روز 10 فروردین  قیمت هر بشکه نفت برنت  با افت 2/4 درصدی همراه شده و در حدود 24 دلار رسیده و  قیمت هر بشکه نفت WTI آمریکا نیز با 4/8 درصد کاهش به مرز 21/5 دلار رسیده است.  به نظر می رسد دنیا با بحران جدیدی مواجه شده است و آنهم کاهش شدید قیمت نفت است. تولید نفت شل بیش از 25 دلار هزینه دارد و بسیاری از کشورها مانند عربستان و روسیه از جدالی که بر سر نفت داشته اند پشیمان خواهند بود. ایران نیز از این ضررها مصون نیست، هرچقدر هم تاکید کنیم که در تحریم هستیم و صادرات نفت بسیار کاهش یافته است، بودجه امسال بر اساس فروش روزی یک میلیون بشکه نفت با قیمت 50 دلار منعقد شده است و اقتصاد ایران یک اقتصاد نفتی است. کاهش حمل و نقل در دنیاف کاهش شددی مصرف نفت و رکود تولید در جهان موجب کاهش قیمت نفت شده است. کارشناسان معتقدند تنها ریشه کن شدن ویروس کرونا در جهان می تواند موجب افزایش قیمت نفت شود و باید امیدوار باشیم که این ویروس به زودی ریشه کن شده و تولید در جهان افزایش می یابد.

اختلاف نظرها، عامل کاهش قیمت

«حسن مرادی»، کارشناس انرژی به «فراز» گفت: « قیمت نفت به پایین ترین حد خود طی سنوات گذشته رسیده است که این امر به دلیل دستورات مختلف، تمهیدات و تصمیمات مختلف در سراسر جهان است.»

او افزود: «از سویی دیگر حمل و نقل در سراسر جهان مختل شده و حمل و نقل تمامی خطوط هوایی، قطارها و متروها به حداقل رسیده که این امر منجر به کاهش مصرف سوخت شده است. همچنین به دلیل گرم شدن هوا مصرف سوخت خانگی نیز بسیار کاهش یافته است.»

تقاضا افزایش خواهد یافت

مرادی با بیان اینکه به دلیل کاهش تقاضا، ارزان شدن قیمت نفت طبیعی است گفت: «البته به زودی شاهد افزایش تقاضا خواهیم بود چراکه اقتصاد چین در حال بازیابی بوده و تولید در این کشور آغاز شده است. چین در حال تولید محصولات بهداشتی و ماسک است. از سویی دیگر یکی از بزرگترین مصرف کنندگان نفت در جهان چین است که از ایران نیز نفت خریداری می کند.»

او افزود: «امیدواریم با فروکش کردن چرخه کرونا، اقتصاد رشد کرده و حمل و نقل نیز مجددا به حالت سابق بازگردد.»

نفت به زودی گران می شود

این کارشناس انرژی با اشاره به اینکه قیمت نفت به زودی افزایش می یابد بیان کرد: «امیدواری هایی وجود دارد که قیمت نفت طی یک ماه آینده افزایش یابد.»

او در پاسخ به این پرسش که آیا مجادله میان عربستان و روسیه بر سر نفت موجب کاهش قیمت نفت شده است یا خیر، گفت: «این ارم بسیار در کاهش قیمت نفت موثر بوده است اما عربستان از کاهش قیمت نفت به شدت خسارت دیده است و با توجه به اینکه منابع مالی بسیاری را از دست داده و هزینه های بسیاری نیز دارد، تلاش خواهد کرد قیمت نفت را افزایش دهد چراکه در غیر این صورت این کشور بیش از همه ضرر می کند.»

مرادی در رابطه بااینکه که بودجه بر اساس نفت 50 دلاری و فروش یک میلیون بشکه در روز تدوین شده است گفت: «امیدواریم بعد از پایان فروردین ماه مسائل اقتصادی به سمت عادی شدن پیش رود و همانند چین ایران نیز به فعالیت های اقتصادی بازگردد.»

او افزود: «اکنون نمی توان پیامدهای اقتصادی کاهش قیمت نفت را پیش بینی کرد و برای تصمیم گیری زود است.»

مراید رد رابطه با میزان افزایش قیمت نفت در آینده بیان کرد: «به طور حتم قیمت نفت افزایش خواهد یافت اما میزان این افزایش قیمت بستگی به میزان تولید در اروپا، راه افتادن سیستم اقتصادی آمریکا و دیگر کشورها دارد. در واقع بستگی به این امر دارد که پس از دوران پیک شیوع ویروس کرونا، شرایط اقتصاید چگونه رقم بخورد.»

کرونا، عامل اصلی کاهش قیمت نفت

نرسی قربان، کارشناس نفت و انرژی به «فراز» گفت: « دلیل اصلی کاهش قیمت نفت شیوع ویروس کرونا بود که تقاضا را به شدت کاهش داد. در اوپک تلاش کردند تا این معضل را با کاهش تولید رفع کنند اما میان اعضای اوپک با آنهایی که عضو اوپک نبودند توافق حاصل نشد.»

او افزود:«در واقع مابین عربستان سعودی و روسیه جدالی بر سر قیمت نفت درگرفت که فشار را بر روی نفت بیشتر کرد. این عوامل موجب شد قیمت نفت به شدت کاهش یابد.»

تولید نفت شل متوقف می شود

قربان با اشاره به اینکه در دراز مدت شاهد تغییرات مثبتی خواهیم بود بیان کرد: «زمانی که قیمت نفت به شدت کاهش می یابد، سرمایه گذاری در صنعت نفتی که بیش از 25 دلار هزینه تولید دارد متوقف می شود. در نتیجه عرضه و تولید نفت توسط برخی شرکت ها مانند شل به شدت کاهش می یابد.»

افزایش تقاضا، کاهش عرضه

او افزود: «از سویی دیگر با کاهش قیمت نفت، تقاضا افزایش می یابد. در صورتی که اگر قیمت آن بالا باشد ممکن است از سوخت های تجدیدپذیر استفاده شود. با افزایش تقاضا و کاهش عرضه، قیمت نفت مجددا گران می شود.»

این کارشناس انرژی در رابطه با میزان افزایش قیمت نفت طی روزهای آینده گفت: « در 15 سال گذشته متوسط قیمت نفت بالاتر از 70 دلار بود، طی 5 سال گذشته نیز متوسط قیمت نفت ب60 دلار بود. احتمال اینکه قیمت نفت به 50 دلار برسد وجود دارد.»

او تاکید کرد: «تمامی این عوامل بستگی به آن دارد که کرونا ریشه کن می شود یا خیر و تا چه زمانی ادامه خواهد داشت. اگر معضل شیوع ویروس کرونا رفع شود و رونق به اقتصاد بازگردد قیمت نفت افزایش می یابد در غیر این صورت وضعیت آینده نفت مشخص نیست.»

لزوم اصلاح لایحه بودجه

قربان در رابطه با اینکه بودجه سال 99 بر اساس قیمت بشکه ای 50 دلار و فروش روزی یک میلیون بشکه نفت تدوین شده است بیان کرد: « با توجه به تحریم ها ایران صادرات چندانی نداشته که از این مساله متضرر شود. ضرر اصلی را روسیه و عربستان متحمل می شوند. آمریکا نیز به دلیل هزینه بالای تولید نفت شل دچار خسارت مالی می شود. البته برخی نفت شل را پیش فروش کرده اند که حد معینی دارد.»

او افزود: «افرادی که بودجه 99 را نوشته اند باید بدون در نظر گرفتن صادرات نفت آن را تدوین می کردند اکنون هم باید بودجه را اصلاح کنند.»

در اگر نتوان نشست

برخی از کارشناسان معتقدند اگر ویروس کرونا ریشه کن شود، اگر روسیه و عربستان به توافق برسند، اگر تولید نفت شل کاهش یابد و اگر تقاضا فزایش یابد،  افزایش قیمت نفت خواهیم بود و برای صادرات نفت ایران نیز مشکلی وجود نخواهد داشت. بسیاری نیز بر این باور هستند که تولید نفت در ایران نیزچندان ارزان نیست و با قیمت کنونی نفت، سود ناشی از فروش آن بسیار کاهش می یابد. بودجه امسال بر اساس فروش روزی یک میلیون بشکه نفت با قیمت 50 دلار تدوین شده است و با این شرایط مشکلات بسیاری در بودجه خواهیم داشت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.