کره جنوبی چگونه کرونا را مهار کرد؟

نرخ مرگ در حدود یک درصد و کاهش معنادار آمار مبتلایان همه و همه خبر از کنترل نسبی شرایط در کره جنوبی می دهد. کشوری در همسایگی چین اما با مهار نسبی کرونا در قیاس با اروپا و آمریکا. اما کره جنوبی چه کرد که تنها ظرف چند هفته به مخار کرونا رسید؟ در این مدت چه بر سر اقتصاد این کشور آمد؟

ماجرا از کجا آغاز شد؟

اولین پرونده کروناویروس در کره جنوبی در اواخر دی ماه گزارش شد. این بیمار یک زن ۳۵ ساله چینی بود که با تشخیص تب بالا، هنگام عبور از اسکن حرارتی وارد فرودگاه بین المللی اینچئون شد. این زن آلوده در بیمارستان منتخب ملی قرنطینه شد.

کره جنوبی از اواخر بهمن ماه، پس از یک ماه از اولین ابتلا به کرونا، شاهد افزایش انتقال کرونا بوده است. رشد مبتلایان در این تاریخ، در حالی چند برابر شد که بیشتر آن‌ها در شهر دائگو گزارش شده است.

این افزایش به دلیل گسترش اجتماع در یک کلیسا ردیابی شده است و مقامات بهداشت کره را از بیماران پنهان نگران کرده بود. به گزارش بی بی سی، شهردار سئول، پارک وون،‌ خواستار پیگرد فوری برخی از رهبران اصلی كلیسای شینچونجی به دلیل مخفی كردن هویت افراد در هنگام تحقیق در زمینه ردیابی ویروس شد. ردیابی مبتلایان همچنین از انتقال به بیمارستان چایدونگ که در آن موارد کروناویروس در حال آزمایش و معالجه است ادامه یافت. برخی از مناطق تحت تأثیر کروناویروس در کره جنوبی شامل دائگو، گیونگوبوک، بوسان، سئول، گیونگی و گیونگنام هستند. علاوه بر این، عفونت از طریق انتقال محلی از طریق موارد وارداتی از ژاپن و چین نیز شناسایی شده است. با این حال، اکثر آلوده‌ها در حال حاضر کره‌ای هستند.

اقدامات دولت کره

با شیوع گسترده کرونا، دولت کره جنوبی، بلافاصله سطح هشدار را به بالاترین سطح خود رساند. دولت کره اول برای اولین بار سطح هشدار تا این میزان افزایش داد و اقدامات لازم برای قرنطینه و غربالگری بازدید کنندگان از ووهان چین را آغاز کرد.

علاوه بر این،۲۹ بیمارستان تعیین شده ملی برای جداسازی موارد تایید و مشکوک اعلام شدند. آزمایش‌های سریع تشخیصی برای بیماری کروناویروس جدید در کره در مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری انجام شد. از بهمن ماه، سیستم آزمایش در تعدادی از کلینیک‌های خصوصی و مراکز پزشکی نیز موجود بود. یک سیستم تشخیصی به تازگی توسعه یافته که قدر بود تا کرونا ویروس در کمتر از شش ساعت را کشف کند، در۵۰  مرکز درمانی تعیین شده در دسترس قرار گرفت. دولت کره، اگرچه از زمان شیوع  ویروس در ووهان در ماه دسامبر، هوشیار بود، اما با این حال نتوانست، جلوی ورود کروناویروس را به این کشور بگیرد، زیرا هزاران بازدید کننده چینی در آستانه سال قبلاً وارد کره شدند. دولت از آن زمان تاکنون به سرعت در حال تحقیق در مورد تماس افراد مشکوک و آلوده و پاک سازی محیط در نزدیکی مکان‌هایی بود که توسط چنین افرادی بازدید شده بود. از افراد مقیم مناطق Daegu  و Gyeongbuk  خواسته شده است که از حضور در اجتماعات عمومی خودداری کنند و محدودیت‌هایی در مورد حرکت آنها اعمال شد. علاوه بر این ، افتتاح مدارس تا یک هفته به تعویق افتاد. کابینه کره جنوبی در اسفند ماه، قوانین پزشکی جدیدی را به تصویب رساند که به مقامات اجازه می‌داد تا افراد مظنون به کروناویروس را که با دولت همکاری نمی‌کنند، برای آزمایش، تحت پیگرد قانونی قرار دهند. قانون اصلاح شده همچنین به مردم اجازه می‌داد تا از ورود افرادی که به بیماری کروناویروس مبتلا شده‌اند یا مظنون به بیماری هستند، امتناع ورزند. علاوه بر این، قوانین جدید به دولت اجازه داد تا صادرات یا انتقال ماسک و موارد دیگر را ممنوع اعلام کند. کره جنوبی در ابتدا شروع به قرنطینه کردن مسافران بازگشته از چین کرد، اما این عمل را برای کسانی که از هنگ کنگ و ماکائو نیز برگشته بودند، ادامه داد. همچنین اسفتاده از کالترا ، یک داروی HIV که توسط شرکت دارویی Abbvie ساخته شده است، برای معالجه یک بیمار کره جنوبی مورد استفاده قرار گرفت. این درمان باعث کاهش عفونت در بیمار می‌شود و به صورت گسترده در اختیار کادر قرار می‌گیرد.

چه بر سر اقتصاد کره آمد؟

دولت کره جنوبی مانند بسیاری از کشورها تمهیدات اقتصادی خاصی برای مقابله با کرونا به کار گرفت.

دولت به کارفرمایان توصیه کرده است که کارمندان خود را دورکاری مجاب کرده و ۱۴ روز نیز مرخصی به آن ها اعطا کند. آژانس رتبه بندی اعتباری پیش بینی قبلی رشد اقتصادی کره را از ۲.۱ درصد به ۱.۹ درصد ناشی از تأثیر COVID-19  کاهش داد. این در حالی است که کاهش بیشتر آن نیز احتمال دارد. بانک جهانی خاطرنشان کرد که اقتصاد کره جنوبی می تواند ۴.۹ درصد کاهش صادرات داشته باشد. صادرات کره به دلیل تعداد کمتر روز کار در ژانویه امسال نسبت به سال گذشته ۶ درصد کاهش یافته است. انتشار نگرانی‌های گسترده جامعه از COVID-19  که منجر به تعطیلی کار و پایین آمدن تولید صنعتی می‌شود، صادرات کره را بیش از پیش تهدید می‌کند. سازمان جهانگردی کره اعلام کرد که میزان شیوع کرونا، تأثیر منفی بر صنعت مسافرتی کره، به ویژه حمل و نقل هوایی خواهد گذاشت. به گفته کایل فریر، مدیر امور دانشگاهی، گردشگران چینی بیش از ۱۱.۵ میلیارد دلار به اقتصاد کره کمک می‌کنند. لغو تور و تعلیق پروازها به چین، ضرر قابل توجهی را برای اقتصاد کره ایجاد خواهد کرد. پیش بینی می‌شود گردشگران ورودی به کره شاهد افت قابل توجهی باشند.

خودروساز کره‌ای هیوندا موتور، به ​​دلیل کمبود قطعات خودرو که ناشی از کاهش تولید توسط تأمین کنندگان آن در قطب تولید چینی است ، در معرض خسارت‌های سنگین قرار دارد. به گزارش رویترز، کره جنوبی تقریبا ۴۰ درصد از تولید جهانی هیوندای را تشکیل می‌دهد. هیوندای از بهمن ماه، از توقف در کارخانه تولید اولسان خود در کره جنوبی خبر داد.

هیوندای به دلیل توقف کار، میزان درآمد فروش را تقریباً تا ۴۴ درصد کاهش تخمین زده است. این شرکت درآمد فروش را به ۳۵.۸۵  میلیون دلار کاهش می‌دهد. کل درآمد فروش هیوندای از کره جنوبی در سال مالی ۲۰۱۸  حدود۸۰ میلیون دلار بوده است. کل فروش این شرکت در ماه مارس، ۲۱ درصد کاهش یافته است.

در همین حال سامسونگ کمک مالی ۲۴ میلیون دلاری خود را در قالب تجهیزات پزشکی و مایحتاج روزانه برای پشتیبانی از مناطق آسیب دیده اعلام کرده است. این هدایا به انجمن ملی امداد رسانی در برابر بلایای طبیعی ارائه شده است. سامسونگ همچنین برای تثبیت عملکرد خود در حین وقوع کورونا ویروس، یک تریلیون وون (۸۲۴ میلیون دلار) در حمایت از شرکت‌های همکار خود اعلام آمادگی کرد.

دولت همچنین نرخ كاهش هزینه اجاره بها را برای ۵۰ درصد در كسب و كارهایی كه خارج از فرودگاه‌ها و خرده فروشان بدون وظیفه فعالیت می‌كنند ، برای حمایت از این مشاغل در میان همه گیری ویروس تعیین كرده است. علاوه بر این، ۴۲۰ میلیارد دلار برای فروشندگان کوچک و اپراتورهای تجهیزات ارتباطی پیش بینی شده است. در طول هفتمین نشست وزیران اقتصاد ، دولت کره اعلام کرد که برای رونق بخشیدن به اقتصاد خود از دولت‌های محلی درون جمهوری پشتیبانی خواهد کرد. برخی از اقدامات فوری برنامه ریزی شده برای حمایت از اقتصاد و مشاغل محلی به شرح زیر است:

  • برای حمایت از پیشگیری و کنترل کرونا، ۱۳۶ میلیارد دلار برای دولت‌های محلی
  • کمک‌های اضطراری ۳۹ میلیارد دلار به مشاغل کوچک برای جلوگیری از ورشکستگی
  • بسته ۹.۳ میلیارد دلاری برای مشاغل کوچک و امکان وام با  نرخ بهره ۱.۵ درصد

این مجموعه اقدامات دولت کره جنوبی حالا نه تنها این کشور را از معرض یک همه گیری کشنده تا حد زیادی دور نگاه داشت که حتی اقتصاد این کشور را نیز از آسیبی بلند مدت، حفظ کرد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.