اقتصادِ نشر بر مدار ٢۰۰ میلیارد تومان!

گردش مالی حوزه نشر و کتاب با تمرکز بر مهم ترین رویداد های این حوزه در سال ٩٨ بررسی شد

این روزها، انتهای هر خبری را که دنبال کنید، رد و نشانی از کرونا؛ همان ویروس مرگبار چینی خواهید یافت. احتمالا اعضای مشغول در هر حوزه، از تاثیرات سوء این ویروس بر حال و آینده فعالیت خود می نویسند و از افق های نامعلوم پیشِ رو اظهار نگرانی خواند کرد.
با این حال در میان همین اخبار، موارد مهمی دیگری هم هست که نیاز به بررسی و واکاوی دارد، یکی از این اخبار گردش مالی ٢۰۰ میلیارد تومانی در حوزه نشر و کتاب است.
به طور کلی اگر بخواهیم اطلاعاتی از گردش مالی هر حوزه بدست آوریم ، به راحتی به مقصد نخواهیم رسید، این مسأله ای نیست که مدیر و یا مسئول هر حوزه ای آن را به همراه ریز عملکرد منتشر کند.
مگر اینکه در گوشه ای از یک مصاحبه، به صورت کلی به آن اشاره کند اما موضوع گسترش نیابد!
در همین راستا وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در اختتامیه سی و هفتمین جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و بیست و هفتمین جایزه جهانی کتاب سال که در ۱۶ بهمن سال ٩٨ برگزار شده بود، اظهار کرد که نمایشگاه کتاب تهران و ٢٣ نمایشگاه استانی که در سال ٩٨ برگزار شد، حاکی از ٢۰۰ میلیارد تومان گردش سرمایه در این حوزه دارد.

با این حال اگر پای صحبت های اهالی نشر بنشینید، از گرانی کاغذ و متریال تا از دست رفتن فرصت فروش بهار و تاثیر عقب افتادن نمایشگاه کتاب، خط اصلی چالش ها و دغدغه هایشان است فارغ از آنکه گردش مالی حوزه ای که در آن فعالیت می کنند دقیقا برابر با حوزه هنرهای تجسمی است؛ حوزه ای که یکی از بازوهای مهم اقتصاد هنر محسوب می شود.
اما نشر در سال گذشته چه روزهایی را به خود دید که ثمره آن دخل ٢۰۰ میلیارد تومانی شد ؟

گردش و تراکنش مالی ۱۱٧ میلیارد تومانی در فروردین

نمایشگاه کتاب، احتمالا قطب اصلی همان گردش مالی است که وزیر ارشاد به آن اشاره کرد. سی و دومین دوره از این نمایشگاه در روزهای میانی بهار ٩٨ و در ۱۱۰ هزار متر مربعی که مسئولین مصلی برای این رویداد در نظر گرفته بودند برگزار شد.
در این فضا ٢٣٩٨ ناشر داخلی و ٨۰ ناشر خارجی با ۴٣٧ هزار عنوان کتاب در ۵۵۰۰ متر مربع غرفه حاض شدند.
طبق اعلام مسئولان این نمایشگاه، در هزینه اجرای این دوره در مقایسه با دوره قبل یک میلیارد و ٢۰۰ میلیون تومان صرفه‌جویی شد؛ یعنی با ۱٧ میلیارد و ٩۰۰ میلیون تومان به انجام رسید. ضمن اینکه اینم دوره از نمایشگاه کتاب، اختتامیه نداشت.

در روزهایی که هنوز جهان درگیر یک ویروس مرگبار از چین آمده ، نشده بود، چشم‌بادامی‌های این کشور مهمان ویژه سی‌و‌دومین دوره نمایشگاه بودند و با حضور هیات ۱۵۰ نفری، شامل ٧٨ ناشر همچنین ۵۰ کارشناس در سی‌ودومین نمایشگاه کتاب تهران فعالیت داشتند.

همچنین طبق گزارش خبرگزاری کتاب، نمایش ۱۵ هزار عنوان کتاب در این غرفه نیز قابل‌ توجه بود و در نهایت در این دوره بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان تراکنش مالی صورت گرفت.

تثبیت بانک عامل و بازبینی آئین‌نامه نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران

برای بازبینی آئین‌نامه اجرای نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ، تلاش های بسیاری انجام شد. طبق گزارش ایبنا، پس از برگزاری نشست‌های مفصل کارگروه تخصصی متشکل از نمایندگان معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران و همچنین اصناف مربوط، این اتفاق میسر شد.
رویداد دیگر کتاب و نشر که در نیمه نخست سال ٩٨ انجام شد انتخاب بانک صادرات برای سال چهارم متوالی به عنوان بانک عامل نمایشگاه کتاب بود. لازم به ذکر است که پیشتر، بانک شهر این مسئولیت را برعهده داشت.

مشارکت شهرداری و خانه کتاب برای تابستان نشر

تابستانه کتاب ٩٨ یکی از رویداد های مهم حوزه نشر در سال گذشته بود که موسسه خانه کتاب آن را با مشارکت ۶۶۰ کتاب‌فروش از سراسر کشور برگزار کرد. در این میان بیشترین مشارکت در این طرح را ، استان های تهران با ثبت‌نام ۹۷ کتاب‌فروشی، اصفهان با ۸۰ کتاب‌فروشی و خراسان رضوی با ۶۶ کتاب‌فروشی داشته‌اند.
نکته جالب این رویداد، تخفیف ٢۵ درصدی کتاب‌های تالیفی و ۱۵ درصدی کتاب‌های ترجمه بود که علاقمندان کتاب را بیش از پیش از این رویداد راضی کرد.
البته در این طرح، سقف مجاز خرید برای هر خریدار حداکثر ۱۲۰ هزار تومان بود که نسبت به دوره‌های پیشین، ٢۰ درصد افزایش داشت. در نهایت طبق اعلام خانه کتاب، رکورد فروش ۱۱ میلیارد و ۵۰٨ میلیون و ۴٩۰ هزار ریال کتاب در تابستانه ثبت شد.

بازگشایی کتابخانه ۱۵٢ میلیارد ریالی در پایتخت

کتابخانه عمومی پارک شهر تهران، شهریور سال گذشته با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور افتتاح شد. این کتابخانه قدیمی پایتخت که مدتی به‌دلیل عملیات عمرانی تعطیل بود، بعد از ۵۰ سال با اعتبار ۱۵۲ میلیارد ریال طی بازسازی شد.

فرازِ فروش در طرح پاییزه کتاب با مشارکت ٣۰۰ میلیونی دو شهرداری

در طرح پاییزه اما ۶۰۸ کتاب‌فروشی عضو طرح شامل ۱۳۱ کتاب‌فروشی در شهرستانی و ۴۷۵ کتاب‌فروشی در مراکز استان مشارکت داشتند. این طرح همزمان با بیست‌و‌هفتمین دوره هفته کتاب در سراسر ایران برگزار شد. براساس آمار، ۳۲۱هزار و ۸۲ نسخه کتاب به مبلغ ۹۸ میلیارد و ۶۱۳ میلیون و ۹۶ هزار و ۳۹۷ ریال از سوی ۶۵هزار و ۳۴۷نفر در قالب پاییز، خریداری شد.
مشارکت دو شهرداری تهران و مشهد، مهم‌ترین وجه تمایز این دوره از طرح‌های حمایتی بود. شهرداری تهران بیش از ٣۰۰ میلیون تومان در این طرح مشارکت داشت.

پرداخت وام به اهل قلم

از سال های ابتدایی دهه نود، بحث هایی برای پرداخت تمهیدات به اهالی قلم انجام می شد و به سرانجام نمی رسید. در نهایت در نیمه دوم سال ٩٨ به این وعده ها جامه عمل پوشانده شد و نوسسه خانه کتاب، برنامه ریزی هایی برای تکریم اهل قلم و پرداخت وام به آن‌ها با همراهی بانک صادرات
انجام داد. براین اساس مقرر شد تا به پدید‌آورندگان آثار مکتوب شامل مولف، مترجم، مصحح و همچنین افرادی که نقشی در تولید اثر داشته‌اند؛ از‌جمله ویراستاران و تصویر‌گران، وام پرداخت شود.

براساس ضوابط، برای افراد واجد شرایط ٢۰، ٣۰ و ٩۰ میلیون تومان وام درنظر گرفته شد که در مجموع ۱۱٧۴ نفر برای دریافت این وام از سراسر کشور ثبت نام کردند.

لغو معافیت از مالیات در یک قدمی فعالان نشر

در روزهای میانی آبان که خبر تصمیم دولت مبنی بر لغو معافیت مالیاتی اصحاب فرهنگ و هنر مطرح شد، بسیاری از اهالی این عرصه به ویژه حوزه نشر را با نگرانی فراوان مواجه کرد. در نهایت واکنش ها در سطح گسترده موجب شد که طبق دستور رییس سازمان برنامه وبودجه، فعالیت‌های انتشاراتی، مطبوعاتی، فرهنگی و هنری در لایحه بودجه سال آینده مشمول معافیت ۱۰۰ درصدی مالیاتی شوند.
با این حال مجلس شورای اسلامی به لغو معافیت مالیاتی موسسات کمک آموزشی و کنکور نیز رای داد؛ یعنی آسیب ناپذیر ترین شاخه از نشر در ایران!

در ده ماهه ابتدایی سال ٩٨ بیش از ٨٣ هزار عنوان کتاب چاپ شد که ۱٣ درصد بیشتر از سال گذشته است. همچنین تیراژ کل نیز ۱٢۱ میلیون نسخه است که ۱۵ درصد بیشتر از سال گذشته است. این افزایش های درصدی اما در ماه پایانی سال ٩٨، با ورود کرونا به کشور و تعطیلی مشاغل تا لحظه نگارش این گزارش، قطعا در سال جاری روند متفاوتی را طی خواهد کرد.
در حال حاضر کرونا، اصلی ترین رویداد حوزه نشر یعنی نمایشگاه سالانه کتاب را در وضعیت نامعلومی قرار داده و ناشران چشم انتظار را غافلگیر کرده است. براساس آخرین آمار ٢٣۰۶ ناشر برای حضور در این رویداد ثبت‌نام کرده‌اند که این رقم، رشد ۵ درصدی در مقایسه با دوره قبل را نشان می‌‌دهد اما سرنوشت آن کماکان در هاله ای از ابهام قرار دارد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.