سقوط نفت در پی مشاجره قدرت ها

همزمان با تعویق نشست اوپک قیمت نفت کاهش یافت/ کارشناسان معتقدند با برگزاری نشست اوپک ، قیمت نفت روند صعودی خواهد یافت

قیمت نفت در معاملات روز دوشنبه بازار جهانی در پی به تاخیر افتادن نشست تولیدکنندگان اوپک پلاس برای مذاکره در خصوص کاهش تولید در بحبوحه شیوع ویروس کرونا و نابودی تقاضا، بیش از یک دلار کاهش پیدا کرد.

بهای معاملات آتی نفت برنت یک دلار و ۲۹ سنت معادل ۳.۸ درصد کاهش یافت و به ۳۲ دلار و ۸۲ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریکا یک دلار و ۶۶ سنت معادل ۵.۹ درصد کاهش پیدا کرد و به ۲۶ دلار و ۶۸ سنت در هر بشکه رسید.

قیمت های نفت هفته گذشته تحت تاثیر امیدواری به انعقاد پیمان جدید محدودیت عرضه میان اوپک و متحدانش برای کاهش تولید حداقل ۱۰ میلیون بشکه در روز با بزرگ ترین رشد هفتگی خود تاکنون رو به رو شدند.

شاخص های قیمت نفت در ماه مارس به دلیل شیوع گسترده ویروس کرونا و جنگ نفتی میان عربستان سعودی و روسیه، به شدت کاهش یافته و 55 درصد سقوط کرد.

مشاجره بر سر مقصر

دیدار تولیدکنندگان بزرگ نفت در روز دوشنبه نیز به دلیل مشاجره بر سر اینکه مقصر ریزش قیمت نفت کیست، به پنج شنبه موکول شد. برخی از جامعه شناسان، دولتمردان قدرت ها را به کودکانی خردسال تشبیه می کنند که ابزارهای اقتصادی و سیاسی ونظامی را مانند اسباب بازی می بینند. لجبازی های دولتمردان و روسای روسیه، عربستان و آمریکا حاکی از آن است که این تشبیهات چندان هم غلط نیستند.

دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا تهدید کرد اگر لازم باشد برای حمایت از صنعت نفت کشورش، روی واردات نفت تعرفه وضع خواهد کرد.

درخواست مذاکره قدرت ها

فاتح بیرول، مدیر آژانس بین المللی انرژی اظهار کرد که حتی در صورت کاهش تولید ۱۰ میلیون بشکه در روز، ذخایر نفت در سه ماهه دوم امسال به میزان ۱۵ میلیون بشکه در روز افزایش پیدا خواهند کرد. او از اقتصادهای ثروتمند جهان خواست درباره راههای گسترده تثبیت بازارهای نفت مذاکره کنند.

به گفته رابرت مک نالی، رییس گروه راپیدان انرژی، اقدام عربستان سعودی در به تاخیر انداختن انتشار قیمت فروش رسمی نفت خود نشان می دهد که این کشور پیش از توافق احتمالی با سایر تولیدکنندگان، مایل نیست بازار را از عرضه ارزان لبریز کند.

عربستان اعلام قیمت فروش نفت خود را تا جمعه به تاخیر انداخته تا نتیجه نشست اوپک و متحدانش در خصوص کاهش تولید مشخص شود.

روند عرضه محدود شده است

به گزارش رویترز، سقوط تاریخی قیمتها باعث شده است تولیدکنندگان روند عرضه خود را محدود کنند. طبق گزارش شرکت خدمات انرژی بیکرهیوز، شمار دکلهای حفاری نفت آمریکا در هفته منتهی به سوم آوریل ۶۲ حلقه کاهش یافت که بزرگترین کاهش هفتگی در پنج سال گذشته بود و شمار دکلها به ۵۶۲ حلقه رسید که پایینترین حد از مارس سال ۲۰۱۷ بود. شمار دکلهای حفاری نفت که معیاری برای سنجش تولید آتی است، ۳۲ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش نشان می دهد. شرکت دولتی پتروبراس برزیل هم کاهش تولید خود را دو برابر کرده و به ۲۰۰ هزار بشکه در روز رسانده که معادل شش درصد تولید این شرکت است.

قیمت گاز نیز روند کاهشی در پیش گرفته است

قیمت گاز نیز مانند نفت روند کاهشی در پیش گرفته است و مصرف آن نیز به شدت کاهش یافته است. کارشناسان هیچ افق روشنی برای افزایش قیمت گاز تصور نمی کنند.

«حسن مرادی»، کارشناس نفت و انرژی به «فراز» گفت: «با توجه به عدم توافق اوپک در برگزاری جلسه وبینار و به تعویق افتادن آن، احتمال توافق بر سر قیمت نفت در حال حاضر از دست رفته و قیمت ها حدود 8 تا 9 درصد کاهش یافته اند.»

او در رابطه با قیمت گاز بیان کرد: «با توجه به اینکه فصل سرما تمام شده، مصارف خانگی گاز کاهش می یابد و مصرف اتومبیل ها نیز روند کاهشی در پیش گرفته است. از سویی دیگر مصرف گاز هم تابعی از مصرف نفت است.»

مرادی افزود: «در شرایط فعلی نمی توان روند افزایشی برای قیمت گاز پیش بینی کرد. قیمت گاز هم روند کاهشی را در پیش خواهد گرفت.»

او در رابطه با وضعیت قیمت نفت طی روزهای آینده گفت: «قیمت نفت بستگی به این دارد که اوپک روزی را برای برگزاری وبینار اعلام کند، اگر روزی مشخص شود احتمال اینکه قیمت نفت افزایش یابد زیاد است.»

این کارشناس نفت و انرژی در رابطه با احتمال توافق روسیه و عربستان بر سر قیمت نفت بیان کرد: «هردوی این کشورها به شدت آسیب دیده اند. پوتین با ترامپ، رییس جمهور آمریکا در رابطه با پایدار کردن قیمت نفت گفتگو کرده است.»

او تاکید کرد: «تولید نفت از سوی شل با وجود اینکه قیمت نفت کمتر از 40 دلار باشد مقرون به صرفه نیست. بنابراین اگر قیمت نفت کمتر از 40 دلار باشد، شل از چرخه تولید خارج می شود.»

تمامی کشورهای تولیدکننده نفت در دنیا به دلیل کاهش قیمت نفت متضرر شده اند و با اینهمه هیچ اقدام موثریس برای کنترل قیمت و افزایش آن انجام نمی شود.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.