رشد بورس های جهانی به جز آمریکا

شاخص های جهانی بورس به مسیر صعود بازگشتند اما شاخص های آمریکا اکثرا منفی و در حال ریزش هستند

شاخص های سهام جهانی، امروز رشد کرده‌اند. از هفته جاری انتشار گزارش مالی شرکت‌های سهامی شروع می‌شود و تا سه هفته آینده هم ادامه خواهد یافت. درحالی‌که بسیاری از سرمایه‌گذاران انتظار عملکرد ضعیف شرکت‌های سهامی را دارند، اما جریانات ریسک‌پذیری را در بازارهای سهام شاهد هستیم. شاید به این خاطر که بسیاری از کشورهای درگیر با ویروس کرونا در حال برنامه‌ریزی برای برداشتن محدودیت‌های اجتماعی هستند.
شاخص سهام Stoxx Europe 600 از محدوده سبز رنگ بازگشایی شده و ۲۰ درصد از کف قیمتی سال ۲۰۲۰ فاصله گرفته است. هر سه شاخص آتی سهام آمریکا هم از بازگشایی مثبت بورس سهام وال استریت حکایت دارند. سرمایه‌گذاران منتظر گزارش درآمدی شرکت‌های JPMorgan Chase و Wells Fargo هستند. در آسیا هم شاهد رشد بازارهای سهام منطقه‌ای بودیم. با این حال حجم معاملات در آسیا ۳۰ درصد کمتر از حد نرمال بود.
گلدمن ساکس پیش‌بینی کرده که اقتصاد کشورهای پیشرفته در فصل دوم سال ۲۰۲۰ تقریبا ۳۵ درصد نسبت به سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۰ افت خواهند کرد. در همین حال سرمایه‌گذاران نیم‌نگاهی هم به شروع فعالیت‌های تجاری و اقتصادی در کشورهای قرنطینه شده دارند. فرانسه و هند قرار است محدودیت‌های اجتماعی را تمدید کنند، اما سایر کشورها مثل آلمان و انگلستان نسبت به تمدید محدودیت‌ها شک دارند. در اروپا شاخص SX5E:IND با رشد 0.56 درصدی به 2.908 یورو رسید.

 رشد شاخص های آسیایی

با وجود اینکه ویروس کرونا بر اقتصاد جهانی آسیب زده و سرمایه‌گذاران برای انتشار گزارش‌های مالی شرکت‌های سهامی آماده می‌شوند، شاهد رشد شاخص‌های سهام جهانی هستیم. در آسیا بازارهای سهام منطقه‌ای در محدوده مثبتی قرار دارند و شاخص‌های آتی سهام آمریکا هم رشد کرده‌اند. این در حالی است که دیشب شاخص‌های داوجونز (Dow Jones) و S&P 500 آمریکا در محدوده منفی بسته شدند. امروز داده‌های اقتصادی چین منتشر شده‌اند. شاخص صادرات چین (بر اساس یوان چین نه دلار آمریکا) کمتر از انتظارات بازار افت کرده و به همین دلیل موجب خوش‌بینی سرمایه‌گذاران شده است.
همچنین آمار مبتلایان به ویروس کرونا در اکثر کشورهای دنیا هم سیر نزولی پیدا کرده است. در بازار فارکس شاهد تضعیف ارزش دلار آمریکا هستیم و در این میان دلار استرالیا رشد خوبی را تجربه کرده است. اونس طلای جهانی هم در اولین روز معاملاتی هفته از ۱۷۰۰ دلار عبور کرد. در حال حاضر اونس طلا با مقاومت ۱۷۲۵ دلاری مواجه است. از این هفته گزارش مالی شرکت‌های سهامی منتشر خواهد شد و سرمایه‌گذاران می‌خواهند بدانند که ویروس کرونا چقدر بر سودآوری شرکت‌ها آسیب زده است. در همین حال کشورهای دنیا با مسئله جدیدی روبرو شده‌اند. هنوز بسیاری از کشورهای آلوده به ویروس کرونا نمی‌توانند زمان کاهش محدودیت‌های تردد را تعیین کنند.

آمریکا همچنان در حال سقوط

بیشتر شاخص های آمریکا امروز با افت قیمت مواجه بودند.

شاخص داوجونز با افت 1.39 درصدی همراه بود و به 23.390 دلار رسید. شاخص S&P 500 Index نیز با کاهش 1.01 واحدی مواجه بوده و به 2.761 دلار رسید.

سهام نزدک اما با رشد 0.48 درصدی به 8.192 دلار رسید. شاخص NYA:INDنیز با افت 1.68 درصدی به 10.949 واحد دلار رسید.

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.