نوسان و سقوط نفت

با وجود توافق های اوپک پلاس مبنی بر کاهش 10 میلیون بشکه نفت روزانه، قیمت نفت پس از یک جهش کوتاه دوباره افت کرد

قیمت نفت که روز را با رشد آغاز کرده بود افت کرد و بعد از آن که گزارش آژانس بین‌المللی انرژی مبنی بر افت 9.3 میلیون بشکه‌ای میانگین تقاضا منتشر شد،‌ سقوط کرد و نفت آمریکا به زیر 20 دلار در هر بشکه رفت.

آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش امروز خود اعلام کرد که تقاضای نفت در سال جاری میلادی به طور متوسط 9.3 میلیون بشکه در روز کاهش خواهد داشت.

بر اساس این گزارش اگرچه بیشترین کاهش تقاضا در ماه آوریل(ماه جاری میلادی)‌ با افتی 30 میلیون بشکه ای اتفاق افتاده اما تا پایان سال روند تقاضا نسبت به سال گذشته منفی باقی می‌ماند.

گزارش آژانس بین‌المللی انرژی نشان می‌دهد که تا پایان بهار نمی‌توان انتظار تغییر محسوسی در تقاضا را داشت اما به مرور در تابستان و بعد از آن پاییز می‌توان منتظر بود که تقاضای منفی نفت به زیر 5 میلیون بشکه در روز برسد.

آژانس بین‌المللی انرژی بر اساس این پیش‌بینی خوشبین است که با نزدیک شدن به فصول سرد سال در نیمه شمالی جهان و البته کنترل ویروس کرونا، ‌در اواخر سال میلادی 2020،‌ تقاضای منفی نفت به صفر نزدیک شود.

این پیش‌بینی باعث شد تا قیمت نفت در بازار امروز در حالی که سعی داشت تا بخشی از افت دیروز را جبران کند، ‌دوباره روند نزولی به خود بگیرد و پایین بیاید.

قیمت نفت برنت با این پیش‌بینی کاهش 3.8 درصدی را تجربه کرد و در مجموع امروز بیش از 5 درصد پایین آمد تا به قیمت 28 دلار و 46 سنت معامله شود.

نفت شاخص آمریکا نیز با کاهشی 3.2 درصدی به قیمت 19 دلار و 46 سنت در هر بشکه رسید.

نگرانی نسبت به وضعیت اقتصاد جهانی با توجه به پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول درباره کوچک شدن 3 درصدی اقتصاد دنیا باعث شده تا امید به افزایش تقاضای نفت هر روز کمتر شود. بر اساس توافق اوپک پلاس قرار شد تولید نفت روزانه 10 میلیون بشکه کاهش یابد اما این اقدام هم در افزیش قیمت نفت موثر واقع نشد.

قیمت نفت تا پایان ۲۰۲۰ به ۴۵ دلار می رسد

مدیر عامل شرکت گازپروم نفت روسیه گفت اگر آمریکا تعطیلی های ملی را کاهش دهد و تقاضای نفت افزایش پیدا کند، قیمت نفت می‌تواند در پایان سال میلادی جاری به ۴۰ تا ۴۵ دلار در هر بشکه برسد.

به گزارش  اویل پرایس، مدیر عامل شرکت گازپروم نفت روسیه گفت اگر آمریکا تعطیلی های ملی را کاهش دهد و تقاضای نفت افزایش پیدا کند، قیمت نفت می‌تواند در پایان سال میلادی جاری به 40 تا 45 دلار در هر بشکه برسد.

الکساندر دیوکوف گفت:« این یک سناریوی خوشبینانه است که بر اساس بهبود فعالیت های اقتصادی در نیمه دوم سال میلادی جاری طرح ریزی شده است. وی گفت در حال حاضر پیش بینی شرایط تقاضای نفت آسان نیست و انتظار یک افزایش زیاد در قیمت کاملا غیر واقعی به نظر می رسد.»

دیوکوف در پاسخ به سوالی در مورد قرارداد اوپک و متحدانش که این بار سایر تولید کنندگان مثل برزیل، نروژ و آمریکا هم به آن پیوسته اند گفت:« هنوز برای اعلام موفقیت زود است. وی اشاره کرد کاهش تولید برای تمام تولیدکنندگان ضروری است.»

اوپک و متحدانش توافق کرده‌اند 9.7 میلیون بشکه در روز نفت را از اول ماه مه از بازارهای جهانی  خارج کنند. این کاهش تولید دو ماه ادامه خواهد داشت و پس از آن 7.7 میلیون بشکه در روز تا پایان 2020 از تولید نفت دنیا کم می شود. بعد، این کاهش تولید به 5.8 میلیون بشکه در روز می رسد که تا آوریل 2022 برقرار خواهد بود.

دیوکوف گفت سهم روسیه از این قرارداد جدید کاهش تولید 18 درصد است و اضافه کرد این همان سهمیه ای است که روسیه در قرارداد اول کاهش تولید اوپک و متحدانش داشت. با اضافه شدن شرکت کنندگان غیر اوپک جدید، سهم روسیه از کاهش کلی به کمتر از 15 درصد می‌رسد.

عکس العمل قیمت نفت به قرارداد کاهش تولید و توافق تولیدکنندگان نفت گروه 20 برای مشارکت در این قرارداد، بسیار ضعیف بود. قیمت شاخص نفت برنت در حال حاضر 32.22 دلار در هر بشکه است و نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا 22.72 دلار در هر بشکه معامله می‌شود که نشان می‌دهد بازیگران بازار هنوز هم نگران بخش تقاضا در معادله نفت هستند.

مدیرعامل گازپروم در مورد تقاضای نفت گفت وقت آن رسیده که نحوه اداره بازار نفت تغییر کند. او افزود:« در طولانی مدت، باید به جای تنظیم میانگین عرضه 5 ساله، افزایش تقاضای نفت را هدف قرار دهیم.»

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.