کرونا و آب؛ بحرانی در دل بحران!

وضعیت و سرانه مصرف آب کشور در سایه شیوع ویروس کووید19 بررسی شد

وضعیت آب بحرانی است! احتمالا کمتر کسی است که این سطر را میان اخباری که روزانه بررسی می کند، ندیده باشد . البته مشکل مانند سایر معضلات این مرز و بوم، زیرساختی است. شاید یکی از اصلی ترین دلایل بحران آب، بحران در مدیریت جامع آب هم باشد؛ چراکه جمعیت ایران طی ۴۰ سال گذشته دو برابر شده، اما میزان منابع آب تجدید پذیرش کاهش یافته و سیاست‌های مصرف آب در بخش‌های کشاورزی و شهری و صنعتی کاملا معیوب است. با این اوصاف طبیعی است که وضعیت آب به نقطه بحران برسد.
تمام این موارد باعث شده که در اوت ۲۰۱۹ برابر با مرداد ۱۳۹۸ طبق جدیدترین برآورد «مؤسسه منابع جهان» در «اطلس خطرات آبی»، ایران در رده چهارم بعد از قطر، اسرائیل و لبنان در نزدیک شدن به «روز آخر» یعنی روزی که منابع آب در آن ممکن است به پایان برسد، قرار گیرد. حالا هم که در کوران کرونا، زمزمه های بحران دوباره آب، نور علی نور است!

بحران آب تهران در کوران کرونا

باید گفت که شهر تهران، کمتر از ۱.۱ درصد از کل کشور را شامل می شود اما ٢۰ درصد از جمعیت و ۴۵ درصد از صنعت کشور را درخود جای داده است.
این در حالی است که هیچ رودخانه ای در مجاورت تهران قرار ندارد، براساس آخرین آمار ۶۴۰ میلیون متر مکعب آب پشت سدهای تامین کننده تهران وجود دارد که احتمالا برای مواجهه با ویروس کرونا در روزهای پایانی سال، روی آن حساب می شود. از طرفی ۳۰ درصد از تامین آب تهران از سفره های زیرزمینی و ۷۰ درصد از آب‌های سطحی است.

با این حال مصرف آب در تهران به حدی بحرانی شد که اداره آب و فاضلاب تهران اطلاعیه ای صادر کرد و از مردم خواست تا از مصارف غیرضروری آب خودداری کنند تا وضعیت آب بحرانی و مجبور به قطع نشوند.

در همین راستا محمدرضا بختیاری، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب در مصاحبه ای که روز یکشنبه ۲۴ فروردین با ایلنا انجام داده عنوان کرده است
که علیرغم سردی هوا، مصرف آب در تهران به میزانی معادل مصرف در روزهای گرم سال رسیده است. همچنین در فروردین ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۶ درصد افزایش مصرف آب گزارش شده است؛ رقم مصرف آب در سال گذشته در همین مدت ۲ میلیون و ۲۰۰ تا ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار متر مکعب بود اما اکنون به حدود ۳ میلیون متر مکعب رسیده است. یعنی بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار متر مکعب (۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیون لیتر) افزایش یافته که در تاریخ مصرف آب در تهران بی‌سابقه است.
آن طور که از داده ها پیداست، از ابتدای ورود کرونا، تقریبا هیچ روزی مصرف آب به زیر ۳ میلیون متر مکعب نرسیده است، یعنی معادل ۲۰ خرداد به بعد که هوا گرم و کولرها را روشن می‌شود، مصرف آب وجود دارد و این بدان معناست که از ابتدای اسفند ماه وارد پیک مصرف شده‌ایم.

در این میان و بر اساس آمار دیگری که شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور به تازگی منتشر کرده است ، میزان مصرف آب «شرب» در هفته اول فروردین‌ماه در کل کشور حدود ۱۴۵ میلیون مترمکعب بوده که این مقدار نسبت به زمان مشابه در سال قبل در استان‌های مختلف در برخی موارد تا حدود ۴۰ درصد افزایش داشته است؛ میزان مصرفی که مشابه مصرف پیک آب شرب در ماه تیر در کشور است.

آب بها تحت تاثیر کرونا

در حال حاضر متوسط آب‌بهای خانگی شهری در ایران حدود ۶۰۰ تومان به ازای هر متر مکعب است. این در حالی است که به گفته مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب تهران قیمت تمام‌شده تولید آب برای دولت حدود ۲۵۰۰ تومان است. یک حساب کتاب ساده نشان می دهد که اضافه مصرف ناشی از ویروس کرونا حدود ۷۵۰ میلیون تومان تمام می شود که دولت تنها ۱۸۰ میلیارد تومان آن را از مردم دریافت می کند و حدود۵۷۰ میلیون تومان آن در قالب یارانه آب پرداخت می شود.

رسِ آب در استان ها هم کشیده شد!

احتمالا مشکل اساسی بحران این روزهای آب در کشور این است که چون منابع آبی به درستی مدیریت نشده، آمادگی برای چنین مواقعی وجود ندارد.
مصرف آب نه تنها در تهران بلکه در سایر شهرستانهای ایران هم بعد از شیوع کرونا، رشد نجومی داشته است. برای مثال طبق گفته مدیر امور آب و فاضلاب استان کرمان، شیوع کرونا، مصرف آب در کرمان را ۴۰ درصد افزایش داده است.
در استان کرمانشاه نیز افزایش مصرف نزدیک به ٣۰ درصد گزارش شده است ضمن اینکه در این استان نیز مسئولان از قطع و کاهش فشار آب در برخی شهرها و مناطق گزارش داده‌اند.
در مازندران نیز که به عنوان یکی از استان‌های شمالی با تعداد بالای مبتلا به بیماری کرونا گزارش شده، مصرف آب به گفته استاندار تا ۴۰ درصد افزایش داشته است.
همچنین در بر اساس گزارش‌ها در استان همدان این افزایش مصرف ۱۰ درصد،‌ در قم ۱۲ درصد، در گیلان ۲۵ درصد،‌ در لرستان ۳۰ تا ۵۰ درصد و در قروین ۲۵ درصد گزارش شده است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.