هشدار امنیتی به انستیتو ووهان

گزارش واشنگتن پست از هشدارهای داده شده درباره مشکلات امنیتی در لابراتوار ووهان که بر روی ویروس کرونا تحقیق می کرد

صبا رضایی_ 2 سال پیش از آن که ویروس همه گیر کرونا در سراسر دنیا شایع شود، سفارت آمریکا از تجهیزات تحقیقاتی و آزمایشگاهی در شهر ووهان بارها بازدید کرده و دو هشدار رسمی را درباره شرایط نامناسب ایمنی آزمایشگاهی که مطالعات خطرناکی را درباره ویروس کرونای خفاش ها هدایت می کرد، به واشنگتن ارسال کرده است.

پیغام ها در رابطه با اینکه یک لابراتوار در ووهان منشا ویروس بوده یا خیر در دولت ایالات متحده به بحث گذاشته شدندو هنوز شواهد کافی وجود ندارد.

در ژانویه 2018 سفارت ایالات متحده آمریکا در پکن اقدام غیرمعمولی انجام داد و دیپلمات های علمی آمریکا را به انیستیتوی ویروس شناسی ووهان فرستادند. این لابراتوار به بالاترین سطح در میان مراکز تحقیقاتی زیست ایمنی تبدیل شده بود و به عنوان BSL-4 شناخته می شود. لابراتوار WIV اخباری به زبان انگلیسی منتشر کرد که بر  اساس آن آخرین ملاقات های هیات آمریکایی توسط جمیسون فوتس ژنرال کنسولگری در ووهان و ریک اشویتزر مشاور محیط زیست سفارتخانه هدایت می شد.

هفته گذشته WIV این گزارش را از وبسایت خود پاک کرد. اما در آرشیو اینترنت باقی ماند. آن چه مقامات آمریکایی در طول بازدیدهایشان متوجه شدند آن ها را نگران کرد به حدی که آنها دو تلگراف دیپلماتیک را به صورت تفکیک شده و حساس اما طبقه بندی نشده به واشنگتن فرستادند.

پیام ها درباره امنیت و مدیریت ضعیف لابراتوار WIV هشدار دادند و پیشنهاد دادند توجه و کمک بیشتری به این لابراتوار شود. اولین پیغام به نظر می رسد در رابطه با این امر نیز هشدار داد که لابراتوار WIV درباره ویروس کرونای خفاش هاتحقیق می کند و این ویروس قابل انتقال به انسان بوده و قابلیت همه گیری دارد.

حین ارتباط با دانشمندان در آزمایشگاه WIV، آنها متوجه شدند که لابراتوار جدید تکنسین ها و بازرسانی فاقد کارایی و شایستگی لازم دارد. این اظهارات در ژانویه 2018 مطرح شدند.

پیغام که پیش نویس آن از سوی دو مقام در حوزه محیط زیست، دانش و سلامت تهیه شد که دانشمندان و متخصصان لابراتوار WIV را از نزدیک ملاقات کرده بودند.

برای محققان چینی دستیارانی از لابراتوار ملی گالستون واقع در دانشگاه پزشکی تگزاس و دیگر سازمان های آمریکایی فرستاده شد. اما چینی ها درخواست کمک های بیشتری داشتند. در پیام ها عنوان شده بود که ایالات متحده آمریکا باید از لابراتوار ووهان بیشتر حمایت کند. به ویژه آن که تحقیق این لابراتوار درباره ویروس کرونای خفاش مهم و خطرناک بود.

همانگونه که در متن پیام ها آمده است، بازدیدکنندگان آمریکایی با «شی ژنگلی» رییس پروژه تحقیقاتی ملاقات کردند. او سال ها مقالاتی را درباره ویروس کرونای خفاش ها منتشر کرده بود. در نوامبر 2017، پیش از آنکه مقامات آمریکایی به دیدار با تیم شی بروند، او تحقیقی را منتشر کرده بود که نشان می دهد ردپای خفاش ها که آنها در غار استان یونان جمع آوری کرده بودند بسیار شبیه به گونه خفاشی است که منشا ویروس سارس در سال 2003 بود. مهمتر از همه در این نامه آمده است که محققان ثابت کرده اند که ویروس سارس مانند یعنی کرونا با ACE2 فعل و انفعالاتی دارد و گیرنده های انسان ویروس کرونا را شناسایی کرده است. در این یافته ها به شدت پیشنهاد شده است که ویروس سارس مانند(کرونا) از خفاش ها می تواند به انسان منتقل شده و موجب بروز بیماری شبیه به سارس در بدن انسان شود.

از منظر دورنمای سلامت عمومی این امر ممکن است نظارت بر بیماری کرونا را تداوم دهد. حتی در 2015 نیز دیگر دانشمندان معتقد بودند تیم شی دست به ریسکی غیر ضروری زده است.

مهلتی که به آن توجه نشد

در اکتبر 2014 دولت آمریکا مهلت قانونی را اعمال کرد برای یافته هایی که مرتبط با ویروس کشنده و مسری بود.

«ژیاوو کیانگ» ، دانشمند محقق در دانشکده اطلاعات دانشگاه برکلی کالیفرنیا می گوید: همانگونه که بارها اشاره شده است هیچ مدرکی در دست نیست که این ویروس که در تمام دنیا شیوع یافته است مهندسی شده منتشر شده باشد. دانشمندان موافقند که این ویروس از حیوانات به انسان منتقل شده است. اما این امر به معنای آن نیست که این ویروس از لابراتوار نیامده است، چراکه سال ها ویروس کرونای خفاشی در آن آزمایش می شده است.

او گفت: «پیغام به ما می گوید نگرانی هایی درباره امکان تهدید سلامت عمومی از تحقیقات این آزمایشگاه وجود داشت چراکه موارد حفاظتی و امنیتی در آن به میزان کافی رعایت نمی شد.»

همچنین نگرانی هایی درباره لابراتوار کنترل و پیشگیری از بیماری ها در نزدیکی ووهان وجود دارد که در حال اجرای سطح دوم تحقیقات زیست ایمنی است. این سطح از تحقیقات امنیت کمتری از استانداردهای سطح 4 دارد. این ادعا توسط انیستیتوی ووهان در لابراتوار ویرولوژی مطرح شده است. به گفته شیاوو دولت هنوز از پاسخگویی به سوالات اساسی درباره منشا ویروس کرونا امتناع می کند و در تلاش است هرگونه تحقیقی در رابطه با اینکه آزمایشگاه ووهان منشا شیوع این ویروس بوده یا خیر را سرکوب کند.

منابعی که با محتوای پیام های ارسال شده از سوی سفارت ایالات متحده آمریکا در چین مطلع بودند گفتند که منظور ارسال کنندگان این پیام ها،هشدار درباره نگرانی های موارد ایمنی در لابراتوار WIV به ویژه آن بخشی که درباره ویروس کرونا تحقیق می کردند، بود.

مقامات سفارتخانه خواستار توجه بیشتر ایالات متحده به این لابراتوار و حمایت های بیشتر برای کمک به رفع مشکلات آن شدند.

این یادداشت یک هشدار بود. یک مقام آمریکایی گفت:« آن ها در پیغام خود تمنا می کردند مردم به آن چه در جریان است توجه کنند.»

در جواب این پیام ها، هیچ دستیار جدیدی از سوی دولت ایالات متحده آمریکا ارسال نشد. در دوماه گذشته این پیغام ها دست به دست چرخید به طوری که مقامات دراینباره که منشا ویروس همه گیر این لابراتوار بوده و پاسخ ایالات متحده چه پیامدهایی برای این کشور دارد به مذاکره پرداختند. در قسمت مدیریت ترامپ، بسیاری از مقامات امنیتی ملی تردیدهایی دارند درباره اینکه لابراتوار WIV یا مرکز پیشگیری و کنترل بیماری های ووهان منشا شیوع ویروس کرونا بوده است.

بر اساس گزارش نیویورک تایمز، هیچ مدرکی مبنی بر این امر وجود ندارد. اما یک مقام ارشد مدیریتی به من گفته است پیغام ها مدرکی هستند برای این تئوری که احتمال شیوع همه گیر  کرونا نتیجه یک حادثه در لابراتوار ووهان بوده است. همانطور که همکار من دیوید ایگناتیوس عنوان کرده است داستان اصلی چین و ویروس کرونا از بازار غذاهای دریایی در ووهان شیوع یافته است، به نظر متزلزل و غیرقابل قبول می رسد.

تحقیقات متخصصان چینی که در ژانویه در لنسرت منتشر شد نشان می دهد که اولین بیمار که در اول دسامبر شناسایی شد، هیچ ارتباطی با بازار غذاهای دریایی نداشت. همانگونه که یک سوم از مبتلایان نیز رفت و آمدی به این بازار نداشتند. از سویی دیگر در این بازار خفاش فروخته نمی شود.

شی و دیگر محققان لابراتوار WIV قاطعانه این فرضیه را که این لابراتوار منشا ویروس کرونا بوده است را رد کرده اند. سوم فوریه تیم او اولین گزارش درباره اینکه ویروس کرونا از خفاش به انسان منتقل شده است را منتشر کرد.

آزمایشگاه شانگهای که ژنتیک ویروس کرونا را منتشر کرد در 11 ژانویه به منظور انجام اصلاحاتی بسته شد.بسیاری از پزشکان و روزنامه نگارانی که گزارش شیوع را منتشر کردند نیز ناپدید شده اند.

در 14 فوریه «شی جینپینگ»، رییس جمهور چین قانون زیست ایمنی جدیدی را وضع کرد.چهارشنبه سی ان ان گزارش کرد که دولت چین باید قبل از تحقیقی درباره منشا ویروس کرونا محدودیت های بسیاری را در نظر بگیرد.

«شیاوو» معتقد است ماجرا تنها درباره سرزنش کردن نیست. درک این امر که آغاز ویروس کرونا از کجا بود حیاتی است چراکه این امر می تواند اطلاعاتی به دست دهد تا بتوانیم از شیوع ویروس بعدی جلوگیری کنیم.دولت چین باید شفاف سازی کرده و به پرسش هایی درباره لابراتوار ووهان پاسخ دهد زیرا این پاسخ ها برای درک دانشمندان از این ویروس حیاتی است.
او گفت: «نمی دانیم منشا ویروس کرونا لابراتوار ووهان است یا خیر اما پیام ها درباره خطر هشدار می دهند. تصور نمی کنم این امر توهم توطئه باشد، به عقیده من یک پرسش مشروع است که باید درباره آن تحقیق شده و به آن پاسخ داده شود. تا دریابیم منشا این ویروس کجا بوده و از شیوع ویروس بعدی جلوگیری کنیم.»

واشنگتن پست
جاش راجین

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.