چالش چینی آمار

چین آمارهای کشته شدگان از کرونا را اصلاح کرد و تعداد آن را به دو برابر افزایش داد

مقامات ووهان واقع در مرکز چین جایی که نخستین بیمار مبتلا به کرونا در آنجا شناسایی شد امروز جمعه بعد از هفته ها، آمار مربوط به مرگ و میر و همچنین تعداد مبتلایان در این شهر را اصلاح کردند تعداد فوتی ها با افزایش ۱۲۹۰ نفری به سه هزار و ۸۶۹ تن و تعداد مبتلایان هم با افزایش ۳۲۵ نفری به ۵۰ هزار و ۳۳۳ تن رسید.

این روزها خبرهای عجیبی از چین به گوش می رسد؛ از ارسال تجهیزات آلوده به دیگر کشورها تا خبر تحقیق برروی ویروس کرونای خفاش ها و دریافت سرمایه آن از ایالات متحده آمریکا. خبرها حاکی از آن است که کیت های کرونا، ماسک ها و تجهیزات بهداشتی که چین به دیگر کشورها فرستاده است یا آلوده به ویروس بوده اند یا ناقص بوده و نتیجه تست ها نیز اشتباه بوده اند. از سویی دیگر بسیاری از کشورها مدعی شده اند که چین آماری غیرواقعی درباره میزان مرگ ومیر بر اثر ابتلا به کرونا منتشر کرده است و به همین دلیل این کشورها در مقابله با کرونا غافلگیر شده اند، چراکه هیچ یک از کشورهای دنیا توقع این میزان از مرگ ومیر بالا را نداشته اند. چین اکنون به آمار غیرواقعی خود اعتراف کرده است. مشابه اتفاقی که زمان شیوع ویروس سارس رخ داده بود، در ابتدا چین با افرادی که آمار ابتلا به این بیماری را منتشر می کردند برخورد کرد، سپس آمارهای دروغینی درباره میزان مبتلایان و درگذشتگان این ویروس منتشر کرد و در نهایت به آمارهای دروغین خود اعتراف کرد. البته درباره آمارهای منتشر شده از سوی وزارت بهداشت ایران نیز شک و شبهه هایی وجود داردو بسیاری معتقدند آمار مبتلایان و مرگ ومیر بر اثر کرونا بسیار بالاتر از آمارهای رسمی دولت است.

تا لحظه نگارش این گزارش، دو میلیون و 192 هزار و 474 نفر در دنیا به کرونا مبتلا شده و 147 هزار و 360 نفر نیز بر اثر ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داده اند.

اصلاح آمارها

مقامات ووهان واقع در مرکز چین جایی که نخستین بیمار مبتلا به کرونا در آنجا شناسایی شد روز جمعه بعد از هفته ها، آمار مربوط به مرگ و میر و همچنین تعداد مبتلایان در این شهر را اصلاح کردند تعداد فوتی ها با افزایش هزار و 290 نفری به سه هزار و ۸۶۹ تن و تعداد مبتلایان هم با افزایش ۳۲۵ نفری به ۵۰ هزار و ۳۳۳ تن رسید.
بر این اساس، آمار قربانیان کرونا در چین که برای هفته‌ها ثابت و حدود 3 هزار و 300  نفر بود امروز جمعه با افزایش ۱۲۹۰ نفر به 4 هزار و 600 تن رسید.
ستاد فرماندهی پیشگیری و مهار بیماری ویروس کرونا در شهر ووهان در مورد دلایل اصلاح آمار این شهر ۱۱ میلیون نفری با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد: در آغاز شیوع بیماری، شمار مبتلایان به سرعت افزایش یافت و سبب بروز کمبود منابع پزشکی و درمانی شد برخی مبتلایان قبل از رسیدن به بیمارستان در منازل خود جان باختند.
در این بیانیه آمده است: در دوره اوج درمان، کادرهای پزشکی سرگرم پذیرفتن و درمان مبتلایان بودند و مواردی از تأخیر،  کوتاهی و اشتباه در گزارش پیش آمده است.
در ادامه این بیانی آمده است: به دنبال افزایش شدید شمار نهادهای پزشکی و درمانگاه برای پذیرفتن مبتلایان از جمله بیمارستان های وابسته به وزارتخانه ها، استانها، شهرها و مناطق و همچنین بیمارستان های وابسته شرکت ها و بیمارستان های خصوصی و صحرایی، برخی از این بیمارستان ها به موقع به شبکه اطلاع رسانی شیوع بیماری نپیوسته و اطلاعات مربوطه را به موقع ارسال نکرده اند.
ستاد فرماندهی پیشگیری و مهار بیماری ویروس کرونا در شهر ووهان تاکید کرده است ما همیشه به جان مردم اولویت می دهیم خانواده ها و بستگان هر فردی که در اثر کرونا جان خود را از دست داده در سوگ او هستند و این اندوه و عزای عمیقی برای تمام شهر است. در اینجا از صمیم قلب با همه بستگان قربانیان بیماری کرونا همدردی می کنیم و سوگواری عمیق خود را نسبت به هموطنان قربانی و همچنین پرسنل پزشکی که در مبارزه با بیماری کرونا جان خود را از دست دادند، ابراز و اعلام می کنیم.
چین در روزهای گذشته با اتهام پنهانکاری و ارایه آمار غیرواقعی از سوی برخی کشورهای غربی مواجه شده بود.

چین همچنان دروغ می گوید
وزیر دفاع آمریکا،‌ روز پنج شنبه اعلام کرد رهبران این کشور درباره شیوع بیماری کرونا شفاف نبوده‌اند و حتی اعتمادی به این‌که اکنون نیز حقيقت را بگویند وجود ندارد. مارک اسپر گفت باور کردن اطلاعاتی که از سوی حزب کمونیست چین منتشر می‌شود، دشوار است. او افزود: «آن‌ها در حال گمراه کردن ما بوده‌اند، از آغاز این ویروس غیرشفاف بوده‌اند.»

درخواست تجدید نظر در قوانین کنترل کیفیت
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه گفت كه ایالات متحده از چین خواسته است تا در قوانین جدید كنترل كیفیت صادرات تجهیزات پزشکی و حفاظتی مورد نیاز برای مقابله با ویروس کرونا تجدید نظر كند تا اختلالی در صادرات به موقع این تجهیزات ایجاد نشود. چین جمعه هفته گذشته محدودیت‌های صادرات ماسک و سایر تجهیزات حفاظت شخصی را تشدید و این کالاهای صادراتی را مشمول بازرسی گمرکی اجباری کرد.
به گزارش رویترز چین در راستای تلاش متعادل کردن تقاضای جهانی برای تجهیزات حفاظت شخصی مورد استفاده برای مقابله با شیوع ویروس کرونا این مقررات جدید را اعلام کرده است تا مانع آن شود که تولیدات محصولات بی کیفیت و تایید نشده وارد بازار عرضه نشود. این اقدام پس از آن صورت گرفت که برخی کشورها از غیر استاندارد بودن محصولات پزشکی حفاظتی ساخت چین برای مقابله با ویروس کرونا شکایت کرده بودند. سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفته است: ما از تلاشها برای حصول اطمینان از کنترل کیفیت محصولات صادراتی قدردانی می کنیم. اما ما نمی خواهیم این مسئله مانعی برای صادرات به موقع تجهیزات مهم باشد. دولت ایالات متحده این نگرانی ها را با (چین) مطرح كرده است. ما درخواست کرده ایم که چین نسبت به این مقررات جدید تجدیدنظر کند و اجازه دهد تجهیزات حفاظت شخصی سریعا به ایالات متحده صادر شود.

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.