موج دوم گرانی خودرو در راه

قیمت خودرو در همان ابتدای بازگشایی پس از فاصله گذاری اجتماعی با گرانی شدید همراه بوده است

بازار خودرو امروز فعال شد و نمایشگاه داران نیز فعالیت خود را آغاز کردند. بازار خودرو کم دردسر نداشت، تحریم، تورم، افزایش نرخ ارز، قرار گرفتن در لیست سیاه FATF، کمبود منابع ارزی دولت. با اضافه شدن شیوع کرونا کلکسیون مشکلات این بازار تکمیل شد. کارشناسان معتقدند تا یک ماه آینده قیمت خودرو مساعد خواهد بود اما پس از آن قطعا شاهد افزایش قیمت خودرو خواهیم بود. دولت همواره در تعیین قیمت خودرو دخالت کرده و به صورت دستوری تلاش می کند قیمت ها از یک میزانی افزایش نیابد. اما امسال هزینه های خودروسازان به شدت افزایش یافته است، با وجود شیوع کرونا، واردات مواد اولیه و قطعه های مورد نیاز نیز بسیار مشکل است. از سویی دیگر منابع ارزی دولت محدود است. این عوامل موجب می شود قیمت خودرو افزایش یابد. با اینهمه قیمت خودرو در همان ابتدای فعالیت به شدت گران شده است و این امر اعتراض خریداران را در پی داشته است.

بازگشایی بازار خودرو

«سعید موتمنی» رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو درباره جدیدترین وضع بازار خودرو، گفت: «امروز نمایشگاه داران خودرو فعالیت خود را آغاز کردند. این بازار تاکنون شاهد افزایش ۱۰ درصدی قیمت خودروها نسبت به معاملات قبل بود که دلیل آن بازگشایی نمایندگی‌های  خودرو قبل از بازگشایی کار نمایشگاه داران بود.»

او بیان کرد: «نمایندگی‌ها از ۲۳ فروردین کار خود را آغاز کردند و محصولات خود را به صورت ویرایشی (کارتکس) به فروش رسانند. در این روش افرادی مجاز به خرید بوده اند که ۱۸ ماه از نمایندگی‌ها خرید نداشته اند و خودرویی تحویل نگرفته اند.»

رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو بیان کرد: «این دسته از افراد زمانی که خودرو خود را تحویل می‌گیرند ۳ میلیون تومان بیشتر آن را به نمایشگاه داران می‌فروشند که همین امر منجر به گران‌تر شدن خودروها شده است.»

موتمنی از قیمت خودروهای داخلی در بازار خبر داد و گفت: «پراید ۱۱۱، ۶۵ میلیون تومان، پراید ۱۵۱، ۷۰ میلیون تومان، پژو ۲۰۶ ساده ۱۲۶ میلیون تومان، پژو ۲۰۶ تیپ ۵ مدل ۹۹، ۱۴۲ میلیون تومان، پژو ۴۰۵، ۷۲ میلیون تومان، سمند ال ایکس ۷۴ میلیون تومان، ساینا ۸۳ میلیون تومان، کوئیک دنده ۹۴ میلیون تومان است.»

او ادامه داد: «تیبا ۷۶ میلیون تومان، تیبا ۲، ۸۷ میلیون تومان، پژو ۲۰۷ دنده‌ای نیز به ۱۶۵ میلیون تومان رسید.»

خودروهای جدید بعد از کرونا رونمایی می شوند

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به بخشی از آمار شاخص در حوزه‌های مختلف صنعتی، معدنی و تجاری کشور در سال ۹۸، از افزایش ۱۵ درصدی تعداد جواز های تاسیس صادره و همچنین افزایش ۴.۲ درصدی تعداد پروانه های بهره برداری در سال ۹۸ خبر داد و اعلام کرد: «فقط از محل صدور پروانه های بهره برداری جدید در سال گذشته برای بیش از ۱۰۷ هزار نفر اشتغال زایی مستقیم شده است.»

تا ماه آینده شرایط خرید خودرو مساعد است

یک کارشناس بازار خودرو گفت: «چنانچه قیمت دلار همانند این چهار هفته گذشته روند با ثباتی داشته باشد یعنی قیمت دلار بر همان پایه ۱۵ هزار تومان قرار گیرد طبیعتا قیمت خودروهای خارجی و داخلی نباید گران شود.»

«امیرحسین کاکایی» افزود: «در این هفته به دلیل باز شدن چند واحد صنفی شاهد نوسان شدید قیمت‌ها هستیم. در این بازار عده‌ای هستند که قیمت برخی خودروها را بالا اعلام می‌کنند که خریداران خودرو باید مراقب باشند.»

او با اشاره به ادامه رکود در بازار خودرو گفت: «بازار خودرو همچنان تا یک ماه دیگر راکد است. توصیه ما به مردم این است که چنانچه قصد خرید یا تعویض خودروهایشان را دارند تا یک ماه آینده شرایط مناسبی برای خرید خودروست؛ این در حالی است که سرمایه‌گذاری در حوزه خودرو در کوتاه‌مدت هرگز توصیه نمی‌شود.»

این کارشناس خودرو درباره قیمت خودرو در چهار هفته اخیر گفت: «طبق ارزیابی‌های انجام شده قیمت پراید و ۲۰۶ تیپ دو فعلا تغییر چندانی نداشته است و هنوز قیمت خودرو در مدار ۶۰ تا ۶۵ نوسان دارد.»

وضعیت پیچیده بازار خودرو

بابک صدرایی، کارشناس خودرو به «فراز» گفت: «وضعیت بازار خودرو بعد از کرونا و طرح فاصله گذاری اجتماعی بسیار پیچیده است. شرایط مشابه را تاکنون شاهد نبوده ایم.»

او افزود: «دو اتفاق را در بازار خودرو شاهد خواهیم بود. یکی اینکه قیمت خودرو با توجه به قیمت ارز و تورم قطعا گران می شود. البته بستگی دارد که دولت چقدر مقاومت و سنگ اندازی کند. دولت نیز تاحدی می تواند قیمت ها را کنترل کند.»

افزایش قیمت خودرو

صدرایی بیان کرد: «کرونا رکود بدی را در بازار خودرو ایجاد کرده است. ممکن است در ابتدای امر قیمت خودرو کاهش یابد و عرضه نیز کم باشد اما به محض اینکه موج گرانی را دلالان خودرو و سرمایه گذاران متوجه شوند، بازار رونق می گیرد و عده ای به هدف سرمایه گذاری و دیگران به قصد مصرف خریدار خودرو می شوند.»

او گفت: «این که چه میزان قیمت خودرو گران می شود و چندبار امسال شاهد افزایش مجدد قیمت خودرو خواهیم بود بستگی به اوضاع اقتصادی کشور دارد و اینکه دولت چه میزان تورم و قیمت ارز را کنترل می کند.»

صدرایی تاکید کرد: «امسال تورم بالایی را شاهد خواهیم بود و در مورد خودرو نیز قیمت ها افزایش می یابند مگراینکه دولت خودروسازی ها را ناچار کند قیمت ها را ثابت نگه دارند. هزینه خودروسازی با توجه به کروناو تورم و تحریم ها بسیار افزایش یافته است.»

صدرایی تاکید کرد: «اکنون قیمت دلار نیمایی با بازار آزاد یکسان شده است. اگر وضعیت سخت تر شده و منابع ارزی دولت کاهش یابد قیمت خودروها نیز افزایش خواهد یافت.»

او افزود: «به هرروی وضعیت بازار ایران بسیار پیچیده است و خودرو نیز مستثنی نیست.»بازار خودرو همواره تحت کنترل دولت بوده و قیمت ها نیز به صورت دستوری ثابت نگه داشته می شود اما اینبار کارشناسان بر این باورند که هزینه های تولید خودرو به شدت افزایش یافته و گرانتر شدن قیمت خودرو به میزان قابل توجه، اجتناب ناپذیر است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.