کلافگی اروپا از قرنطینه

راهکارهای کشورهای اروپایی برای کاهش محدودیت‌های اجتماعی و از سر گیری فعالیت‌های اقتصادی بررسی شد

در حالی که نزدیک به دو ماه از آغاز محدودیت‌های اجتماعی برای مقابله با شیوع ویروس کرونا در اروپا می‌گذرد و آمارها از سیر صعودی مبتلایان و مرگ و میر در بسیاری از بخش‌های قاره سبز حکایت دارد اما برخی کشور‌های اروپایی که اندکی با شیب ملایم ابتلا مواجه شدند، آرام آرام به اتخاذ سیاست‌هایی برای از سر گیری فعالیت‌های عادی اقتصادی روی آورده‌اند.

گام‌های محتاط آلمان

در میان کشورهای اروپایی تاکنون آلمان در زمینه مهار کرونا موفقیت بیشتری داشته است. روز چهارشنبه ۱۵ آوریل انستیتو روبرت کخ که بر روند شیوع ویروس کرونا و کنترل آن نظارت دائمی دارد، اعلام کرد که وضعیت آلمان در مقایسه با سایر کشورها خوب است، اما خطر همچنان بالا است. آکادمی ملی علوم آلمان، پیش از برگزاری کنفرانس تلفنی مرکل و نخست وزیران ۱۶ ایالت، بازگشائی هرچه زودتر دبستان‌ها و دبیرستان‌های آلمان را تا سطح متوسطه پیشنهاد کرده بود، اما تصمیم‌گیری درباره نحوه بازگشائی مدارس از ماه مه به کنفرانس بعدی در ۳۰ آوریل/ ۱۱ اردیبهشت محول شد. مرکل در این مورد گفت: «باید بسیار با احتیاط عمل کنیم.» ۱۵ ایالت آلمان تصمیم گرفتند، بازگشائی تدریجی مدارس را از روز ۴ ماه مه آغاز کنند؛ تنها ایالت بایرن اعلام کرد که این کار را از روز ۱۱ مه آغاز می‌کند. به گفته شهردار هامبورگ، به رغم موفقیت‌های نسبی آلمان در مهار کرونا، مردم این کشور باید بدون انکار این موفقیت‌ها، تا مدتی نامعلوم با برخی محدودیت‌ها کنار بیایند. وزیران فرهنگ ایالت‌های فدرال مأموریت یافته‌اند، برای بازگشائی تدریجی مدارس تا روز ۲۹ آرویل/ ۱۰ اردیبهشت نسخه‌ای را تدوین کنند که در کنفرانس تلفنی روز بعد از آن مورد بررسی قرار خواهد گرفت. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان می گوید محدودیت های اعمال شده برای مقابله با همه گیری ویروس کرونا به تدریج برداشته خواهند شد.

به گفته خانم مرکل، قوانین مربوط به فاصله گذاری اجتماعی تا سوم مه، چهاردهم اردیبهشت پابرجا خواهند بود. او همچنین از مردم خواست که همچنان در اماکن عمومی ماسک به صورت داشته باشند. آنگلا مرکل گفت مدارس به تدریج از چهارم مه، پانزدهم اردیبهشت، شروع به کار خواهند کرد و اولویت با دانش آموزانی است که امتحان دارند. به گفته خانم مرکل، فروشگاه‌های کوچک تر از ۸۰۰ متر مربع نیز می توانند از دوشنبه با رعایت تدابیر بهداشتی شروع به کار کنند. اما برگزاری اجتماعات بزرگ مانند مراسم دینی همچنان تا ۳۱ اوت، ۱۰ شهریور ممنوع خواهد بود.

آلمان بزرگ ترین اقتصاد اروپاست و از ماه گذشته دچار رکود اقتصادی شده است. وزارت اقتصاد آلمان کاهش شدید تقاضای جهانی تولیدات و خدمات آلمان به خاطر همه گیری ویروس کرونا، تغییر رفتار مصرف کنندگان و نگرانی سرمایه گذاران را علت این رکود اعلام کرده است. پارلمان آلمان ماه گذشته یک بسته محرک اقتصادی به ارزش ۸۱۶ میلیارد دلار را تصویب کرد تا با تبعات مالی و اجتماعی همه گیری ویروس کرونا مقابله کند. یک روز بعد از تصویب تسهیلاتی در اعمال محدودیت‌های ناشی از مبارزه با شیوع ویروس کرونا که آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان آن را اعلام کرد؛ نهادهای اتحادیه اروپا نیز فعالیت‌های هماهنگ کننده خود را آغاز کرده‌‍‌اند. گرچه ساختار فدرالی آلمان تصمیم سازی مرکزی را بطور یکسان برای سراسر این کشور، ناممکن می‌سازد اما اقدامات خانم مرکل و ضرورت مقابله خردمندانه با کرونا وحدت نظر را تا حد ضروری عملی کرده است.

اتریش و بازگشایی کسب و کارهای خرد

به گزارش خبرگزاری آلمانی د.پ.آ، با اعلام «سباستین کورتس» صدراعظم اتریش، روند بازگشت زندگی به حالت طبیعی گام به گام انجام خواهد شد. وی همچنین از شهروندان به دلیل تحمل شرایط قرنطینه و محدودیت‌ها در هفته‌های اخیر قدردانی کرد. ساعتی پیش از آغاز به کار مراکز تجاری خُرد در اتریش، مردم در مقابل آنها صف‌های طولانی بسته بودند. طبق اعلام دولت اتریش نزدیک به ۴۵۰۰ واحد تجاری مجاز به ارائه خدمات و کالاهای خود در این مرحله هستند. اتریش به کمک محدودیت‌های فراوان و پس از چهار هفته توانسته تاثیرات مخرب بحران کرونا را پشت سر بگذارد و نخستین کشورهای اروپایی باشد که مرحله بازگشت به شرایط عادی را آغاز کرده است. با این حال، شهروندان اتریشی ملزم به استفاده از ماسک و دستکش محافظ و نیز رعایت فاصله یک متری در مراکز تجاری و فروشگاه‌ها شده‌اند. البته محدودیت‌های استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی و سفر به دیگر شهرها تا پایان ماه جاری میلادی به قوت خود باقی خواهد بود. طبق مقررات جدید، ساعات فعالیت فروشگاه ها از ۷:۴۰دقیقه صبح تا ۷ بعدازظهر بوده و فعالیت‌ها باید با شمار مشتریان محدود انجام شود.

پیش از این، دانمارک از بازگشایی مهدکودک ها و مدارس برای دانش آموزان زیر ۱۱ سال خبر داده بود. در اسپانیا نیز صنایع تولیدی و بخش ساختمان سازی مشغول به کار شده اند و در بعضی از مناطق ایتالیا هم کتاب فروشی ها و فروشگاه های لباس کودک شروع به کار کرده اند.  لهستان هم می خواهد کاهش محدودیت های ایجاد شده برای اقتصاد خانگی را از روز یکشنبه آغاز کند.

فرانسه، شاید کمی دیرتر

همزمان با کاهش شمار افراد نیازمند به مراقبت‌های ویژه در بیمارستان‌های فرانسه، دولت این کشور، پنجشنبه ۲۸ فروردین اعلام کرده است که مقدمات پایان قرنطینه را آماده می‌کند. بر اساس آمار مقامات بهداشتی فرانسه، شمار افراد بستری در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های این کشور، برای نخستین بار پس از آغاز شیوع بیماری کویدـ۱۹ کاهش یافته است.
پیش از این نیز امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در سخنرانی مختص به موضوع کرونا، اعلام کرده بود که روند پایان قرنطینه به صورت تدریجی در این کشور از تاریخ ۱۱ ماه مه آغاز خواهد شد. پس از سخنرانی روز دوشنبه، رئیس جمهوری فرانسه اعلام کرد که به اعضای دولت این کشور ۱۵روز مهلت داده و از آنها خواسته است که برنامه ساماندهی پایان قرنطینه را آماده کنند.
ادوارد فیلیپ، نخست وزیر فرانسه و دیگر وزاری این کشور گفته‌اند که تمام تلاش خود را برای ارائه برنامه پایان قرنطینه در مهلت تعیین‌شده به خرج خواهند داد. با اینکه خانه‌نشینی در فرانسه پیامدهای منفی زیادی را به دنبال داشته، اما اعلام پایان تدریجی قرنطینه نیز پرسش‌ها و نگرانی‌های زیادی را نزد مردم این کشور برانگیخته است. والری پکرس، رئیس منطقه “ایل ـ دو ـ فرانس” که شب گذشته در یکی از رسانه‌های این کشور به پرسش‌های مردم پاسخ می‌داد گفت: «پایان قرنطینه در فرانسه به منظور کنترل شیوع بیماری کویدـ۱۹ به صورت تدریجی انجام خواهد گرفت». وی همچنان افزود: «روند پایان قرنطینه نیز با درنظر گرفتن شرایط خاص هر منطقه به مرحله اجرا درخواهد آمد». بر اساس گفته‌های والری پکرس، شرکت‌ها و بخش‌هایی که قابلیت کار از راه دور را دارند، همچنین بعد از ۱۱ مه برای مدتی این روند را ادامه خواهند داد. ژان فرانسوا دلفراسی، رئیس شورای مشاوران علمی دولت فرانسه، روز گذشته اعلام کرد که ۱۸ میلیون فرانسوی به دلیل کهولت سن (افراد بالای ۶۵ سال)، چاقی و یا بیماری‌های مزمن در معرض خطر بیماری کویدـ۱۹ قرار دارند و این افراد پس از ۱۱ ماه مه باید همچنان در قرنطینه بمانند. ژان میشل بلانگر، وزیر آموزش پرورش فرانسه در پاسخ به این نگرانی ها روز گذشته گفت که دولت با ایجاد شرایط و تجهیزات لازم، دانش آموزان را تا ماه ژوئن همراهی خواهد کرد. بر خلاف، مدارس، تمامی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی فرانسه، تا پایان سال تحصیلی تعطیل خواهند ماند. با این که اساتید و دانشجویان فرانسه هنوز اطلاعات دقیقی در مورد امتحانات و کنکورهایی که قرار بود پیش از پایان سال تحصیلی برگزار شود در دست ندارند، اما انتظار می رود که دولت در برنامه پایان قرنطینه به این دغدغه نیز پاسخ دهد. با این که دولت فرانسه از مقدمات پایان تدریجی قرنطینه سخن گفته است، اما این پایان را به شروط متعددی از جمله کاهش چشمگیر آمار جانباختگان موکول کرده است.علاوه بر تصمیم دولت فرانسه در مورد پایان تدریجی قرنطینه در این کشور، سران کشورهای اروپایی نیز امروز جلسه رسمی خود را به منظور رسیدن به یک توافق همه‌جانبه و تنظیم برنامه پایان تدریجی محدودیت‌های اعمال شده برای مبارزه با ویروس کرونا در سطح اروپا در بروکسل تشکیل دادند.

اتحادیه اروپا چه می‌گوید؟

پارلمان اروپا امروز پنجشنبه (۱۶ آوریل/۲۸ فروردین) جلسه رسمی خود را تشکیل داد. این پارلمان در نظر دارد تا رسیدن به یک توافق همه جانبه و تنظیم برنامه‌ای برای پایان دادن تدریجی به محدودیت های اعمال شده، گفتگوها را دنبال کند. در این میان براساس گزارش‌ها کمیسیون اتحادیه اروپا در ارایه راه حل‌ها و بر اساس آخرین آمار شیوع بیماری و با توجه به نظرهای کمیسیون کارشناسان اقدام می‌کند. در واکنش به اعلام گام‌های کوچک از طرف آلمان ، کمیسیون اروپا معتقد است لازم نیست که اقدامات همه کشورهای عضو یکسان و یا همزمان باشد ولی مهم این است که به تناسب اوضاع، همه کشورهای عضو از حمایت های علمی و مالی برخوردار باشند. در این میان بویژه کشورهای دانمارک، هلند و اسپانیا با بازگشائی های محدود، وارد روند خروج از تنگناهای شدید کسب و کار و از جمله گشایش مدارس بارعایت دستورهای بهداشتی شدند. در این میان اتریش همانگونه که زودتر سختگیری‌ها را آغاز کرد، پیش از کشورهای دیگر عضو اتحادیه اروپا به بازگشائی‌های گام به گام پرداخت. مقامات اتحادیه اروپا با پیش‌بینی یک روند بسیار طولانی خروج از بحران شیوع ویروس کرونا، ضمن ارائه توصیه‌های خود برای به جریان انداختن اقتصاد، از کشورهای عضو خواسته اند در این باره با هماهنگی عمل کنند. پیش تر برخی کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای مقابله با شیوع ویروس کرونا به اقدامات یک‌جانبه نظیر بستن مرزها دست زده بودند. اکنون اتحادیه اروپا قصد دارد از تکرار آن اقدامات جلوگیری کند. روزنامه وال استریت ژورنال روز چهارشنبه ۲۷ فروردین گزارش داد که پیشنهاد مقامات اتحادیه اروپا برای باز کردن اقتصاد پس از آن داده شده است که در آمریکا نیز کاخ سفید و فرمانداران ایالت ها درباره این که کدام یک برای کاهش محدودیت های اعمال شده به منظور مقابله با ویروس کرونا اختیارات لازم را دارند، صحبت کردند. اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا که بازوی اجرایی اتحادیه به شمار می رود، در گزارشی که روز چهارشنبه منتشر کرده، گفته است اگر چه مسیر بازگشت به وضعیت عادی «بسیار طولانی» خواهد بود، اما تدابیر فوق‌العاده فعلی، یعنی محدودیت فعالیت‌ها، نمی تواند برای مدتی نامحدود ادامه یابد.

 

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.