قحطی تاریخی پس از شیوع تاریخی

سازمان ملل و فائو نسبت به خطر بحران مواد غذایی و قحطی در جهان هشدار داده اند

سازمان ملل اعلام کرده است جهان به دلیل اپیدمی ویروس کرونا در معرض خطر قحطی در ابعاد تاریخی قرار دارد. دیوید بیزلی، رئیس برنامه غذای جهانی (دبلیو اف پی)، گفت که برای پرهیز از فاجعه باید فورا دست به کار شد.

این سازمان در گزارشی تخمین می زند که شمار کسانی که از گرسنگی رنج می برند ممکن است از ۱۳۵ میلیون نفر به بیش از ۲۵۰ میلیون نفر برسد.

دبلیو اف پی می گوید جمعیت ۱۰ کشوری که جنگ زده، یا دچار بحران اقتصادی و تبعات تغییرات اقلیمی هستند بیشتر در معرض این خطر قرار دارند.

چهارمین گزارش سالانه جهانی درباره بحران آذوقه به خصوص وضعیت در یمن، جمهوری دمکراتیک کنگو، افغانستان، ونزوئلا، اتیوپی، سودان جنوبی، سودان، سوریه، نیجریه و هائیتی را شکننده می داند.

براساس این گزارش در سودان جنوبی ۶۱ درصد جمعیت سال پیش دستخوش بحران غذایی بود.

حتی پیش از اپیدمی جاری، بخش هایی از شرق آفریقا و جنوب آسیا به دلیل خشکسالی و بدترین هجوم ملخ ها در چند دهه اخیر با کمبود شدید مواد غذایی روبرو بودند.

بیزلی در شورای امنیت سازمان ملل گفت که جهان باید عاقلانه و به سرعت وارد عمل شود.

او گفت: «ممکن است ظرف فقط چند ماه با چندین قحطی در ابعاد تاریخی روبرو شویم. واقعیت است که وقت با ما یار نیست. با تخصص و شراکتی که داریم، می توانیم تیم ها و برنامه های لازم را بچینیم تا مطمئن شویم اپیدمی جهانی کووید-۱۹ به یک بحران غذایی و فاجعه انسانی بدل نشود.»

رئیس برنامه غذای جهانی که به تازگی پس از ابتلا به کووید-۱۹ بهبود یافته گفت که بشر با بحرانی که از زمان جنگ جهانی دوم سابقه ندارد روبروست.

او همچنین در مصاحبه ای ابراز واهمه کرد که اگر سازمان ملل موفق به تهیه بودجه و آذوقه بیشتری نشود ۳۰ میلیون نفر یا بیشتر ظرف چند ماه جان خود را از دست بدهند. اما مشکل این است که کشورهای اهداکننده خود به دلیل اپیدمی با تقبل هزینه های گزاف مالی روبرو هستند.

آقای بیزلی عنوان کرده است که کسی به او نگفته کشورش به آسیب پذیرترین ها پشت خواهد کرد، اما کشورها ابتدا باید به نیازهای داخلی خود رسیدگی کنند.

او هشدار داد: «به نحوی از انحا جهان این هزینه را پرداخت خواهد کرد بنابراین بهتر است جهانیان با تکیه بر فاکت ها، نه ترس، با هم همکاری کنند.»

رییس برنامه غذای جهانی پیشتر در ماه جاری گفت که به زودی کمک به بخش هایی از یمن که تحت کنترل شورشیان حوثی است را به دلیل بحران بودجه قطع خواهد کرد.

او گفت: «برخی اهداکنندگان آن را به خاطر نگرانی از سد شدن راه کمک ها از سوی نیروهای حوثی قطع کرده اند.این برنامه ماهانه به بیش از ۱۲ میلیون یمنی غذا می رساند که ۸۰ درصد آنها در نواحی تحت کنترل حوثی ها زندگی می کنند.»

یمن پیشتر در ماه جاری اولین مورد ابتلا به این ویروس را گزارش کرد و سازمان های امدادرسانی خطار می دهند که بیماری می تواند فورا کمر نظام ضعیف بهداشتی این کشور را خم کند.

جمعیت گرسنه مطلق در جهان به ۲۶۵ میلیون نفر رسید

سازمان‌های «خواروبار و کشاورزی سازمان ملل متحد» و «برنامه جهانی غذا» وابسته به سازمان ملل متحد نسبت به افزایش دو برابری تعداد گرسنگان در جهان به دلیل پاندمی ویروس کرونا هشدار دادند.

بر اساس گزارشی که از سوی این دو سازمان به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه شده حدود ۱۳۵ میلیون نفر در ۵۵ کشور جهان در سال ۲۰۱۹ به دلیل وقوع جنگ‌ها و درگیری‌های داخلی کشورها و همچنین تغییرات آب‌وهوایی در وضعیت «ناامنی حاد غذایی» قرار داشته‌اند.

این گزارش می‌افزاید قاره آفریقا با ۷۳ میلیون جمعیت زیر خط گرسنگی، بیشترین تعداد گرسنگان جهان را دارد و به تفکیک کشوری نیز ۶۱ درصد جمعیت سودان جنوبی، ۵۳ درصد جمعیت یمن و ۳۷ درصد جمعیت افغانستان دچار قحطی و زیر خط گرسنگی مطلق هستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز عارف حسین یکی از کارشناسان سازمان «برنامه جهانی غذا» در همین رابطه با اشاره به اینکه شمار افرادی که سال گذشته زیر خط گرسنگی قرار داشتند ۱۳۰ میلیون نفر برآورد شده بود گفته است پاندمی کرونا می‌تواند برای تنگدستان جهان فاجعه‌آفرین باشد و تعداد گرسنگان را تا پایان سال ۲۰۲۰ به ۲۶۵ میلیون نفر افزایش دهد.

عارف حسین با تاکید بر لزوم اقدامی موثر برای این افراد گفته است که باید همه دولت‌ها با هم برای عبور از این بحران همکاری کنند چون در پاندمی کُرونا بسیاری جان خود را از دست داده و تعداد بسیار زیادتری نیز معیشت خود را از دست داده‌اند.

این کارشناس اقتصادی سازمان «برنامه جهانی غذا» افزوده که معیشت میلیون‌ها نفر در جهان وابسته به دستمزد روزانه آنها است و ممکن است با قرنطینه به مرز گرسنگی مطلق برسند.

در همین حال سازمان «برنامه جهانی غذا» از نیاز ۳۵۰ میلیون دلاری برای کمک فوری برای گرسنگان جهان خبر داده که فقط  یک چهارم این رقم یعنی حدود 87.5 میلیون دلار با کمک‌ کشورهای مختلف فراهم شده است.

سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد (فائو) نیمه فروردین‌ماه گذشته درباره کاهش مواد غذایی در جهان هشدار داده بود. در این گزارش آمده بود که شیوع ویروس کرونا در جهان دسترسی به کارگران و زنجیره‌های تولید را در بخش کشاورزی مختل کرده و می‌تواند امنیت غذایی جهان را تحت تأثیر قرار دهد.

خطر بحران غذایی

در گزارش فائو با تاکید بر اینکه بحران مورد اشاره در ماه آوریل رخ خواهد داد آمده بود که «کشورهای جهان با خطر یک بحران قریب‌الوقوع غذایی روبرو هستند مگر اینکه اقداماتی سریع و موثر برای حمایت از بخش‌های آسیب‌پذیر کشاورزی به کار گرفته شود و زنجیره تامین غذا در جهان زنده نگاه داشته شده و تأثیرات منفی شیوع کرونا در سیستم تامین غذا خنثی شود.»

حتی بسیاری از کشورهای جهان به ذخیره‌سازی مواد غذایی روی آورده‌اند؛ قزاقستان صادرات آرد گندم را ممنوع اعلام کرده در حالی که یکی از بزرگترین منابع جهان است. این کشور همچنین محدویت‌هایی در مورد گندم سیاه و سبزیجات از جمله پیاز، هویج و سیب زمینی در نظر گرفته است. ویتنام به عنوان سومین صادرکننده بزرگ برنج در جهان نیز موقتا قراردادهای صادرات برنج را به حالت تعلیق درآورده است. روسیه بزرگترین صادرکننده گندم جهان امکان دارد صادرات این محصول را محدود کند.

از سوی دیگر کشورهای واردکننده محصولات کشاورزی نیز به فکر واردات گسترده مواد غذایی و ذخیره آن هستند. برای مثال عراق به دنبال خرید و واردات یک میلیون تن گندم و ۲۵۰ هزار تن برنج است.

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.