بنزین ایران در لیست گرانترین ها

باتوجه به ارزان شدن چشمگیر قیمت نفت در جهان بنزین ایران نسبت به قیمت جهانی نفت گران است

بنزین ایران در حال حاضر یکی از گرانترین بنزین های جهان است. قیمت نفت به شدت کاهش یافته و سقوطی تاریخی داشته که این امر موجب شده قیمت بنزین در بسیاری از کشورها جهان کاهش یابد اما در ایران و ونزوئلا قیمت بنزین ثابت مانده است. اکنون ونزوئلا گرانترین بنزین جهان را دارد و قیمت بنزین ایران نیز با توجه به قیمت نفت بسیار گران است. کارشناسان معتقدند بنزین توسط دولت قیمت گذاری می شود و به همین روی نوسانات قیمت نفت برروی آن تاثیری نمی گذارد. از سویی دیگر دولت برای تامین بودجه و پرداخت هزینه های خود روی قیمت بنزین حساب کرده است و با وجود هزینه بالایی که برای گران شدن قیمت بنزین در آبان ماه پرداخت کرده است نمی تواند آن را ارزان کند.

قیمت نفت مجددا سقوط کرد

قیمت نفت خام آمریکا که دوشنبه ۲۵ درصد سقوط کرده بود، در معاملات روز سه شنبه، با تداوم وحشت از رو به اتمام بودن ظرفیت انبارهای ذخیره‌سازی نفت جهان، ۱۵ درصد دیگر پایین آمد.

تا ساعت ۷:۰۴ دقیقه به وقت تهران، قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام نیمه‌سنگین تگزاس غرب آمریکا، دابلیوتی‌آی، ۱۵.۳ درصد یا ۱.۹۶ دلار سقوط کرد و به ۱۰.۸۲ دلار رسید.

قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام برنت هم ۳.۸ درصد دیگر سقوط کرد تا ۱۹.۲۳ دلار برسد.

این در حالی است که در پایان معاملات روز دوشنبه، شاخص نفت آمریکا ۲۴.۵۶ درصد یا ۴.۱۶ دلار سقوط کرده بود و در ۱۲.۷۸ دلار بسته شده بود.

نفت برنت هم ۶.۷۶ درصد سقوط کرده بود و در ۱۹.۹۹ دلار بسته شده بود.

هر دو شاخص نفت در ۹ هفته قبل ۸ هفته را با افت سپری کرده‌اند.

طبق برخی تخمین‌های تحلیل‌گران، پاندمی ویروس کرونا بیش از یک سوم تقاضای نفت خام جهان را از بین برده است و این قیمت‌های نفت را به پایین‌ترین سطح خود در تاریخ رسانده است.

بنزین ونزوئلا گرانترین بنزین جهان شد

بنزین در ونزوئلا در پی بحران کمبود سوخت از ارزان‌ترین بنزین جهان چرخش ۱۸۰ درجه‌ای داد و بالاترین نرخ را در جهان پیدا کرد.به لطف یارانه‌هایی که در دولت سوسیالیست هوگو چاوز، رئیس جمهور اسبق ونزوئلا و جانشین وی نیکلاس مادورو پرداخت شده، بنزینی که از سوی شرکت نفتی دولتی PDVSA فروخته می‌شود، تقریبا رایگان بوده است. پر کردن باک خودرو به حدی ارزان بود که خودروسواران در ونزوئلا به کارکنان جایگاه سوخت به جای ۱۰ سنت آمریکا پول بنزین، تنقلات یا چند صد بولیوار می‌دادند.

اما شبکه پالایشگاهی ونزوئلا به ظرفیت ۱.۳ میلیون بشکه در روز در آستانه فروپاشی است و تحریمهای آمریکا که با هدف سرنگونی دولت مادورو علیه این کشور وضع شده، واردات  سوخت را دشوار کرده و باعث شده است شهروندان ونزوئلایی ساعتها در صف بنزین منتظر بمانند یا به بازار سیاه مراجعه کنند.

در شهر غربی ماراکایبو، فروشندگان بازار سیاه ۲۰ لیتر بنزین را ۵۰ دلار می‌دهند و در برخی از بخش‌های ونزوئلا هر لیتر بنزین چهار دلار فروخته می‌شود.

دولت بر  درآمد بنزین حساب کرده است

«حسین مرادی»، کارشناس انرژی به «فراز» گفت: «بنزین ایران با قیمت کنونی نفت بسیار گران است. اما اگر دولت بخواهد قیمت بنزین را تغییر دهد، تمامی سازوکاری که ایجاد کرده، هزینه ای که بابت گرانی بنزین در آبان سال گذشته پرداخت کرده و مشکلاتی که پشت سر گذاشته بی نتیجه می شوند.»

او افزود:«کاهش قیمت بنزین در ایران مشکلات جدیدی برای دولت ایجاد می کند. در حال حاضر دولت برروی درآمد حاصل از فروش بنزین را برای تامین بودجه و هزینه هایش حساب باز کرده است.»

مرادی با اشاره به اینکه بنزین ایران صادر می شود بیان کرد: «البته هیچ آماری از اینکه چه میزان و به کدام کشورها بنزین صادر می شود در دسترس نیست اما بسیاری از کشورهای همسایه مشتریان بنزین ایران هستند.»

بنزین باید به بخش خصوصی سپرده شود

«مهدی حسینی» تحلیلگر حوزه نفت و انرژی به «فراز» گفت:«یکی از مشکلات ایران در سیستم قیمت گذاری بنزین آن است که قیمت بنزین را دولت، مجلس و سازمان برنامه و بودجه تعیین می کنند. بنابراین قیمت بنزین ربطی به شرایط بازار نفت ندارد.»

او با اشاره به اینکه در دنیا بنزین را بخش خصوصی تولید و به فروش می رساند بیان کرد:«همچنین بورس ها نیز در قیمت گذاری بنزین فعالند. بورس های بزرگ دنیا قیمت نفت خام،فرآورده های نفتی و بنزین را تعیین می کنند.»

حسینی در رابطه با قیمت بنزین ایران گفت: « زمانی که نفت 70 دلار بود، قیمت بنزین هزار تومان بود و اکنون با وجود قیمت بسیار کم نفت، قیمت بنزین ایران 3 هزار تومان است. این در حالی است که قیمت بنزین در برخی کشورها به 30 سنت نیز رسیده است.»

او با اشاره به اینکه مشکل اصلی قیمت بنزین ایران ساختاری است که داریم بیان کرد: «باید بخش خصوصی را در حوزه های توزیع فرآورده های نفتی و صادرات آن فعال کنیم. در این صورت قیمت ها شناور بوده و تا این حد با مشکل مواجه نخواهیم شد.»

این کارشناس نفت و انرژی افزود«در ونزوئلا نیز نفت توسط دولت اداره می شود و برای قیمت بنزین نیز دولت تصمیم می گیرد. ارزش پول ونزوئلا نیز ده ها برابر ارزش کشورمان ضعیف شده است. به همین روی این کشور یکی از گرانترین بنزین ها را در دنیا ارائه می دهد.»

حسینی گفت: «ونزوئلا پروپاگاندای نفتی بوده و اقتصاد این کشور  وابسته به نفت است. به همین دلیل بنزین در ونزوئلا نیز مانند ایران بسیار گران است.»

قیمت بنزین ایران در تمام جهان نیز گران است و دیگر دولت نمی تواند ادعا کند که قیمت بنزین ایران از کشورهای اروپایی ارزانتر است اما تغییر قیمت این محصول بر اساس نوسانات قیمت نفت، اتفاقی است که هرگز رخ نداده است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.