غمنامه دستمزدها در روز جهانی کارگر

روزکارگر امسال در حالی می رسد که نمایندگان کارگری به حداقل حقوق تعیین شده اعتراض دارند

روز گذشته روز جهانی کارگر بود. اول می روز جهانی کارگری و البته روز ملی معلم نیز در همین روز است. دو گروهی که مطالبات جدی از دولت دارند. امسال اما روز جهانی کارگر را در شرایطی پشت سر گذاشتیم که هنوز حداقل حقوق کارگری تعیین نشده و با این که وزیر کار شبانه بخشنامه ای را در رابطه با حداقل دستمزد کارگری ابلاغ کرد اما شورای عالی کار نسبت به این اقدام اعتراض کرده و حداقل حقوق را برای کارگران ناکافی می داند. از سویی دیگر دولت همچنان به تامین اجتماعی بدهکار است، فعالان کارگری معتقدند دولت به تعهدات خود در مقابل تامین اجتماعی عمل نمی کند و همه مشکلات کارگری از جایی شروع شد که بیشتر اعضای هیات امنای سازمان تامین اجتماعی را دولت تعیین می کند. امسال با شیوع کرونا کارگران وضعیت بسیار دشوارتری نسبت به سال های گذشته دارند، با وجود تحریم های شدید ایالات متحده آمریکا، کارشناسان تورمی ۳۵ الی ۵۰ درصدی را برای امسال پیش بینی کرده و کارگران معتقدند حقوقشان کفاف تامین حداقل های زندگی شان را نمی دهد.

دستور رئیس قوه قضائیه برای بررسی دستمزد 99 کارگران

دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران از دستور رئیس قوه قضائیه به بازرسی کل کشور برای بررسی ابعاد مزد ۹۹ خبر داد و گفت: «مقرر شد طبق دستور رئیس قوه قضائیه بازرسی کل کشور در بازه زمانی مشخص مزد ۹۹ را با نمایندگان کارگران در شورای عالی کار بررسی کند.»

هادی ابوی، دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران در آستانه روز کارگر با اشاره به دیدار این انجمن با آیت الله رئیسی، رئیس قوه قضائیه در آستانه روز کارگر گفت: «نمایندگان کارگران در این دیدار با رئیس قوه قضائیه مشکلات مزد 99 را مطرح کردند. آنها گفتند دستمزد 99 کارگران از هزینه های زندگی آنها بسیار کمتر است و مصوبه دستمزد مورد تایید شورای عالی کار نیست.»

او با اشاره به اینکه این انجمن شکایتی درباره مزد 99به دیوان عدالت اداری داشته است گفت: «از او درخواست کردیم با توجه به شکایتی که در دیوان داشته ایم و قرار است در زمان کوتاه رسیدگی شود نسبت به دستمزد 99 اقدام کنند. آقای رئیسی هم به دیوان بازرسی کل کشور دستور دادند ظرف مدت یک هفته تا 10روزجلسه ای با حضور نمایندگان شورای عالی کار تشکیل و نظرات نمایندگان کارگران اخذ شود و اقدامی در این زمینه صورت گیرد.»

دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران با اشاره به اینکه در حال حاضر معیشت مهمترین مطالبه کارگران است گفت: «دولت باید کارگران را دریابد، معیشت کارگران به سختی افتاده است. مطالبات کارگران سال های زیادی است که عملیاتی نشده است.»

ابوی با اشاره به مطالبات کارگران گفت: «امنیت شغلی، تقویت قدرت خرید، معیشت، دستمزد شایسته، احیای قراردادهای کار دائم و اجرای بهداشت کار در محیط های کاری از جمله مطالبات کارگران است که سال های زیادی است هنوز محقق نشده و هر ساله مسئولان در آستانه روز کارگر وعده های مختلفی به کارگران داده اند اما به آن عمل نکرده اند. امسال هم به دلیل شیوع ویروس کرونا هیچ مراسمی برای کارگران برگزار نمی شود.»

مطالبات کارگری باید با جدیت پیگیری شوند

«علی دهقان کیا»، مسئول کانون بازنشستگی تهران ضمن تبریک روز جهانی کارگر به «فراز» گفت:‌ «حداقل دستمزد کارگران هنوز مشخص نشده است و هیچ تصمیمی در اینباره اتخاذ نشده است. هنوز تصمیمی درباره حداقل دستمزد گرفته نشده است اما قرار است پیشنهادی که کانون بازنشستگی تهران مطرح کرده است، به هیات دولت ارسال شود.»

او دررابطه با بخشنامه ای که وزارت کار درباره حداقل دستمزد کارگری امسال صادر کرده بود بیان کرد: «بخشنامه ای که از طریق شورای عالی کار مطرح شد هنوز مورد بحث اعضای شورای عالی کار است و قرار است طی جلسه ای بررسی شود.»

دهقان کیا با اشاره به اینکه شکایت شورای عالی کار از بخشنامه وزارت کار به دیوان عدالت اداری ارجاع داده شده است گفت: «قوه قضاییه احتمالا امروز به این شکایت رسیدگی می کند.»

او افزود: «معمولا در روز کارگر باید مطالبات و پیشنهادات کارگری مطرح شود اما در حد برگزاری مراسم و یادبود کفایت می شود.»

دهقان کیا در رابطه با دلیل نامگذاری اول می به نام روز کارگر بیان کرد: «۲۰۰ سال قبل مردم برای تعیین ساعت کاری تلاش کردند، مبارزه کردند و جان خود را از دست دادند تا ساعت کاری را برای آیندگان خود تعیین کنند. امروز از مزایای این امر بهره می بریم.»

او گفت: «در آن زمان ساعت کاری مشخص نبود و حالت استثماری بود، از اول صبح تا شب هنگام کارگران ناچار بودند کار کنند. نتیجه مبارزان کارگران این شد که ساعت کاری روزانه ۸ ساعت شد.»

مسئول کانون بازنشستگی تهران افزود: ‌«در مناسبت ها باید مطالبات خود را از دولت به صورت جدی  مطرح کرده و پیگیری کنیم. اگر دولت به مطالبات کارگری توجهی نکند در درازمدت به گمراهی و بیراهی کشیده می شود.»

او افزود:‌ «اولین خواسته ما با توجه به تورم بالایی که در جامعه وجود دارد، افزایش حداقل حقوق است. حقوق هایی که مطرح می شود پاسخگوی نیاز کارگران نیست و حداقل حقوق باید افزایش یابد. در جلسه ای که برای تعیین دستمزد برگزار شد، نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت  همگی توافق داشتند که هزینه سبدخانوار حداقل ۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان است.»

دهقان کیا گفت: «زمانی که مابه تفاوت تورم در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ را بررسی کردیم نیز به مبلغ یک میلیون و ۱۸۰ هزار تومان رسیدیم اما تنها  ۳۲۰ هزار تومان به حداقل حقوق اضافه شد. در صورتی که حداقل تورم امسال ۴۱ درصد اعلام شده و حقوق کارگران تنها ۲۱ درصد افزایش داشته است.»

او با اشاره به اینکه ساختار تامین اجتماعی باید تغییر کند بیان کرد:‌«نظام ساختار جامع و رفاه اجتماعی تا سال ۸۳ سه جانبه گرایی بود اما در سال 83 مجلس تصویب کرد که ساختار آن تغییر کرده و مدیریت آن به دست دولت اداره شود.

دهقان کیا در ادامه بیان کرد:‌«در آن زمان ماده ای تصویب شد که به موجب آن از ۱۷ عضو هیات امنای سازمان تامین اجتماعی؛ نصف به علاوه یک نفر آنها را وزیر کار منصوب می کند. بر اساس ماده ۱۱۳ خدمات کشوری که سال ۸۹ تصویب شد ۱۵ نفر عضو هیات امنا به ۹ نفر تقلیل یافت و ۶ نفر آنها نماینده دولت، یک نفر نماینده کارگری، یک نفر نماینده صنوف و یک نفر نماینده کارفرمایان بود.»

او گفت: «مدیریت تمامی صندوق های کارگری و تامین اجتماعی به دست هیات امنای این سازمان است که اکثرا دولتی هستند. از آن زمان تامین اجتماعی برای جبران کسری های خود وام با بهره ۲۵ درصدی گرفت، ۵۰ هزار میلیارد تومان و از سال ۹۳ به بانک رفاه بدهکار شد.»

دهقان کیا افزود: «دولت احمدی نژاد ۶۳ هزار میلیارد تومان به تامین اجتماعی بدهکار است. اکنون دولت روحانی ۳۰۰ هزار میلیارد تومان بدهکار است.»

او تاکید کرد: «قوانینی تصویب شده که در برخی از صنوف دولت باید به عنوان کارفرما بخشی از بیمه کارگران را پرداخت کند. به عنوان نمونه برای برخی از تاکسی های خطی چنین قانونی وجود دارد اما دولت این حق بیمه را پرداخت نمی کند.»

دهقان کیا گفت: «از سویی دیگر کارگران با ۲۵ سال سابقه بازنشسته می شوند و ۳۰ روز حقوق دریافت می کنند، برای ۵ سال باقیمانده ۵۰ درصد را کارفرما پرداخت می کند و ۵۰ درصد مابقی را دولت اما دولت این ۵۰ درصد را پرداخت نمی کند و به همین دلیل به تامین اجتماعی بدهکار است.»

او افزود: « به همین دلیل خدمات دهی تامین اجتماعی هرروز کمتر می شود. سال گذشته ۷۹ قلم از داروهای بیمه از لیست بیمه تامین اجتماعی خارج شدند و دیگر مشمول بیمه نیستند.»

دهقان کیا گفت:‌« ما پیشنهاد می کنیم ساختار تامین اجتماعی اصلاح شود. در نیمه دوم سال ۹۸ کانون عالی بازنشستگان کشوری پیشنهادی به مجلس ارائه کردند مبنی بر اصلاح ساختار تامین اجتماعی و درخواست ما این است که دولت به آن توجه کند.»

او افزود:‌«خواسته دیگر ما همسان سازی مخصوص بازنشستگان است. ۷ سال است که وعده همسان سازی ارائه شده و بازنشستگان منتظر اجرای آن هستند اما تاکنون اجرا نشده است.»

مطالبات کارگری هرساله مطرح می شود اما با وجود طولانی شدن این مطالبات به نظر نمی رسد دولت توجهی به آن ها داشته باشد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.