ضد و نقیض هایی از مرگ در مرز

ابهامات کشته شدن دو ایرانی در مرز با ایران و ترکیه بررسی شد

جمعه شب گذشته بود که کشف جسد دو جوان ایرانی در مرز ترکیه خبر ساز شد. حالا نماینده‌های مجلس و فرماندار منطقه صحبت‌های ضد و نقیضی درباره ابعاد این ماجرا بیان کرده‌اند.

 چه کسی شلیک کرد؟

شامگاه جمعه بود که فرماندار اشنویه در مصاحبه با ایرنا از کشف اجساد ۲ نفر از ساکنان این شهرستان که بر اثر اصابت گلوله در منطقه موسوم به «خواکورک» در مرز ترکیه کشته شده بودند، خبر داد. عبدالسلام مام‌عزیزی، در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: «بستگان این افراد که از روز گذشته به «خواکورک» اعزام شده بودند، این اجساد را پیدا کردند و در حال انتقال به این شهرستان هستند. انتقال اجساد این نفر به کشورمان به دلیل شرایط نامناسب جوی با مشکل مواجه است.» این مقام سیاسی اداری منطقه اما اصل حادثه را مربوط به ۴ روز قبل از آن دانسته و گفت : «روز «سه‌شنبه» گذشته این ۲ نفر به همراه تعدادی دیگر از ساکنان این شهرستان برای جمع‌آوری گیاهان کوهی به ارتفاعات مرزی رفته و به گفته یکی از شاهدان حادثه به دلیل سرد بودن هوا اقدام به روشن کردن آتش کرده بودند که مورد حمله و اصابت گلوله قرار گرفته‌اند.»

رسانه‌های محلی اما با انتشار نام دو جان باخته حادثه خبر دادند که افراد دیگری نیز همراه آن‌ها بودند. فرماندار اشنویه نیز با تایید این خبر گفت که ۲ نفر از ساکنان اشنویه به نام‌های «رشید پیروتی» و «فاخر تازه‌وارد» جان خود را از دست داده و دیگر همراه آنان جان سالم به در برده‌اند. در همان شب  ایرنا گزارش داد که هنوز از جزئیات بیشتر این حادثه اطلاعات دقیق‌تری در دسترس نیست اما برخی از منابع خبری اعلام کرده‌اند که این تیراندازی از سوی هواپیماها یا پهبادهای ترکیه و در خاک این کشور اتفاق افتاده است. شهرستان اشنویه در جنوب آذربایجان‌غربی و در امتداد مرزهای ایران با ۲ کشور ترکیه و عراق قرار دارد.

پیچیده شدن ماجرا با یک اظهار نظر

اما اظهار نظر یک نماینده مجلس ماجرا را کمی پیچیده‌تر کرد. عبدالکریم حسین‌زاده، نماینده اشنویه در مجلس شورای اسلامی خبر که شهروندان منطقه در این حادثه با پهباد‌های ترکیه جان سپردند را تاییدکرد اما درباره محل حادثه، نظر دیگری داد. او درباره آخرین وضعیت بازگشت اجساد شهروندان شهر اشنویه، به ایلنا گفت: «این افراد در خاک عراق کشته شده و اجساد این افراد توسط خانواده‌های‌شان امروز با هماهنگی مسئولان عراقی به کشور بازگشت.»

این نماینده مجلس اما ابعاد حقوقی ماجرا را تشریح کرد و خواستار ورود وزارت امور خارجه به این موضوع شد. نماینده مردم اشنویه تاکید کرد: «انتظار این است هنگامی که دو شهروند ایرانی توسط ارتش هوایی یک کشور دیگر در حوالی مرز کشته می‌شوند وزارت خارجه سفیر آن کشور را احضار و تذکرات لازم را بدهد.» او با بیان این‌که وزارت خارجه باید برای حریم هوایی و زمینی حرمت قائل شود، عنوان کرد: «نباید کاری کنیم که شهروندان غیر نظامی جان خودشان را از دست دهند.» او همچنین با پیش کشیدن فرضیه شلیک گلوله از سوی پهبادها توضیح داد که گفته می‌شود که این شهروندان با بمباران توسط پهپاد کشته شده‌اند که این خود جای سوال دارد چرا که پهپاد تصویر واضحی از افراد را نشان می‌دهد، حال اگر این قضیه را به کنار بگذاریم در حال حاضر مهم است وزارت خارجه برای حفظ جان شهروندان و مرز‌های کشور به کشور ترکیه تذکر دهد. چرا که نه تنها چنین خطایی قابل پذیرش نیست بلکه با تذکر و توبیخ از تکرار آن جلوگیری خواهیم کرد.

رئیس فراکسیون حقوق شهروندی مجلس شورای اسلامی اما ابعاد ماجرا را تنها به احظار مقامات ترکیه محدود نکرد و بحث غرامت را نیز در صورت وقوع خطا از سوی مقامات آن کشور پیش کشید. حسین زاده تاکید کرد: «باید بحث غرامت هم مطرح شود چرا که این شهروندان برای جمع آوری گیاهان کوهی رفته بودند.»

اگر چه هنوز جزییات روشنی از ابعاد ماجرا و احیانا چرایی شلیک گلوله از سوی پهبادهای ترکیه‌ای منتشر نشده است اما «سید هادی بهادری» نماینده مردم ارومیه درباره معمول بودن مسایل مرزی در این منطقه به فراز گفت: «بسیاری از افراد در این منطقه مرزی معمولا برای قاچاق کالا رفت و آمد می‌کنند و این اختلافاتی را ایجاد می‌کند.» البته بهادری در رابطه با این ماجرای خاص گفت: «ممکن است با تایید انتشار اخباری مبنی بر هدف این شهروندان برای جمع آوری گیاهان کوهی، این بار اشتباهی رخ داده باشد.»

در حالی که حالا ۵ روز از ماجرا می‌گذرد، هنوز وزارت امور خارجه کشور و اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس واکنشی به آ» نشان نداده‌اند. اگر چه اختلافات مرزی به دلیل مسایلی مانند قاچاق و نقض مقررات عبور و مرور امری متداول است اما اگر بنا به اخبار منتشر شده این افراد بدون هیچ گونه تخلفی در منطقه مورد اصابت گلوله قرار گرفته باشند، اقدام ترکیه مصداق نقض مقررات بین المللی و توافقنامه‌های مرزی بوده و تبعات حقوقی نیز به دنبال خوهد داشت. حال باید منتظر ماند دید و که طی روزهای آتی چه زوایایی از این حادثه روشن خواهد شد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.